doTERRA Prezentačné zručnosti 2019

Komunikujeme a prezentujeme ľahko a účinne

Etika kurzu

 • Videozáznamy lekcií sú k dispozícii cca 3 týždne od konania lekcie. Prosíme, aby ste ich využili len pre seba, nie sú určené pre ďalšie šírenie.
 • Táto stránka bude pre vás k dispozícii ešte mesiac po ukončení kurzu.
 • Máte dovolenie citovať a šíriť poznatky z kurzu - je to žiadúce! Tak isto v rozumnom rozsahu môžete využiť inšpiráciu zo slajdov. V oboch prípradoch prosím o uvedenie zdroja: irena ritomská, www.mojaterapeutka.sk.
 • Diskrétnosť: považujme za samozrejmé, že vaše videá a konverzácie z uzavretej WhatsUpovej skupiny, ako aj jednotlivým osobám mierené komentáre na tejto stránke zostanú výlučne v našej skupine. 

Pre maximálny úžitok z kurzu

On-line verzia kurzu má výhodu domáceho prostredia, ale je tu aj väčšie riziko vyrušovania. Stále tento kurz zdokonaľujem, aby bol interaktívnejší a dával vám viac možností pamätať si základné princípy a skutočne si svoje prezentácie trénovať. Čo môžete pre svoje učenie urobiť vy?

 • V prvom rade, zapnite si video a buďte plne prítomní. Režim "pustím si len zvuk a pritom umyjem riad" nefunguje. Máme skúsenosti, že tí, ktorí využijú možnosť pýtať sa, povedať svoju skúsenosť alebo postreh a vyskúšať si novo naučené priamo na kurze, urobia neporovnateľne väčšie pokroky. 
 • Reagujte na lekcii. Každý pokus, každá reakcia vás posúva dopredu. 
 • Domáce úlohy sú mierené na upevnenie naučeného a prípravu na ďalšiu lekciu, pekne nás udržujú v téme, takže celých 6 týždňov je jeden nenápadne prebiehajúci kurz. Úlohy väčšinou zaberú len 10 - 30 minút, ale stoja za to. Robte si domáce úlohy a uvidíte efekt!
 • Ak sa počas lekcie vo vašom okolí deje nejaký hluk, prosím, stlmte si na ten čas zvuk (mute). Ak máte doma ticho, zostaňte na hlasitom odposluchu, budeme mať lepší kontakt.  

Po šiestej lekcii

Som fakt zvedavá, ako to bude vyzerať, keby sme sa stretli takto o rok - kde budete. V živote, ale aj v kariére v doTERRA. Tipujem to na super výsledky, keď sa talent spojí s usilovnosťou, kto nás zastaví? Držme si palce! 

Po piatej lekcii

Ahojte!

Vďaka za vašu aktívnu účasť. Aj nabudúce takto: ak môžete, neplánujte počas lekcie žiadnu ďalšiu činnosť, ako domáce práce a pod, ale buďte aktívne prítomné. 

Tento raz nebude domáca úloha do formulára, ale rovno do WhatsUpovej skupiny, najmenej DVOM dať reakciu na video. Okrem toho nahrať prezentáciu podľa štruktúry a urobiť dva rozhovory. V prezentácii si skúšajte prácu s rukami, pevný postoj a očný kontakt. (Netreba sa rútiť! Nemusíme byť dokonalé od zajtra. Treba to SKÚŠAŤ!). POZOR!! Urobte tú prezentáciu PRE NÁS! Teda normálne zdravica kolegyniam z kurzu a dobrá rada týkajúca sa olejov pre nás. To bude super!

Nabudúce získate know-how, ako urobiť profesionálne slajdy, ako sa napojiť na svoju vnútornú múdrosť, zúžitkujeme tréning na námietky a podpásové otázky a dozvieme sa, prečo sa pri rozvoji zručností orientovať na to, čo už funguje. A na záver dostanete možnosť získať maličkú, ale užitočnú Zlatú knižku Dalea Carnegieho, a to za poslednú, celkom krátku domácu úlohu.

Dolu nižšie, v texte k 4. lekcii nájdete komentáre k vašim videám z tohto týždňa, individuálne i spoločné rady. Prajem príjemné čítanie! 

Píšte, komentujte, pýtajte sa, trénujte - budete pred publikom ako doma!

Teším sa na vás nabudúce, Irena. 

Vaše nahrávky

 • Peťka: ty si už začala magickou! Svieže, naprosto presvedčivé. Presnejšie dodrž QaA.
 • Zdenka: úvod TAJOMSTVO (dozviete sa), ukážka, priama reč! Vynikajúco podaný návod. Môžeš robiť gestá!
 • Dadka: Prirodzená, uveriteľná, praktická, živá! Tvoje gestá sú tiež v poriadku! Urob jasný záver, magickú (bez "to je všetko"), dodrž postup na otázky.
 • Zuzka S.: pokojná sila. Názorné gestá, čistá magická! O sebe hovor v príbehu, inak o nich. 
 • Katka: super nápad s očným kontaktom. Nápaditý úvod. Môžeš otvoriť svoje gestá. 
 • Janka: Super názorné, čarovný úvod. Hlavu hore a rovno.
 • Vierka: Profesionálne! Význam elegantného odevu. Zíde sa vám, opomenutý aspekt - super záhady. Výborný návod! Daj ich aj namiesto "ja chcem". Ruky sú super, občasné spojenie vôbec nevadí.

Vaše komentáre - prajné, empatické, precízne, do hĺbky pochopenia, odrážajú vašu originalitu a tvorivosť. Konštruktívne, priame odporúčania, pritom taktné a vľúdne.  

Najviac sa mi páči, že ruka v ruke so schopnosťou dodržiavať pravidlá profesionálnej prezentácie sa stále viac prejavuje to, kým ste, každá z vás, originál!

Všetkým, ktoré podstúpili toto dobrodružstvo, srdečne blahoželám.

A teraz hor sa, do sveta, obdarovať svet vašimi myšlienkami, srdciami, gestami a slovami!

Po 4. lekcii2 fakty o Levanduli
Lavender doTERRA je možné koupit v 15ml balení, v 10ml Touch. 80% sběru je z Bulharska. Je to rostlina s fialovými květy.
Levandula je olej komunikacie a podporuje spanok, zastavuje krvacanie
1.Čistí a hojí rany a popáleniny.
2. Zastavuje krvácanie.
Olej sa vyrába z kvetov/listov levanduľe. Olej sa nachádza vo viacerých zmesových olejoch.
1. Na 15ml oleja je potrebnych 7kg kvetov levandule
2. Levandula, ktoru pouziva doTerra sa pestuje v Bulharsku 

2 fakty o pepperminte (mäta)

Mäta pieporná je po anglicky Peppermint. Patrí medzi najpredávanejšie oleje v doTerre.

Listy máty obsahují silici mentolu. Má blahodárné účinky na trávicí ústrojí. Čerstvé listy se používají do nápoje Mojito.
Pepermint výborný na stúpanie a na dychaniie 

1.Reguluje telesnú teplotu (znižuje horúčku).
2.Podporuje trávenie.
Získava sa destiláciou. Používa sa list a steblo.
1. Posobi proti krcom v zaludku a proti pocitu vracania
2. Pre babatka je to horuci olej

 

Citron 

Esenciálny olej Citrón sa získava lisovaním citrónovej kôry za studena. Je súčasťou Základnej rodinnej sady.

má žlutou barvu. Je to plod stromu citronovníku. Citron obsahuje velké množství kyseliny citronové. Citron odmašťuje.

Citrón rozjasni deň, krásne cisti
1.Má čistiace, odmastňovacie a detoxikačné účinky.
2. Posilňuje imunitu.
Je vyrobený z kôre. Plody sa zberajú v sadoch na Sicílii a v Kalábrii.
1. EO Lemon je destilovany studenou destilaciou z kory citrona
2. Je to fotosenzitivny olej

dýchaniie
1.Reguluje telesnú teplotu (znižuje horúčku).
2.Podporuje trávenie.
Získava sa destiláciou. Používa sa list a steblo.
1. Posobi proti krcom v zaludku a proti pocitu vracania
2. Pre babatka je to horuci olej 


Skúšaš si kroky na zvládanie námietok? Ako ti to ide?
Vankůšik mi jde snadno. Druhý krok krok, pověz mi o tom víc je těžší, nejde mi navázat na vankůšik. A na poslední krok mi někdy řeknou - no ale není to vyřešené, takže není co řešit. Ale snažím se. Potřebuje to čas dostat se pod kůži:-)
Trénujem...moc mi to nejde
Rozmýšlam, že tento týždeň snáď ani nikto žiadne námietky nemal... Budem sa na to musieť viac vedome zamerať :)
1. nie, nespomeniem si na to počas dňa, pri bežnej konunikácii
2. Automaticky reagujem argumentom miesto vankúšiku.
3. Keď budem na to vedome myslieť, prípadne vyhľadávať situácie, tak to bude fajn.
Precvicujem si hlavne vankusik a dostavam sa aj k tomu, povedz mi o tom viac, no tretiu otazku som zatial s nikym neprecvicila. Mozno trohu zo strachu, ale stale na to myslim

Vyhovovalo mi, že sme si to spoločne hneď trénovali, čo sme sa naučili :) Chcela by som vedieť ako odpovedať na tú otázku po použití vankúšiku. Predpokladám, že sa človek neuspokojí len s tým, že mu dám najavo, že ho počúvam, ale bude chcieť aj odpoveď na svoju otázku :)
Vyhovovalo mi: vankusik sme si precvicili hned. Povedali sme si uplne konkretne kroky, rady a navody
Nevyhovovalo: rada by som si precvicila aj reakciu na namietky - v skupine sa mi lepsie pracuje - viem sa viac odvazit, ako v realnom zivote

 

Otázky

 • Konštatovanie, že doTerra je klasická pyramída zameraná len na predaj svojich výrobkov. Pochybnosti/ nedovera v MLM.
 • Už spomínaná vysoká cena olejov, ale to sme si v podstate už vysvetlili v minulých lekciách... 🙂
 • Oleje majú vysokú cenu.
 • 1. Nemozem mat tuto alergiu z oleja? Pripadne iny priznak , napr. dychavicnost
 • Toto ťa uživí?

 • Na webe je kopec rád okolo doTerry - pripadá mi to veľmi amatérske. Ty to ako robíš?

 

Vaše prezentácie

Zuzka: 

Tvoje jasné, a pritom priateľsky a farebne formulované vety a prirodzený prejav si zaslúžia, aby im venovali poslucháči pozornosť! Všetko malo jasnú logiku, celý prejav aj jednotlivé vety - jednotka za štylistiku. Príbeh krásne dramatický (ako noha puchla, ako si sa rozhodovala odcestovať) a plne uveritený.  Všetci si všimnite, ako jednoduchá práca s telom, keď si Zuzka ukázala na chodidlo - ako to oživí! A urobí ešte viac uveriteľným.  Vypusti prvú vetu "já bych vám chtěla" a rovno na "teď když je léto", lebo to je vyjadrenie potreby a už to potom pofrčí :) Super, že si použila ukážky.  Odlož ich, kým ich nepotrebuješ. Možno radšej používaj české názvy olejov, alebo oba, anglický aj český. Skús si dôsledne magickú, čosi ako (ale tvojimi slovami) "Keď vás poštípe osa, použite oleje doTERRA levanduľu a citrón a budete môcť ísť na výlet." (čo urobiť a čo z toho budeme mať).   

Pripadáš mi jemná, možno introvertná - tu je riziko, že budeš nespravodlivo nevýrazná a to by bola škoda. Ponúkam pokus: skús si pred prezentáciou zacvičiť, skákať, alebo silový postoj - pridá ti to na dynamike. Potom uvidíš, či si to stále ty, len viac vťahujúca do svojho prejavu, alebo to chceš inak. 

Katka! Luxusné! Sebavedomá, prirodzená, svieža, jasný príbeh. Odpadnem z toho nápadu, že na koleno Oregano a vysvetlenie, ako si k tomu prišla. Skvelá magická a dala si aj vzorné vyvolávanie. Ešte pridaj "Teraz máme xx minút na otázky" a dala by som si o trošku viac záležať na úvode, aby bol "reklama na prezentáciu" - jeden z 5 druhov. Dosť dobre si stála a v pondelok dostanete tipy, čo sa dá s rukami, hoci tvoj štýl používa aj Karel Šíp a aká je hviezda! Katka, máš prirodzenú moc upútať a zapôsobiť, na to sa môžeš u seba spoľahnúť a tiež vidno tvoju poctivú, vedomú prípravu.

Petra

Gratulujem! Výborný úvod - otázka spolu so záhadou. Krásne si ukázala použitie. Máš fajn gestá, skoro nič na nich nebudeme meniť. Tvoje gestá sú ukážkou toho, že keď hovoríme od srdca a necháme sa strhnúť príbehom, gestá vznikajú spontánne. V príbehu by som bola konkrétnejšia - počuť len, že si niečo nevedela vyriešiť, potrela si sa olejom Thinker a zrazu bolo všetko vybavené - neznie úplne vierohodne. Kedy, kde, kto, čo, prečo, ako - to je naše heslo pri rozprávaní príbehu. Nie, nešklebila si sa! Len si pozerala hore, keď si premýšľala. Udržiavať očný kontakt chce cvik, neboj, pôjde to, ak si to dáš ako cieľ. Čerešnička - takmer dokonale si urobila novú štruktúru, ktorú sa budeme zajtra učiť, predstavenie produktu. Skvelé, urobila si celú QaA a nezabudla si parafrázovať, to je veľké plus pre tvoju prezentáciu. Použila si prvotriedny nadľahčovač/urýchľovač, pozitívny výrok: samostatne sa nedodáva s viečkom, ale KEĎ SI VEZMETE CELÚ SADU, toto krásne viečko dostanete. 

Vierka

Máš prirodzenú eleganciu a hovoríš veľmi farbisto, všetko si vieme predstaviť. Tvoje vety sú precízne formulované. Tvoje príbehy sú súčasne aj jasnými návodmi - ako hovoril môj šéf, a neviem to presne preložiť, "easy to follow" - je ľahké ťa nasledovať. Aj záver je veľmi fajn, len by som za ním ešte dala stručnú a jasnú magickú, aby lekárnička nebola v poslednej vete použitá prvý raz. Tu pomáha, ak si v príprave jasne napíšeme cieľ prezentácie - či je to "pri cestovaní s deťmi použite tieto oleje", alebo "príďte na lekárničku", a potom reč okolo toho vinieme a z toho nám vyplynie jasný záver. QaA si predviedla super. Veľmi mi ako poslucháčovi pomáha tvoj zvonivý hlas a čistá artikulácia. Mám dojem, že tvoj príbeh je 100% presný, nie je tam nič zveličené, ani zamlčané - to vytvára spoľahlivosť. Celkovo máš jemnú, ale jasnú autoritu, a to je pre myseľ poslucháča, ktorý si najprv potrebuje vybudovať dôveru, veľká pomoc. 

Zdenka

Meditácia - Silový postoj - Oleje (levanduľa a spearmint): príprava neporaziteľných!

Ešte pridaj(te, všetky) písomnú pripravu: Kto sú moji poslucháči? Aký je cieľ? Mám rada (seba, tému, posl), Poznám (seba, tému, posl) a je to dokonalé (tieto prípomienky píšem len od samého nadšenia). 

Wow, lekárnička - máš náskok. Zvolila si na úvod ocenenie, to je fajn. Žiari z teba záujem o poslucháča aj o tému - to je základ! Rečník, ktorý sa tvári nad vecou, sa ďaleko nedostane - a ty si pravý opak. Trošku budeme pracovať s rukami - voľné gestá sa ti striedajú so spájaním rúk. Len maličkosť: musím povedať (aj musím sa priznať, to si ale nehovorila) sú floskule, teda prázdne výrazy a tým aj spomaľovače. Nemusíš, chceš. Vymysli, ako to zmeniť. Daj si kameru do výšky očí, nie na zem. Krásne si pracovala s ukážkou - ticho, kým si ju brala. Môžeš aj predviesť, ak chceš, ako si natieraš, alebo tak. Na lekárničke budeš dávať kolovať a im poskytneš zážitok. Máš jemný, vľúdny hlas a uvoľnený tón, to sa veľmi dobre počúva. Krásne pevne si stála, ale pritom pôsobíš uvoľnene. Na začiatku možno pridaj vetičku, prečo ideš vysvetľovať, ako si sa k olejom dostala - hodnotu príbehu pre poslucháčov. Niečo ako "ja som začala oleje brať vážne, keď uchránili moje deti pred zimnými chorobami" - a za tým celú story. Alebo "ktorí ste tu rodičia, možno oceníte návod, ako sa vyhnúť jesenným soplíkom a horúčkam - lebo práve týmto si mňa oleje získali". 

Janka

Na tejto prezentácii obsahovo nič netreba meniť. Tajomné konštatovanie na úvod vždy zaberie. Položila si si sama otázku - skvelá zmena tempa. Ukážky! Janka, ty si majster stručnosti a výstižnosti. Nič nechýbalo, príbeh bol názorný a presvedčivý. Ak chceš, môžeš popracovať na tóne hlasu - ide ti niekedy na konci vety spevavo hore, lepšie je, keď klesne. Nie je to významná chyba. Budeme robiť s rukami, to je téma nasledujúcej lekcie. Skvelé vyvolávanie, správna úvodná veta na QaA. Minule si mi nejako pripadala v lepšej nálade, tento raz si bola akoby úsečnejšia, slová zneli krátko. Aký bol rozdiel v tvojom vnútornom pocite?

Spoločné dobré rady:

 • VŠETKY máte svieži, dynamický, zainteresovaný prejav. VŠETKY sa neskutočne zlepšujete. TAKMER VŠETKY máte urobené všetky domáce úlohy. Veľmi oceňujem aj samozrejmosť (v niektorých prípadoch možno aj odvahu), s akou pracujete s technikou - WhatsUp, formuláre, kamera, Zoom) - vďaka tomu môže byť náš kurz oveľa efektívnejší. Vás ťak ľahko niečo nezastaví. Trúfam si povedať, na základe vášho nasadenia a predpokladov, že doTERRA má šťastie, že ste jej členkami.  
 • Veľmi ste sa zlepšili v silnom úvode a silnom, jasnom závere - magickej formuli. 
 • Stále dávajme pozor na spomaľovacie, zaťažovacie slová, napr. bohužiaľ, floskule ako "je to perfektné", alebo na vety, kde JA je v podmete, aj keď sú dobre mienené, najmä na úvod ("som veľmi rada, že ste prišli").
 • Doslova otrocky používajte návod na QaA, je dokonalý. Napr. Máme 5 minút na otázky, nie "Máme nejakých pár minút na otázky". Celý návod vedie k tomu, aby vám zostala kontrola nad situáciou v rukách - tak sa budete môcť sústrediť na porozumenie s poslucháčmi a nenarušíte dôveru. Je to jemná hra s energiou. Platí, že kto hovorí, vedie, a to je zodpovednosť, ktorú si máme zodpovedne plniť. No ďalej platí, že kto sa pýta, je ešte silnejší líder. Takže, ak chcete zostať vo vedení aj počas QaA, kedy poslucháči kladú otázky, musíte tomu dať jasný rámec.  
 • Na ďalšej lekcii si naučíme ešte lepšie robiť s gestami, postojom a očným kontaktom.
 • Dbajte na to, aby príbehy a návody boli pravdivé. Je to jedna z najdôležitejších vecí. 
 • Na konci QaA ZOPAKUJTE ZÁVER, teda magickú formulu. 
 • Kto má sklon hovoriť éééé, hhhh, či ako by som to zapísala, tak v tom čase sa môžeš radšej nadýchnuť a vydýchnuť. Publikum počká, kým premýšľaš, je to OK. 
 • Mobil si dajte do výšky HLAVY poslucháča a okolo niekoľko stoličiek, ktoré budú predstavovať ostatných divákov, aby ste mohli trénovať očný kontakt. 
 • Maličkosť, ale dôležitá: v závere už neposkytujeme žiadne nové informácie, nepoužívame nové výrazy. Magická je len zhrnutím toho, čo už počuli, v jasnej forme, ktorá vyzýva k akcii.
 • Mám trochu problém so slávnym "let me tell you my story" - v preklade čosi ako "nech vám poviem svoj príbeh". Lebo koho už len zaujíma náš príbeh, všetci majú v hlave tie svoje. Preto navrhujem, aby pred vaším príbehom (napr. v lekárničke sa na úvod odporúča predstaviť sa príbehom, ako vznikol náš vzťah k olejom) bola vetička (záhada, prekvapenie - typy úvodov), ktorá ukáže význam vášho príbehu pre poslucháčov. 

Po tretej lekcii

Vaše prezentácie

Gratulujem všetkým, ktoré si ich poslali! Veľmi fajn prezentácie. Všetko, čo tu robíme, sú len drobné úpravy, aby diamanty vašich prezentácií zažiarili naplno. Každá z nahrávok je pre nás v niečom vzorom. Dala som si pri počúvaní a zapisovaní záležať, no aj tak som isto zachytila len časť z mnohých predností, ktoré sa oplatí nasledovať.

Martinka

Poznamenala si, že si si vymyslela príbeh, ale tento bol reálny, či nie? Martinka, ty, podobne ako zhodou okolností všetky baby v tejto skupine, si krásna, a to je pre rečníka síce nezaslúžený, ale bod k dobru. Súmerným, zdravo pôsobiacim ľuďom proste publikum ľahšie verí, ostatní sa musia viac snažiť. Použila si príbeh v príbehu ("kamarátka mi odporučila malú kapsičku" v príbehu z vlaku) - to je veľmi užitočný zvyk. Vždy, keď si poslucháč môže predstaviť obraz, dej, vtedy si to ľahšie zapamätá a môže to aj napodobiť, preto sa odporúča dať dej čím viac informáciám a ty si to urobila. Magická výborná, jasná. Ako jediná si začala rovno príbehom, jeden z piatich osvedčených úvodov. Niekedy sa oplatí dať ešte ako prvú vetu niečo, čo uvedie súvislosť témy a poslucháča - načo mu to bude dobré. Čosi ako "Dnes sa dozviete, ako vám môže takáto malá kapsička ochrániť zdravie." "Ak často cestujete, dávajte teraz pozor" ... nájdi svoj spôsob vyjadrenia. Ozaj, a osvieži, ak máš ukážku, trebárs tú kapsičku (vlak sa horšie ukazuje). Tvoja reč plynie zľahka, ako potôčik, dobre sa počúva a vo mne vyvoláva poetickú náladu. A krásne sa smeješ, publikum ťa za to miluje. 

Peťa

Lákavé otvorenie: Chcete znát ochránce imunity? (to, čo si povedala predtým, pokojne vynechaj). "Počasie u nás" - detaily, ktoré nás vtiahnu do deja a zblížia s tebou. Skvelá ukážka štruktúry "od potreby k riešeniu" počasie - On Guard. Mala si ukážku! Tá osvieži prezentáciu. (O tom, ako pracovať s ukážkou a aké ďalšie mäkké dôkazy, okrem príbehu a ukážky, môžeme používať, ešte bude reč.). Výborný vlastný príbeh. Krásna formulácia: On Guard vás provede obdobím podzimu. Jasná magiská: 6 kuliček x denne a druhý den vám bude mnohem lépe. (Táto veta si zaslúžila zaskvieť sa, zaznieť jasne, dôrazne, hlasne. Za ňou už nič. 

Na mňa dobre pôsobil tvoj civilný a veľmi vľúdny prejav, pôsobila si dôveryhodne. Fajn stabilný postoj na oboch nohách.

Ako jedna z mála si nakrútila celú postavu, tak som mohla viac vecí zbadať. Navždy budeš zapísaná v histórii skupiny ako prvá, ktorá poslala video - a spustila si tým ďalšie odvážne nahrávky!

Zdenka

Wow, otvorenie komplimentom, a uveriteľným. Tvoj príbeh bol jasný, čitateľný, a súčasne poskytoval návod. Gratulujem ku stručnosti. Držíš očný kontakt. Pôsobíš stabilne, pevne, pokojne, ale dynamicky - postavou i hlasom. Logické, dobre štylizované vety. "Pred dvomi rokmi, presne takto na jeseň" ... takto málo stačí na vytvorenie obrazu v mysli - ktorý pomáha zapamätať si a konať. Žiadna vata, žiadne vyplňovacie zvuky. Jasná artikulácia. 

"Esenciálne oleje by mali byť súčasťou každej domácnosti, kde sú deti." je krásna veta. Môžeš ju prerobiť na magickú formulku a dať na záver? Lebo dôrazný záver chýbal, a to je po takejto vydarenej prezentácii škoda - kvôli tomu záveru to celé hovoríme. Poslucháč si nedomyslí, treba mu jasne povedať, čo má robiť. A nabudúce prosím nahraj celú postavu.

Dadka

Ty na mňa pôsobíš tak presvedčivo, že by si predala aj Eskimákovi chladničku. "Olejčeky robia veci nevídané" je tá poetická veta, ktorá naláka pozornosť, ešte pred hranicou balastu typu "je to super". Pekne využitá štruktúra "od potreby k riešeniu": počasie - On Guard. Originálny nápad so zisťovaním nálady - podľa toho si dáme do difúzera. Pôsobíš sebavedomo a pokojne. Hovoríš rozhodne. Fešne upravená si bola, hmmm, to zapôsobí tiež.

"Mali by sme používať olejčeky a posúvať ich ďalej" - veľmi fajn veta, hodí sa na záver. Môžeš to prerobiť na magickú? (Daj rozkazovací spôsob a pridaj, čo z toho budú mať).

Vierka

Ty si majster zvukomalebných výrazov a viet (Poď ho! Chemické lieky čakajú na svoju chvíľu.). Výborné otvorenie otázkou. Presne si vymenovala udalosti, ktoré ste zažili, a čo ste v tých situáciách použili - vytvorenie obrazu v mysli, emocionálneho kontaktu a ešte aj návod. Pritom obdivuhodná stručnosť. Najviac zo všetkých si si skúšala rôznu intenzitu a tón hlasu. Jediná si si vyskúšala priamu reč, keď si citovala seba (Povedala som si: Viera!). Krásne to oživilo. Jasné formulácie viet, úplne bez balastu. Priebežne si vzbudzovala pozornosť otázkou. Používaš vlastné verzie magickej, ale nestrácajú na údernosti.

Janka Slivková

Využila si ukážky, to zapôsobí, že? Musela som si to pustiť 2x, taká si bola stručná, ale je to tvoj autentický štýl. No pritom tam bolo všetko: výborný úvod (Prezradím vám, ako sa postarať a odmeniť: TAJOMNÉ VYHLASENIE). Príbeh bol pútavý, vtipný a inštruktívny. Tvoja reč krásne tečie, sama vniká do ucha, do pamäti i do vôle robiť, čo odporúčaš. Ani pri tej stručnosti nechýbajú emócie. VZOROVÁ magická. 

Janka má za dobre pripravené a vydarene prezentované kľúčové časti, úvod a záver, jednotku s hviezdičkou.

Rečnícke hviezdy, len tak ďalej!! 


Drobné rady pre ďalšie zlepšovanie

Nie je ľahké pestovať nové prezentačné návyky, keď nemôžete dostať koučing počas prezentácie, ale hor sa do toho, oplatí sa nám to.

 • Do zbierky balastových výrazov, spomaľovačov: určite to poznáte, strašne, hrozne. Musím sa priznať. Musím povedať. Musíte. Rada by som / Na úvod by som vám rada porozprávala niečo o olejčekoch (najmä v úvode je ťažké mu odolať, však?)
 • VŽDY ako PRVÚ vetu použite jedno z 5 veľkých otvorení a VŽDY majte pripravenú jasnú záverečnú vetu, ktorá má znieť poslucháčom v ušiach, keď pôjdu domov ("tak to je z mojej strany všetko"/ "to by bolo v skratke všetko" tým hlavný posolstvom asi nebude, ani reč o dúfaní a podobne). Magická nie je jediným správnym záverom, ale je osvedčená, oplatí sa trénovať ju! 
 • Očný kontakt: mobil/kameru dajte do výšky hlavy poslucháčov a okolo postavte pár stoličiek, aby ste trénovali očný kontakt s viacerými sposlucháčmi.
 • Práca s ukážkou: berieme ju do ruky len na tú chvíľu, kedy ju chceme ukázať, najlepšie do výšky vlastných očí (kúsok pod) a potom ju odložíme. Počas brania/odkladania ukážky nehovoríme, ani nemusíme držať očný kontakt.
 • Vyplňovacie zvuky, slová (ééé, vlastne, ): nie je to vážny problém, ale môžete ich postupne nahradiť  tým, že sa nadýchnete a vydýchnete. Získate čas na premyslenie ďalšej vety a je to príjemná zmena tempa reči. 
 • Stáva sa aj skúseným rečníkom, zlozvyk: dvíhať hlas na konci vety. V slovenčine hlas na konci oznamovacej vety klesá. 
 • Špekulujem, či na úvod dať "som veľmi rada", lebo celkovo sa zdôraznenie vlastnej osoby (okrem príbehu) považuje za spomaľovač.  
 • Nakrúcajte prosím aj obraz a celú postavu.
 • Vždy povedzte, ktoré produkty ste použili a ako presne. Príbeh je dobrá príležitosť povedať návod.
 • Východiskovým postojom je stoj na oboch nohách. 
 • Pozor na správne vyslovovanie cudzích slov (napr. frakcionovaný, aj keď ani ja zatiaľ neviem, čo to znamená, difuzér).
 • Dôsledne vyberajme podložené informácie. (Napr. Neviem, veru, či všetky oleje vedia preniknúť do bunky a tam zachlopániť vírus, alebo len niektoré.). 
 • Experimentujte! Experimentujte! Experimentujte! Treba skúšať rôzne gestá, výrazy, prácu s hlasom ... znie to možno divne, ale dá to prácu byť ako rečník sám sebou. Potrebujeme brúsiť obe veci: dodržiavať tých pár pravidiel, či zákonitostí, ktoré pri profesionálnej prezentácii platia, ale (a to možno ešte viac) brúsiť svoj vplyv, presvedčivosť hľadaním čo najúprimnejšieho, najpravdivejšieho prejavenia seba samej (Ako povedal James Allen: TY si to posolstvo).

Po druhej lekcii


Príbehy z 1. lekcie

 • Synček skoro 2,5r. sa nedávno zrazu začal poobede sťažovať na bolesť uška. Vyzeral, že ho to naozaj veľmi bolí, aj plakal. Zobrala som Melaleucu touch a ponatierala mu viackrát v relatívne krátkom čase po sebe okolo uška spredu, zozadu... Podarilo sa mu na 30 minút zaspať a keď sa zobudil, bolesť bola preč. Ešte som mu uško sem-tam natierala aj nasledujúce dva dni, ale bolesť sa nevrátila. :) 
 • Vysoká teplota u detí (2,5r. a 4,5r.) natieram zriedený Peppermint na nožičky a chrbátik pravidelne, zo začiatku aj každých 30 min. Vždy krásne klesne. častokrát vôbec nepoužijeme žiadne lieky na znižovanie teploty (Paralen, Nurofen...).
 • Deep Blue & Fractionated Coconut Olej moje nohy a kolena boli ako znovuzrodene, ked som tieto oleje pouzila po 4 hodinovom bicyklovani :) Zadok aj ked ma bolel, tak som si ho nenatrela a rano som mala tu cest pocitit rozdiel bez Deep Blue a s Deep Blue olejom. Nevahala som a hned som si natrela aj zadok - bola to ulava ;) Deep Blue olej som si davala po kvapkach a pretrela este Fractionated Coconut Olejom. 
 • On Guard Beadlets - ideálne je ich použiť hneď pri prvých príznakoch škriabania v krku. V ten deň si dávam 2-3 guličky 4x denne. Do večera mi bolesť odznie.
 • Tehulka...prvy trimester zle, 'tazoba po uziti pepermint okamzita ulava 
 • Vnucikove bacile napadli aj.mna z nicoho nic vecer kychanie, soplenie voda z nosa, bolesti hrdla a na prieduskach , strata hlasu....za 4 dni som bola schopna robit slubenu lekarnicku vo fitku.Co som robila? Difuzovala on guard a pepermint, pila pepermint zendigest potierala na nos na priedusky, onguard pila v horucej vode spolu s lemonom, na chodidla kazdu.hodinu oregano a na noc.levander
 • Beautiful: Kamarádce jsem věnovala lahvičku Beautiful, byla po rozchodu s přítelem smutná a hlavně se cítila ošklivá, divná, že je s ní něco špatně. Po měsíci jsme se potkaly a ona zářila. Byla zklidněná, v pohodě - stěhovala se do nového bytu, cítila se dobře, vyrovnaně. 
 • Oregano: Můj syn měl dlouho molusky (takové malé bradavičky) a vždy, když se nějaké zbavil, objevily se další. Dostával různé mazání od kožní lékařky a další možnost bylo vyříznutí, ale i tak se prý potom mohou vrátit. Začali jsme používat Oregano a pravidelně je 2x denně mazat. Po několika týdnech zmizely a už se neobjevily.
 • Hope- kolegyně se po mateřské vrátila zpátky do práce a propadla pocitu strachu z návalu práce a povinností plus měla neshody s manželem. Každý den používá Hope. Minulý týden organizovala konferenci a ta měla úplně hladký proůběh. V průběhu konference vždy přivoněla a používala Hope. Má ho stále při sobě a kdykoliv je jí ouzko, potře si dlaně, a srdce a hned vidí, že vše zvládne. 
 • OnGurad- mojí maminku čekala oprace které se hodně bála. dala jsem jí OnGuard. Když jsem ji doprovodila na příjem do nemocnice rozplakala se. Nakalapa jsem ji OnGurad na celé zápěstí a ujistila že vše bude v pořádku. Když jsem odcházela přivoněla si k zápěstí, zamávala a usmála se. Byl to její ochtánce. Nyní je v rehabilitační klinice a OnGuard aplikuje už i jako oslavný olej.
 • ja a Kuala Lumpur Zuzka, jej deti, ich dovolenka
 • Deep Blue krém pri večnej synovej svalovici ...od večera do rána je preč, tiež zápal dutín natieranie krému v oblasti dutí za 2 dni vyliečené...mnoho skúseností s týmto krémom napr. aj migréna Narazený necht na nohe veľká bolesť, jedna jediná kvapka stačila a bolesť prešla a prst sa rýchlejšie zahojil.
 • Kamaratka mi zavolala, ze sa jej synovec asi 12rocny v noci este pocikava a ma stavy, kedy velmi citi uzkost. Odporucila som jej Brave a Steady z detskej sady, aby sa uzkost zmenila na odvahu a aby sa uzemnil. Oleje si nanasal kazdy vecer sam, na chodidla, alebo ako mu bolo prijemne. O mesiac som dostala spravu, ze sa za posledne obdobie pocikal uz len raz.
 •  Sestrina dcera asi 6 mesacna mala vysoku teplotu a sestra mi zavolala, ako to ma riesit. Mala odo mna par zakladnych olejov, tak som jej z nich odporucila pouzit nariedeny Lemon a Spearmint. Dala jej asi dvakrat pred spanim a potom pri prebalovani v noci. Do rana jej teplota klesla na normalnu. Az sa sestra cudovala, ako je to mozne tak rychlo ;)  

Po prvej lekcii

Ahojte, veľmi ma mrzí, že to tak sekalo, záznam vyzerá v poriadku. Prosím, aj tie, ktoré ste neurobili doteraz domácu úlohu, sem s ňou! 

Milé úspešné rečníčky, lebo nimi už teraz ste, inak by ste neboli, kde ste ... a práve sa zlepšujete.
Domáca úloha

I. Urob si cvičenie na hlboké prečo (misiu).

Polož si otázku, zavri oči a napíš, čo ti SAMO zíde na um, znova zavri oči a čakaj a zapíš, 5-6x. Niekedy dostaneš dve-tri odpovede, môžeš ísť po jednej, alebo po všetkých, ako sa ti chce.

Otázka znie: Prečo je práca v doTERRA mojím sebavyjadrením/misiou? Druhá možnosť: vyslovuj v duchu túto otázku v priebehu dňa a píš si odpovede, ak nejaké prídu, ale nepremýšľaj nad nimi, len ich čakaj. Nezľakni sa aj takých, ktoré sa ti nebudú páčiť, cieľom je dostať sa hlboko k sebe, cez čokoľvek, čo tam je. Neboj, vovnútri je tvoj úprimný dôvod, prečo to robíš, tomu môžeš dôverovať.

Môžeš sa pohrať aj s inými otázkami, napríklad: Čím som ja v doTERRA nenahraditeľná, výnimočná? Čo JA prinášam členom doTERRA? Čo JA prinášam budovateľom, ktorých vediem/budem viesť? Čo sa tu má vďaka mne dobré stať? Akej energii dovoľujem prísť na svet? 

Nepremýšľaj, čakaj.

Ak budete chcieť, poviem vám aj ja na pondelkovej lekcii svoje hlboké prečo, na ktoré som doteraz prišla. Veľmi ma vtedy prekvapilo, ale pomaly začína dávať zmysel.

II. Pomenuj všetky tri svoje ciele:

 1. Misiu

 2. Obchodný cieľ (napr. rank o 6 mes, príjem o 6 mes)

 3. Cieľ na najbližšiu komunikáciu/aktivitu.

Impertinentné otázky? Niekto nám ich musí položiť :) Ďakujem za dôveru a odpovede.  

III. DVA príbehy,

najlepšie svoje, prípadne svojich klientov, kedy a ako vám EO pomohli. Nacvičte si stručné prezentovanie. Jeden príbeh na dve minúty alebo menej. Domácu úlohu prosím zadaj do formulára (odklik nižšie).

Vytvorím aj whats-upovú skupinu, aby sme mohli neformálne diskutovať, aby ste sa mohli pýtať. 

Na tento e-mai ste dlhšie čakali. Ďakujem vám za vašu veľkú trpezlivosť. Krátko po našom webinári som, ako asi viete, cestovala na našu meditačnú-relaxačnú dovolenku na Cyprus, v rámci našich aktivít vo www.ahavikend.sk. Včera som sa vďačná a oddýchnutá vrátila a teším sa na vaše domáce úlohy a pondelkové stretnutie. No ešte malé priznanie - skôr som vám napísať nevedela aj preto, lebo som sa v tom krátkom čase pred odchodom zo všetkých síl snažila dočítať jednu úchvatnú knižku. Píšem vám to preto, lebo aj vás by možno tešila, je inteligentná, vtipná, nadovšetko láskavá a odráža hodnoty, ktoré aj my svojou prácou pestujeme: Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa.
Posielam srdečné pozdravy a teším sa na vaše úlohy, ohlasy, otázky ... všetko. 

S úctou / Best regards

Irena Ritomská

Pred prvou lekciou:

Pripraviť sa, začíname!

Vitajte v našom cykle webinárov!

Čo budeme robiť? Zlepšíme naše prezentačné zručnosti, možno pozmeníme niektoré názory a naučíme sa viac spoliehať na múdrosť, ktorú už v sebe máme.

Čo k tomu potrebujete? Aby ste z programu vyťažili maximum, rezervujte si vždy 2x 80 minút: jedny na spoločnú prácu a jedny na individuálnu prácu - naozaj sa to oplatí! 

Cieľom prvého stretnutia bude sňať z vás tri záťaže, o ktorých možno ani netušíte, že ich pri prezentácii nesiete. Aby sa vám Voňavou lekárničkou a ostatnými komunikáciami prechádzalo príjemne a ľahkou nohou.

Milé voňavé sestry, 

ďakujem za nultú lekciu!  

Boli ste famózne. Ďakujem za vašu aktívnu účasť, za to, že sa chcete rozvíjať vo svojej komunikácii, že chcete šíriť liečivé esencie a ešte raz aj za to, ako ste zvládli nejasné informácie o termínoch. A gratulujem, že že ste si tak pružne spojazdnili Zoom!

Budúci týždeň to asi spravme tak, že si dáte "mute" a zrušíte si ho na čas, kedy budete hovoriť, nech nás nič neruší. Ale dohodnime sa, že budete hovoriť veľa :) Treba si veci skúšať a na žiadnu otázku neexistuje jedna správna odpoveď. Naberme odvahu, tu sme medzi svojimi. 

Tie, ktoré máte ťažkosti s internetovým pripojením, platí ponuka prísť na Jašíkovu 16 do mojej terapky, najneskôr o 8:10 hod. Treba si priniesť vlastný počítač. 

Ďakujem aj za vaše spontánne spätné väzby - teším sa, keď píšete, čo vám vyhovuje, ale rovnako dôležité sú aj podnety, čo treba zlepšiť. Nie všetko dokážem, ale urobím, čo viem. Kľudne píšte subjektívne, tak to má byť. 

Vaša domáca úloha na prvú lekciu a zhrnutie "nultej" lekcie sú tu:

Teším sa na budúci pondelok! 

Irena

Základné informácie

​Čas: vždy v pondelok o 8:30 - 10:15 (90 minút + dala som rezervu 15 minút na vaše otázky.)
Základné informácie o kurze, link na prihlásenie, možnosť stiahnuť si leták a prípravné domáce úlohy nájdete tu: https://www.mojaterapeutka.sk/doterra-prezentacne/ 

 Tí, ktorí ste sa ešte neprihlásili, prosím, vyplňte prihlášku. Tí, ktorí ste si zadali fakturačné údaje, dostanete behom dvoch dní faktúru. Ostatní, prosím urobte úhradu 120 € na účet 

IBAN SK4709000000000011002255. Pre platby zo zahraničia: BIC SWIFT kód GIBASKBX 

Webinár je seminár cez internet. Tu sú linky na pripojenie:
https://zoom.us/j/722495180?pwd=TmtjQ2hERksrTHpuazN5Z25JdTBKUT09
Meeting ID: 722 495 180
Password: 829230

Termíny: Oct 7, 2019 08:30

Oct 14, 2019 08:30
Oct 28, 2019 08:30
Nov 4, 2019 08:30
Nov 11, 2019 08:30
Nov 18, 2019 08:30
Nov 25, 2019 08:30