O mne

zoznámme sa

Pätnásť rokov som trénerkou v Dale Carnegie. Špecializujem sa na vzťahové zručnosti, prezentačné zručnosti, komunikáciu v tíme, pri vedení ľudí, v obchode aj v partnerských vzťahoch a súkromí. 

Päť rokov som terapeutkou metódy The Journey - Cesta. Výcvik som absolvovala priamo pod vedením Brandon Bays a jej žiačky Simony Weiss. Táto metóda pomáha zdravým ľuďom prehĺbiť kontakt so sebou a tým zlepšiť kvalitu ich života po pracovnej, zdravotnej, emocionálnej i vzťahovej stránke. 

Kto som? Neviem presne, stále sa to mení, ale tu je zopár téz pre naše zoznámenie: 

Som hľadačka Pravdy
Ešte stále veľa času venujem štúdiu kníh a článkov, v nádeji, že z nich zistím, ako to s nami a s týmto svetom a ľudskou dušou je ... a súčasne tuším múdrosť, ktorá je viac, ako sme my. Občas, keď sa moja myseľ stíši, pri meditácii, v prírode, alebo pri práci s klientom, vo chvíli bdelého vedomého vnímania, ucítim závan toho poznania, ktoré nie je moje, len cezo mňa prúdi. Páči sa mi nazývať ho Božím vedením. Tak toto "napojenie" hľadám.

Som strážkyňa príbehov

Rada počúvam vaše príbehy. Ako terapeutka a trénerka kurzov som mala česť vypočuť ich veľmi veľa. Verím, že náš život je reťazou príbehov, ktoré sami sebe aj druhým o svojom živote rozprávame. Naše príbehy tvoria našu identitu.
Fascinuje ma, že o jednej udalosti sami sebe môžeme rozprávať úplne rozdielne príbehy - napríklad o zrade a ublížení, alebo o odpustení a nádeji. O strachu a bolesti, alebo o láske a dôvere. O smútku, alebo o prijatí. O strádaní, alebo o vďačnosti. O zlyhaní alebo o odvahe. Teší ma, že príbehy je možné liečiť. Sám príbeh má v sebe liečivú silu, keď ho vnímame vedome - to sa v terapii učíme.

Zdá sa mi, že od toho, aké príbehy si o sebe a svojom živote rozprávame, závisí kvalita nášho života väčšmi, než od čohokoľvek iného. Aké príbehy si o sebe rozprávate vy? Chcete niektoré z nich hojiť? 

Som tu pre vás.

Pomôžem vám uvoľniť sa do vašej vlastnej vnútornej múdrosti, ktorá je neopakovateľná, pocítiť mier, zmierenie so sebou a spojenie s radostným prežívaním života. Podporím vás v objavení a uvoľnení vášho vnútorného potenciálu.  

Som terapeutka, hoci to je nepresný termín. Možno sprievodca, či facilitátor (uľahčovateľ) by sedelo lepšie. A terapia? Ako som písala na úvodnej stránke, nepotrebujete ju, ste v poriadku. Stačí len dovoliť lúču poznania, aby osvetlil hlbiny našej duše a všetko ostatné sa deje samo. Tak je to.

Som trénerka komunikácie, prezentácie, vzťahov a tímovej spolupráce. Podporím vás počas individuálneho alebo skupinového tréningu alebo konzultácií, aby ste ľahšie dosahovali svoje výsledky. Na úvodnom stretnutí zistíme, či môžem pomôcť pri rozvoji tých zručností a riešení, ktoré práve vy potrebujete. 

Moja odborná príprava

Vo svojej práci sa opieram o tri piliere: Terapiu Cesta, Dale Carnegie a Carla Rogersa.

Najprv som vyštudovala na vysokej počítače, pôvodným vzdelaním som inžinierka ekonómie. No už v pätnástich som hltala knihy o psychológii. V 90-tych rokoch sme vďačne prijímali každú metódu osobného rastu - niektoré semináre som aj organizovala. Viaceré z prístupov tých čias už nie sú súčasťou mojej aktívnej výbavy, vtedy boli však cennou inšpiráciou: víkendové kurzy Vladimira Savčenka, Elenky Svitko, Niky Petrášovej - Nikosa Hozhoni, Vlastimila Mareka, manželov Jadryšnikovcov, Anity Bind-Klinger a Sergeja Savčenka zamerané na sebapoznanie, prírodné liečenie, jogu, čikung, meditáciu a holotropné dýchanie. Obohatením z tých rokov, z ktorého naďalej čerpám, boli najmä retreaty budhistickej meditácie Satipatána - Vipasaná (so ctihodným Sujivom a ct. Kusala-Ánandom - Mirko Frýbom) a kresťanské meditácie a filozofia, najmä v prostredí hnutia Taizé a metódou učenia, ktorú všetci používame: "odkukávaním" od múdrych, najmä od mojej tety Magdy.  

Od roku 1996 som navštevovala 4-ročný zážitkovo-výcvikový program (víkendové a týždňové skupiny a individuálnu terapiu) terapeutického prístupu Personal Centered Approach podľa Carla Rogersa v Inštitúte Rozvoja osobnosti pod vedením Dr. Dobšoviča a Dr. Valkoviča.

Od roku 2000 som prešla výcvikom trénerov Dale Carnegie a mám certifikáty Dale Carnegie University St Louis na tréning Komunikačnej a vzťahovej inteligencie, Prezentačných zručností, Líderskej komunikácie. Okrem toho vediem tréningy obchodnej komunikácie a tímovej spolupráce. Mám za sebou 15 rokov systematickej práce s firemnými skupinami a jednotlivcami.

Absolvovala som všetky stupne terapeutického výcviku The Journey - Cesta, pod vedením Brandon Bays, vrátane prípadových štúdií (supervizovaných žiačkou Brandon, Simonou Weiss). Som teda akreditovaným terapeutom Cesty. Túto prácu aktívne vykonávam už piaty rok.

Raz - dva krát ročne sa zúčastňujem psychologickej konferencie, pokročilého semináru pre terapeutov Cesty alebo krátkodobého tréningu zručností v niektorom (pre mňa) doplnkovom prístupe.

Pri práci s klientmi čerpám aj z 20-ročných skúseností s prístupmi Berta Helingera (Rodinné konštelácie), Stanislava Grofa, Jungovej typológie osobnosti (MBTI) a Typológie Eneagram. V posledných rokoch rozvíjam svoje schopnosti na seminároch podľa Artha a Veety Wittemanovcov (Individuálna systemika), Colina Tippinga (Radikálne odpustenie), Jiřiny Prekopovej a Jona Butchera (LifeBook), spolu s 1,5-ročným nadstavbovým tréningom Cesty a štúdiom pozitívnej psychológie.

Mojím veľkým zdrojom inšpirácie a miestom sebapoznávania sú už tretí rok AHA víkendy - sebapoznávacie programy pre verejnosť, ktoré sa konajú raz za dva mesiace. Spolu s ďalšími štyrmi kolegami - terapeutmi Cesty ich spolu-organizujem a spolu-vediem, ale sa ich aj intenzívne zúčastňujem. Viac na www.ahavikend.sk. 

Moje zamestnania

Prvých pár rokov po škole som pracovala na Katedre psychológie FF UK, potom sme s kolegom založili firmu, obchodujúcu s liečivými rastlinami a organizujúcu kurzy osobného rozvoja, riadenia stresu a zdravého životného štýlu. Od roku 2000 vediem kurzy pre manažérov a obchodníkov v jednej z najznámejších medzinárodných tréninogvých spoločností - Dale Carnegie. Od roku 2010 som postupne prechádzala všetkými tréningami Cesty a stala sa akreditovaným terapeutom. Uplynulých desať rokov okrem práce trénerky, konzultantky a neskôr aj terapeutky externe učím štvrtákov a piatakov štúdia psychológie, predmet zameraný na komunikáciu a zodpovedné rozhodovanie (FF UK, FPs PEVŠ). 

Čo robím len tak, pre radosť 

Pestujem pár rastliniek na balkóne a v záhrade a zbieram ich na lúke, vyrábam bylinkové mastičky a sirupy, učím sa tancovať Tango, čítam, píšem články. Rada vášnivo diskutujem s mojím mužom Alim. Som šťastná teta - užívam si svoju neter Beátku. Baví ma občas mrknúť na sociálnu sieť, čo nové. Zbieram bonmoty a citáty. Večne experimentujem s diétami a som celoživotná začiatočníčka v joge. Rada plávam. Donekonečna pozerám seriál MASH. Mám rada hudbu, bosé nohy v tráve, masáž a objatia, posedenia pri káve, čučoriedky, čokoládu, púpavy a blatúchy a žltú farbu. Chcela by som viac cestovať. K svojmu životu potrebujem vône - kvety, čisté prádlo, pomaranč, vôňu vody a éterické oleje. Rada lenoším. 

V mojich terapeutických priestoroch mám miestnosť, ktorou prúdia veci - kamaráti a klienti mi dávajú svoje odložené oblečenie, topánky, drobnosti i potreby do domácnosti. Už sme tak obliekli nejedno dieťa, vyparádili maminu v núdzi, obuli pár babiek, zariadili dve domácnosti a pomohli utečencom. Kľudne prineste aj vy, čo by ste inak vyhodili, alebo si vypýtajte, čo vám chýba.