Uvoľnenie vnútorných sabotérov

Duševné zdravie manažéra: Metóda CESTA vo firmách

Objavovanie toho najlepšieho, čo v nás je. 

Koľko školení a tréningov ste už vy a váš tím absolvovali? Koľko krát ste počuli, ako by to bolo správne - komunikovať, organizovať si čas, budovať vzťahy ... ale napokon sa všetci vrátili do starých koľají?

Nemáte náhodou niekedy podozrenie, že vo vašom vnútri, tam hlboko, sídli okrem múdrosti, sily a odvahy aj čosi ako vnútorný sabotér? 

Občas nám nedovolí konať tak, ako by to bolo najlepšie. 

Sabotérov - vnútroné bloky máme asi všetci. Rozdiel je, či ich chceme spoznávať a liečiť, alebo si vystačíme s ich popieraním. To prvé je ľahšie, ako sa zdá, len treba začať, treba to skúsiť. Čo by sa stalo, keby ste mi napísali, alebo zavolali už dnes?  

Poznávat sebe sama je tím nejduležitějším úkolem manažera. 

Jan Muhlfeit  


Kto za nás rozhoduje

Duševné zdravie manažéra má na jeho pracovný výkon, aj na výkon jeho tímu väčší vplyv, ako sme si mysleli. 

Denne robíme množstvo rozhodnutí a neuroveda ukazuje, že veľký podiel majú na nich emócie. Poznáte svoje emócie? Rozumiete im? Alebo sa vynárajú znenazdajky a riadia vaše myšlienky, slová a činy (takmer) bez toho, aby ste o tom vedeli? Spoznávať seba samého a zbavovať sa bolestí a rôznych blokov - sabotérov, spoznávať svoje najlepšie JA, je dnes ľahšie, ako by sme si mysleli. Jednou z mimoriadne efektívnych metód je The Journey - Cesta. Vyskúšajte niekoľko osobných stretnutí a uvidíte, že to stojí za to.

Celistvé je lepšie, ako dokonalé

Predstavte si, že by ste zistili, že jedno koleso na vašom krásnom novom aute je celé zablatené a kazí jeho vzhľad. Navyše by mohlo zašpiniť aj blatník! Vezmete teda zdvihák a kľúč, koleso odmontujete a odložíte do pivnice a pokračujete bez neho. 

Absurdné, že?

Ale presne toto robíme so svojou dušou. Keď zbadáme niečo - spomienku, emóciu, potrebu - čo sa nám nehodí, usilujeme sa to zo všetkých síl strčiť pod pokrievku, schovať to pred svetom, aj pred sebou. Nevadí nám, že tá časť nám potom chýba. Veď bola nedokonalá. 

Vieme, že autom so špinavým kolesom stačí nájsť zdroj vody a umyť ho, alebo požiadať o pomoc. 

Celé auto je lepšie, ako dokonale čisté torzo.

A tak isto stačí pozrieť sa, ktorá časť nášho JA nás bolí, či neladí s našou predstavou o sebe. Môžete si byť istí, že pod povrchom, pod nánosom, ktorý sa nám nepáči, je dôležitá, potrebná a krásna časť z nás.

"Pozorovať človeka, ktorý prechádza procesom sebauvedomenia, je ako vidieť niekoho, kto si prehmatáva vrecká, aby zistil, kam založil svoju dušu." Rachel Remen.

Sebauvedomenie, sebapoznávanie a hojenie bolestí duše je životodarné. 

Lebo celistné je lepšie ako dokonalé. 

Prečo sme niekedy takí unavení?
Lebo hráme hry. 

Do určitej miery predstierame asi všetci, pretože neveríme, že inak dosiahneme, čo potrebujeme pre život. Ale platíme za to. Aké by to bolo, mať možnosť oprieť sa o svoju skutočnú silu, vášeň, poslanie, slobodu? Spoznať v sebe možnosti, o ktorých sme nevedeli?

Teraz dostávame možnosť, napríklad metódou Cesta, skúmať svoje vlastné obavy, strachy, smútky a bolesti  ktoré sme chceli radšej potlačiť. Každý malý krok k schopnosti pozorovať a aj čistiť tieto automatické reakcie nás priblíži, zmieri s nami samými, aj s ľuďmi okolo nás. 

Máme možnosť postupne uvoľniť bloky, o ktorých možno ani nevieme.

Môžeme spáliť naše skryté limity a žiť slobodne a bez námahy svoje poslanie. 

Toto je stávanie sa samým sebou.

Odpovedzte si na pár otázok

  1. Viete, čo môžete od seba očakávať? Alebo ste niekedy zo seba zaskočení?
  2. Robíte to, čo považujete za dôležité, alebo občas prokrastinujete aj  zdanlivo vážne veci?
  3. Robíte občas veci, ktoré vám, alebo vášmu zdraviu, kariére, rodine, škodia?
  4. Líder vo vás: rozvíjate svoju emocionálnu inteligenciu? Vytvárate v tíme vzťahy podpory a zodpovednosti? Dbáte o duševné zdravie svojich ľudí?
  5. Dýchate voľne? Je život vo všetkých rovinách krásny a prúdi voľne a vy mu hovoríte ÁNO?
  6. Máte takú fajn motivujúcu mieru stresu, alebo je ho priveľa? 
  7. Cítite prúd kreatívnych nápadov a odvahy realizovať ich? 
  8. Máte pocit, že v jednej oblasti života sa vám darí v inej to ide ťažko, možno dokonca boľavo? 

Ste spokojní s odpoveďami? Alebo potrebujete svojmu rastu venovať viac času? 

Všetko, čím chceme efektívne disponovať, potrebujeme poznať, udržiavať, rozvíjať. Tak je to aj s naším vlastným ja. 

Hlavná prekážka, ak chceme zmeniť svet

Jedno vcelku hlúpe porekadlo hovorí: Ako spoznáte, že obchodník klame? Tak, že pohybuje perami.

Keď na kurze prezentačných zručností preberáme tri nutné podmienky pôsobivej prezentácie a prídeme k "Vy sami musíte svojej téme na sto percent veriť", neraz počujeme námietku: "Ale ja vo svojej práci musím klamať, alebo skresľovať."

Nezáleží na tom, či klameme, skresľujeme vedome, lebo ešte aj skreslení nevedomých je veľké množstvo. Prečo? Možno sa automaticky chránime, možno jednoducho v tej chvíli nevieme presne, čo si myslíme, želáme, čo cítime.

Poznanie samého seba je vedomá práca. Ak ju nerobíme, mnoho cenných vecí o sebe nevieme. 

Načo nám je hovoriť a konať z našej najhlbšej pravdy?  Byť samým sebou? Nechať to najlepšie, čo je v nás, nech sa prejavuje? Nechať vášeň a seba-prejavenie pôsobiť spolu?

Lebo len tak môžeme ovplyvniť tento svet. Len tak môžeme dosiahnuť skutočnú sebarealizáciu v práci i celkovo v živote. Všetko ostatné sú len náhražky.


Verím, že sebapoznávanie a terapia bude onedlho súčasťou bežnej starostlivosti o seba, ako návšteva zubára či kozmetiky. irena

Ako to prebieha

Vo firmách a firemných tímoch sa osvedčuje kombinácia krátkych prednášok a invidividuálnych sebapoznávacích/terapeutických stretnutí. Prednášky však nie sú nutné. 

O individuálnych stretnutiach sa dočítate v časti JEDNOTLIVCI - metóda Cesta. Môžu byť kombinované s konzultáciami a koučingom a môžu tak byť aj oficiálne nazývané :)

Pokročilé tímy, kde vládne spolupráca, úcta a ochota k zdieľaniu a zraniteľnosti, môžu veľmi ťažiť zo spoločných seminárov. Semináre sú stavané na mieru vášmu tímu, jeho potrebám a cieľom, ale priblížnú predstavu nájdete, ak si pozriete informáciu o verejných seminároch AHA VÍKENDY. 

Príklady tém prednášok/workshopov:

  • Trvanie: 2-4 hodiny
  • Cieľ:  Pripraviť sa na individuálne stretnutia. 

Niektoré témy:

Teória za terapiou: kde sa v mozgu nachádzajú potlačené emócie a prečo nestačí len tak sa "vykecať", alebo silou vôle prekonať, čo nás trápi. 

Epigenetika: Ak sa naše gény nemenia, tak čo potom? Ako sa to deje a aký to má na nás vplyv?

Ego: prečo sme ješitní, žiarliví, vystrašení, ctižiadostiví, puntičkárski? Kedy je to užitočné a kedy to nám i tímu škodí? Čo s tým? 

Kontakt s naším vlastným, jedinečným zmyslom života - pre motiváciu, výdrž, smerovanie pracovné aj súkromné. Aká práca je vaším skutočným sebavyjadrením? Čo vo svojej hĺbke považujete za svoje poslanie? Ako ho môžete naplniť?

Zdroj skutočnej emocionálnej stability a sily a pod čím je schovaný. Ako využiť naše slabé stránky?

Čo ak nás potlačené emócie držia späť? Čo ak kvôli nim nemôžeme byť sami sebou naplno - zdravotne, kariérne, v rodine?

Prestať žiť ako automat: bdelá prítomnosť v každodennom živote, rady na jej pestovanie. 

Čo terapiou a sebapoznávaním získate?

Sústredenie, efektivita a vplyv porastú. 

Budete mať menej strachu a obáv a budete s nimi vedieť lepšie zaobchádzať.

Budete mať viac tvorivých nápadov.

Viac radosti zo života.

Schopnosť spolupracovať v tíme a menšie "trecie plochy".

Využitie skutočných schopností.

Možnosť riešiť mimopracovné problémy, ktoré vás vyčerpávajú.