Vzťahové večery v Bratislave

Nič tak neovplyvňuje naše životné šťastie, ako vzťahy s piatimi najbližšími ľuďmi.

Najbližšia  otvorená skupina 

Vzťahové večery - základ 

 Bude sa konať vždy v stredu, 

začíname v utorok 3. septembra 2019.

od 17,45 do 20,30.

 Kurz sa bude konať kombinovane, 

štyri lekcie na Jašíkovej 16, Bratislava- Ružinov

dve lekcie on-line, teda u vás doma (potrebujete počítač s kamerou, inak nič).

Maximálny počet účastníkov je 8 osôb.

Pridajte sa, teším sa na vás!

 Vzťahové večery špeciál - hojenie emocionálnych zranení 

Pre absolventov základného kurzu 

 sa bude konať pravdepodobne v utoroky so začiatkom 29. októbra 

Od 17,45 do 20,30 na Jašikovej 16, Bratislava - Ružinov

Bližšie info nájdete celkom dolu - pod referenciami

Nič tak neovplyvňuje naše životné šťastie, ako vzťahy s piatimi najbližšími ľuďmi. Dokážu nás ľahko potešiť, ale aj vyviesť z rovnováhy. Nie sú vaše vzťahy také, ako by ste si želali? To nie sú skoro u nikoho, ale vy máte výhodu:  máte odvahu niečo s tým robiť. 

Čo ak vám poviem, že je možné za šesť týždňov dosiahnuť naozajstné zlepšenie? 

Potrebujete pár overených tajomstiev a vynaložiť trochu úsilia. 
Myšlienka týchto večerov sa zrodila na našej letnej AHA dovolenke v Gréckej Parge. Potvrdili sme si, aké skvelé výsledky je možné dosiahnuť, ak postupne robíme vždy trošku práce. Viac info nájdete nižšie. Verím, že sa vám budú páčiť a teším sa na stretnutia s vami!
irena

Darujte cyklus večerných seminárov Vzťahové večery! 

Vzťahové večery I

Ak bude dosť záujemcov, urobíme si aj vzťahové ranné hodinky, alebo stretnutia v angličtine. V ponuke sú aj Vzťahové hodinky pre firemné tímy. 

Cena: 120 € 

Pre koho sú večery určené: pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoje vzťahy a komunikáciu s partnermi, deťmi, kolegami, susedmi, rodičmi, súrodencami, nevestami a zaťmi, priateľmi ... skrátka s ľuďmi, na ktorým nám záleží. Pre tých v šťastnom vzťahu i pre takých, ktorým vzťah chýba. Pre takých, čo sa práve zamilovali, aj pre tých, čo teraz o vzťah prišli. Pre tých, ktorí si so svojimi rodičmi či deťmi rozumejú, aj pre tých, ktorí sú im práve vzdialení. Jedinou podmienkou je, aby ste chceli pracovať. Je jedno, či chcete skrášliť existujúce dobré vzťahy, alebo sa niektorý z vašich kľúčových vzťahov nachádza v troskách. Postupná práca vám po malých krôčikoch pomôže. 

Pre koho sa tento program nehodí: Ak niekto túži zmeniť správanie či myslenie niekoho iného, ak nehľadá cestu von z obviňovaia iných za svoje pocity, a najmä, ak nehodlá pracovať medzi stretnutiami na svojich domácich úlohách (ktoré si vyberá každý sám), potom by to bola strata času a žiaden úžitok. 

Prečo sa prihlásiť: Lebo dať sebe aj svojim blízkym o niečo viac lásky a porozumenia je skvelý dar. Lebo šesť večerov, počas ktorých si oddýchnete, osviežite sa a akoby mimochodom sa naučíte niečo zaujímavé a liečivé, si jednoducho zaslúžite.  

Čo budeme robiť (program lekcie): na začiatku vždy krátky relax - návrat k sebe, zdieľanie, krátka prednáška, terapeutický proces, zasa zdieľanie a domáca úloha. 

Na záver cyklu dostane každý účastník individuálnu a tajnú domácu úlohu, ktorú mu vymyslím na základe môjho pozorovania. Reportovať o nej môžete na ďalšom cykle Vzťahových večerov, alebo mi môžete napísať e-mail. Je to dobrý a zaujímavý spôsob, ako pokračovať v práci.   

Oblasti, v ktorých sa zlepšíte:

 1. Ako nekaziť vzťahy (6 hlavných chýb, ktorých sa môžeme zbaviť). Hlavné tajomstvo zlepšovania vzťahov podľa Dalea Carnegieho - a načo sú dobré vzťahy a prečo sa ich nebáť.
 2. Ako prejavovať lásku tak, aby to ten druhý aj cítil. A prečo je nám väčšina kníh nanič.  
 3. Ako počúvať (príprava na "Ako riešiť konflikty"). A prečo vlastne niekedy nepočúvame.
 4. Ako chápať a využívať rozdiely medzi nami (a nestresovať sa z nich).
 5. Ako uzavrieť staré bolestivé príbehy a ako smerovať k tomu, aby nám druhí neubližovali. 
 6. Ako pestovať pohodu a posilniť šťastie. A načo prišli vedci v oblasti pozitívnej psychológie.
Nemusíte byť rovnakí, nemusíte spolu súhlasiť, ani nemusíte všetkému rozumieť, keď si spolu chcete užiť slnečné popoludnie. Za obrázok ďakujem campanacci.com/
Nemusíte byť rovnakí, nemusíte spolu súhlasiť, ani nemusíte všetkému rozumieť, keď si spolu chcete užiť slnečné popoludnie. Za obrázok ďakujem campanacci.com/

Časté otázky

 • Môže prísť aj pár? Áno, sú  vítané aj páry - partneri, rodič a dospelé dieťa, súrodenci, ak to vám vyhovuje. 
 • Individuálna terapia, alebo Vzťahové večery? Každé má iný význam. Aj vzťahové večery sú čiastočne terapeutické, ale ich hlavným zámerom je budovanie návykov a postojov. V individuálnej terapii môžete skúmať svoje emócie, myšlienky a liečiť staré zranenia, ktoré vás ovplyvňujú. Často klienti tieto dve formy starostlivosti o seba kombinujú, chodia na Večery a súčasne na cyklus terapií, so mnou, alebo s nejakým iným terapeutom (akreditovaným v metóde Cesta, alebo aj pracujúcim úplne inou metódou). 
 • Budem sa musieť zdôverovať? Skupina má tú výhodu, že vás podporí v tom, na čom pracujete a účastníci sú zaviazaní zachovávať mlčanlivosť, ale nikdy nebude od vás požadované, aby ste zdieľali informácie, ktoré si chcete nechať pre seba. Nie je to ani pre vašu prácu na kurze potrebné. 
 • Mám nejakú záruku? Áno. Celý cyklus sa platí vopred (po prijatí prihlášky vám zašlem faktúru), ale ak absolvujete aspoň 5 stretnutí a urobíte si domáce úlohy a napriek tomu do 3 týždňov po ukončení programu usúdite, že vám to nestálo za to, vrátim vám dve tretiny kurzovného - 80 €. 
 • Čo ak nemôžem prísť na všetky stretnutia? Môžete sa prihlásiť, ak môžete prísť na aspoň tri stretnutia. Musíte sa však zaviazať, že si zakaždým zistíte domáce úlohy a urobíte ich (kolegovia vám pomôžu, máme tam na to systém) - inak by ste nemohli dobre spolupracovať so skupinou. Máte právo prísť si nahradiť vynechané stretnutia (najviac dve) v budúcom behu Vzťahových večerov. Počítaje s tým, že aj do vášho kurzu si niekto príde nahrádzať. 
 • Čo ak ten druhý nechce na vzťahu pracovať? Program Vzťahové večery je postavený práve na tom, že sa staráme len o tú našu časť vzťahu. Budeme hojiť svoje zranenia, stávať sa pravdivejšími, zlepšovať schopnosť vnímať seba aj schopnosť počúvať a chápať iných. Nie je možné, aby takéto 6-týždňové úsilie neovplyvnilo váš vzťah, hoci nevieme presne, akým spôsobom. Vôbec však nebudeme pracovať na téme "Čo mám robiť, aby ten druhý konečne pochopil/urobil/prestal robiť to alebo ono."
 • Čo ak neznášam domáce úlohy? Tak si ich premenujte. Nikto nemá rád, keď mu niečo prikazujú. Tu si však budete úlohy vyberať sami, podľa svojich potrieb a sú tu na to, aby vám pomohli získať návyky, ktoré vedú k láskyplným vzťahom. Navyše, naše úlohy sú zábavné, ničoho sa nebojte. 
 • Je tam vekové obmedzenie? Vrchná hranica nie je, spodná je približne 18 rokov.
 • Môžem dostať zľavu? Žiaľ, to sa teraz nedá, ani ak sa hlásite dvaja. Cena je stanovená maximálne ústretovo a ak budem v budúcnosti chcieť, aby z týchto večerov bol môj zárobok, a zachováme malé skupiny, bude cena približne dvojnásobná. 

Spätné väzby absolventov


Tá pravidelnosť bola úžasná, každý týždeň som si pripomenula, čo je dôležité a trénovala som aj nové postupy. V mojom živote je nové, že som sa naučila uvedomovať si samu seba a hneď prijať svoje pocity, aj tie negatívne. Už sa za ne netrestám, nenadávam si. Toto je pre mňa obrovské plus, cítim sa oveľa pokojnejšie. 

Veľmi som si obľúbila techniku vďačnosti. Večer si často sadnem na balkón, zapálim sviečky, zhŕňam udalosti dňa. Ďakujem za krásne momenty a tiež za lekcie, ktoré mi boli uštedrené. Ako bonus si pripomeniem, kam smerujem, čo si v živote želám. Kedysi som mávala problém so zaspávaním, trápil ma kolotoč myšlienok, teraz už tieto problémy nemávam. Velmi ocenujem tvoj koucovaci pristup, tie aha momenty potom boli jednoducho uzasne. A najnovsie je moja horuca tema 'Hranice'.

Love it, leave it, change it... Praktizujem neustále. Bdelú prítomnosť trénujem tiež, hlavne v okamihoch zranení kedy vchádzam do seba, pozorujem to. Do kurzu som išla kvôli jednému bolestivému vzťahu - začas sa z mojej strany meniť, už nepociťujem také zranenie. Veľmi sa mi páčilo zosumarizovanie po každom VV ktoré si nám poslala.

Zatial sa citim len v takom prvom kroku, na zaciatku dlhej cesty. Citim, ze mi VV otvorili nove sposoby vnimania seba, mojich vztahov a mna samej v nich. Uvedomila som si, ze mam vela jaziev aj otvorenych ran, ktore som doteraz radsej ignorovala, lebo som nevedela, ako na ne. Teraz sice uz viem, ako s nimi pracovat, ale zaroven som si uvedomila, ze to bude nadlho a vysledok vobec nie je isty.. Ale urcite by som sa rada tych kamenov na srdci zbavila. A k tomu mi VV ukazali doteraz nepoznane moznosti. 

 Učím sa dovoliť si cítiť sa, ako sa cítim, lebo to tak je a môže to tak byť :) Už ma tak nevystresuje, keď som nahnevaná alebo smutná, viem tieto pocity lepšie prijímať. Z môjho života sa mi viac darí odstraňovať "mala by som / mala by som sa cítiť inak" .Viac sa vnímam a učím sa byť k sebe láskavejšia. Zlepšila som sa vo všímaní si svojich zranení, ktoré nevedomky ovplyvňujú môj život. Tvoja múdrosť, otvorenosť, láskavosť a srdečnosť mi dávajú pocit, že všetko je v poriadku tak ako je a priestor, v ktorom môžem pracovať na tom, aby som samu seba viac spoznávala a bola šťastnejšia.  


Už sa mi darí milo koketovať, byť prítomná, nemudrovať toľko.. určovať hranice, relaxovať samohláskami ... a ľudia sú prekvapení a milší, keď sú odrazu stredobodom môjho vesmíru... a urobila som si krabičku lásky, ktorú darujem pod stromček. To, ako to dopadlo, Vám poviem v novom roku, keď sa opäť stretneme.

Bdelá prítomnosť ... trénujem ju viac krát denne a už sa dostavujú výsledky! Komunikačná technika zhŕňanie. Ženskosť vo vzťahoch. Terapia Cesta. Meditácia - aspoň minútu-dve denne. Teší ma, že aj keď mi niečo "ujde", môžem sa k situácii vrátiť a vniesť do nej vedomú prítomnosť aj dodatočne. Predišla som konfliktu a celkovo mám lepšiu náladu a som motivovaná pokračovať!

Teším sa, že nachádzam odpovede, ako liečiť svoje vnútorné brzdy, nájsť a vyjadriť svoje hranice, predchádzať konfliktom, byť bdelo prítomná čoraz väčšiu časť dňa. Technika zhŕňania mi pomáha chápať syna. Plnia sa moje želania o sebe samej a vzťahoch s okolitým svetom.

Malá skupina - osmelila som sa a dostala k slovu. Bdelá prítomnosť: už som o nej viac krát počula, ale tu mi to docvaklo, cvičím to niekoľko krát denne a drobné výsledky sa dostavujú. Zlaté pravidlo, že keď to nastane, že aspoň 10% situácií riešime inak, všimneme si, že sa nám zmenil život. Teda môžem sa radovať z malého pokroku a nekritizovať sa, že to nejde hneď všetko. A teší ma, že pomáha aj spätne si vec uvedomiť, byť prítomná dodatočne. Včera som bola v sebe prítomná pri citlivom rozhovore v rodine a tak nenastal konflikt, hoci inokedy by k nemu pravdepodobne došlo.

Veľmi sa mi páčila komunikačná technika zhŕňanie. Taktiež myšlienka ženskosti a vzťahu k sebe. Už som si niekedy hovorila, šedivejú mi vlasy, to sú vyhliadky ... tak sa teším, že som si vyskúšala, že ženskosť pristane každému veku, to je povznášajúce. Meditujem, pár sekúnd denne zatiaľ, ale meditujem, čo som nikdy nerobila. Zaujímavé je aj to, že už ako to píšem, dostávam lepšiu náladu a chuť sa týmto veciam venovať, napríklad krabička vďačnosti má ešte resty ...

Vďaka Vzťahovým večerom si postupne uvedomujem, aká je bdelá prítomnosť dôležitá. Ako vie ovplyvniť môj život, moje vzťahy a to, ako sa cítim a konám. Učím sa dovoliť si cítiť sa, ako sa cítim, lebo to tak je a môže to tak byť :) Už ma tak nevystresuje, keď som nahnevaná alebo smutná, viem tieto pocity lepšie prijímať. Z môjho života sa mi viac darí odstraňovať "mala by som / mala by som sa cítiť inak" Viac sa vnímam a učím sa byť k sebe láskavejšia. Zlepšila som sa vo všímaní si svojich zranení, ktoré nevedomky ovplyvňujú môj život. Tvoj prístup, otvorenosť, láskavosť a srdečnosť mi dávajú pocit, že všetko je v poriadku tak, ako to je :) .

Vzťahový večer - dve hodiny, z ktorých budete celý ďalší týždeň duševne fit. 

Ak sa vám to bude páčiť, môžeme pokračovať, tu sú predbežne ďalšie témy:

Vzťahové večery II Špeciál: Princípy budovania vzťahov podľa Dalea Carnegieho

KDE: terapka na Jašíkovej 16, Bratislava - Ružinov

 

 1. Ako vyjadriť nesúhlas tak, aby nás počúvali a čo sú to dôkazy
 2. Prečo a ako "chváliť" a čo je pochlebovanie
 3. Ako presvedčiť: magická formulka
 4. Dva návyky, ktoré zastavujú konflikt: jeden sme sa už učili
 5. Čo so sebou, keď sa nedeje, čo si ja prajem - moc a bezmoc
 6. Ako znášať kritiku - je tu ešte niečo?
 7. Ako hľadať spoločné riešenia - nápady tretej úrovne
 8. 30 pravidiel krásnych vzťahov Dalea Carnegieho
 9. Desať najdôležitejších rád Dalea Carnegieho ako sa zbaviť stresu

Vzťahové večery II Špeciál: Liečenie vnútorného dieťaťa 

Na posiedke vo vlastnej duši. V tomto dieli už uvidíme, aké je dôležité všimnúť si, či dobré ciele sledujeme zo strachu, alebo z vnútorného pokoja. Spoznáte tú jedinú hlavnú emóciu, ktorá vás riadi.postupne sa pozrieme na najčastejšie z nich. 

 1. Perfekcionizmus, Pomáhanie. 
 2. Dosahovanie cieľov, Emocionalita. A kde sa nachádza svetový mier.
 3. Vedomosti, Lojalita. A čo z vonkajšieho sveta je hlavné pre našu spokojnosť.
 4. Aktivita, Bojovnosť. Kto sa bojí strachu, kto sa nehnevá a kto je stále "v pohode". 
 5. Vzájomné porozumenie. Čím hlbšie, tým vyššie: kultivovanie odmietaných emócií. 
 6. Prejdeme jednotlivé typy riadiacich emócií a budeme hojiť staré zranenia i to, ako sa prejavujú v našom dnešnom každodennom živote. Ako filtrujú naše vnímanie, ako riadia naše správanie. 
 7. Naučíme sa dve metódy, použiteľné v bežnom živote vždy, keď nás niečo zabolí. 

Vzťahové večery I

Domáce úlohy - stále

 1. Cvičenie na dvojitú pozornosť.
 2. Topánka (1Ĺ, 2P, 3Ľ, 4P, 5Ľ, 6P)
 3. Innerview (1 Hodnoty/Dobrá rada/Krédo, 2 Starší človek, 3 Otázky hodnotové a zhŕňanie, 4 Spriaznený človek, ale téma s odlišným názorom, dôraz na zhŕňanie aj na emocionálnej úrovni, 5 to isté, prípadne človek, s ktorým sme práve v konflikte.)
 4. Napísať si: čo som sa za uplynulý týždeň naučil/a
 5. Niečo naučiť niekoho iného
 6. Zavolať v koučovacej reťazi
 7. Všímať si drobné ublíženia a skúsiť lekárničku prvej pomoci z RO. (Vzťahové večery II: alebo metódu najhoršej možnosti, alebo skúmanie podľa BK).

Témy jednotlivých večerov - a aktuálne domáce úlohy

 1. O tomto programe: jeho tri piliere, program 6 lekcí, 3 vrstvy bytia, rozdiel medzi knihou a programom. Načo sú nám vzťahy? Úvod do zodpovednosti za vlastné emócie a vzťahy (iný pohľad na odpustenie, terapia).

 2. Úvod do bdelej prítomnosti, zoznámenie s egom, úvod do Innerview

 3. Teória k Innerview, Vďačnosť
 4. Prečo sme nešťastní? Tajná vedúca emócia, porovnávanie.
 5. Hranice a bdelý kontakt s esenciou vzťahu - vlastnou príťažlivosťou. Spätná väzba.
 6. Výrobca šťastia


Na čítanie

Články k jednotlivým lekciám

 1. https://www.mojaterapeutka.sk/l/a1/, prednáška E. Tolleho https://www.youtube.com/watch?v=Gni-0IFuYT8&spfreload=1
 2. https://www.mojaterapeutka.sk/l/osobne-ako-som-bola-zakliata/
 3. https://www.mojaterapeutka.sk/l/vztahy-devat-veci-ktore-ked-v-partnerskom-vztahu-urobite-nikdy-sa-nestratia/
 4. Článok mojej kolegyne Vierky: https://www.zivotnaozaj.sk/o-pokazenom-televizori/
 5. https://www.mojaterapeutka.sk/l/vztahy-preco-na-seminari-vztahove-vecery-flirtujeme/
 6. https://www.mojaterapeutka.sk/l/vztahy-devat-veci-ktore-ked-v-partnerskom-vztahu-urobite-nikdy-sa-nestratia/ (ten istý ako v lekcii 3).

Linky, literatúra

Brandon Bays: Cesta (A ďalšie jej knihy). Zoznam akreditovaných terapeutov Cesty

Radikálne odpustenie, Colin C. Tipping ·

  Radikálne odpustenie (kartička, nahovorené), Dvojitá pozornosť (nahovorená):

Byron Katie - The Work: Milujem to, čo je (Štyri jednoduché otázky, ktoré môžu zmeniť váš život) Byron Katie, Stephen Mitchell, Ikar (2006). Príklad terapie podľa Byron Katie:

Eckhart Tolle: Nová Zem, Moc prítomného okamihu. Jeho prednášky na Youtube.

Anthony de Mello: Cesta k láske, Minútová múdrosť, Bdelá prítomnosť

Thich Nhat Hahn: Tu a teraz, Ticho a ďalšie. Tiež má rozhovory a prednášky na Youtube.

David Michie: Dalajlamova mačka, Prečo je bdelá prítomnosť lepšia ako čokoláda, Ponáhľaj sa a medituj

Anselm Grun: Život je teraz, Liečenie pomocou obrazov a ďalšie.

Paul Watzlawik: Úvod do neštěstí

Brat Vavrinec (Lawrence): Prax Božej prítomnosti

Brené Brown: Dary nedokonalosti

Hranice (Kedy povedať nie, kedy povedať áno) Henry Cloud a John Townsend   

Dale Carnegie: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

Gary Chapman: Päť jazykov lásky

Jiřina Prekopová: Rodina žije z lásky

Bert Hellinger

Bruce Lipton: Biológia presvedčenia

Chade-Meng Tan: Hledej ve svém nitru

Pema Chödrön Jak meditovat

Nahrávka meditácie dvojitej pozornosti a texty k Radikálnemu odpusteniu:

https://drive.google.com/open?id=0BxBg6ty1S2ccUG9fUTZEcW5mcEk

Ďalší autori: Marcelka z hôr, Rupert Spira, Mooji. Treba si vyberať podľa toho, kto je vám zrozumiteľný. 

Za krásne fotografie kvetov ďakujem novinárke Gabine Weissovej.