Večery bdelej prítomnosti
v Bratislave
Zatiaľ 2. 5. (utorok) a 15. 5. 2017 (pondelok) vo Wine not? na Hlavnom námestí v Bratislave
od 18,00 do cca 19,30. Vstupné je nateraz 5 €.
Prosím, počítajte vo svojom rozpočte ešte aj s tým, že tam budete niečo konzumovať (čaj, kávu - a majú dobré quiche a cheesecaky :)
Tá malá miestnosť vzadu má kapacitu asi 8 osôb, takže si prosím vopred rezervujte miesto tu.
Čo je bdelá prítomnosť?
Je to niečo tak samozrejmé, že nás prekvapí, ako je možné, že sa v tomto stave nenachádzame celý deň. Čo robíme namiesto toho? Teda, kde sa nachádzame, keď nie v prítomnosti? Fyzicky sme tu. No naša myseľ poletuje kade-tade. Ponúka nám spomienky, plány, obavy, aj rôzne scenáre, "čo by bolo", alebo "čo (by) malo byť", stratégie, vysvetlenia ... niekto to nazýva v skratke "príbehy". Keď žijeme príbeh, nežijeme tu. Tak sa stane nielen to, že nevieme, či sme zamkli byt, ale prichádzame aj o niečo ešte oveľa cennejšie: o pokoj svojej mysle. To najcennejšie, čo máme, svoj čas, resp. svoje vedomie plynúce v čase, zahlcujeme úplne neužitočnými, neproduktívnymi, podradnými myšlienkami. Teda, ehm, väčšinu času. Zmyslom cvičenia bdelej prítomnosti, aspoň v prvej fáze, je čím častejšie si uvedomiť, že práve nehodláme nad niečím hodnotným premýšľať, riešiť nejaký problém, a vtedy sa vrátiť do "tu a teraz".
Aký efekt to bude mať?
Výskumy hovoria, že ľudia sú vďaka jednoduchej všímavosti viac sústredení v práci aj v súkromí, tvorivejší, pokojnejší. Vytvárajú krajšie vzťahy, venujú sa veciam, ktoré majú pre nich zmysel, ľahšie odpúšťajú a sú veselší. Sú tvorivejší, menej chorí a flexibilnejší.
Prečo? Lebo ich myseľ má priestor na skutočnú prácu aj na regeneráciu - neplýtva svojou energiou na prehrávanie opakovaných príbehov.
Neurológovia zistili, že ľudia venujúci sa meditácii a bdelej prítomnosti zapájajú do práce väčšie časti mozgu.
- Nad čím premýšľate, keď umývate riad, kráčate, šoférujete? Je to niečo hodnotné, alebo vám len tak myšlienky lietajú? Skúste si namiesto toho chvíľu uvedomovať svoje bytie a fyzické vnemu zvonka či zvnútra.
- Ktorú nohu si prvú obúvate? Skúste si tento týždeň obúvať ľavú.
- Čítate pri jedle? Skúste dnes jesť pri plnej sústredenosti.
- Na čo myslíte, keď kráčate? Čo keby ste si teraz len všímali, ako noha dosadá na zem?
- Potláčate "negatívne" emócie? Čo ak by ste teraz mohli len chvíľu pozorovať, čo sa vo vás deje, bez toho, aby ste to hodnotili?
Vydržali ste len pár sekúnd? To na začiatok stačí!
Čo budeme na stretnutí robiť?
Naučíme sa jednoduchú techniku "dvojitej pozornosti" a budeme sa o bdelej prítomnosti rozprávať - o jej mieste pri myslení, emóciách, riešení problémov, vzťahov.
Cvikom, tréningom sa naša schopnosť byť v bdelej prítomnosti, "tu a teraz", zlepšuje. Aby sme sa navzájom podporili v tomto zámere, na to by mala slúžiť táto svojpomocná skupina.
Literatúra k bdelej prítomnosti:
Knihy a prednášky na TEDe, Youtube: Anthony de Mello, Eckhart Tolle, David Michie, Thich Nhat Hanh, Mooji, Anselm Grun, celá budhistická tradícia, Brat Vincent: Praxe přítomnosti Boží (dá sa stiahnuť na nete).
Za pár minút poeticky a osviežujúco vysvetlené napríklad v tomto peknom krátkom filme (angl):
https://vimeo.com/44131171?ref=fb-share&1
Toto nie je ďalší deň tvojho života. Toto je JEDINÝ deň, ktorý práve máš. Dostal si ho do daru a jediná vhodná reakcia na tento dar je vďačnosť. Ak by si aj dnes nerobil nič iné, len kultivoval túto reakciu, potom si svoj deň strávil velmi dobre. Začni svoj deň tým, že otvoríš oči a budeš očarený tým, že máš oči a môžeš ich otvoriť ...
May anybody you meet is blessed by your presence ... that would really be a good day.