Inšpirácie pre terapeutov

22.10.2016


Zaujímavý objav urobila jedna moja klientka, možno vám niekedy príde vhod: 

Jasný mind typ, asi 5, pri prechode emóciami mala najviac "neviem" a učila sa v tej nevedomosti, nejasnosti, nechápaní vytrvať. Pri táboráku jej nešlo pozvať mladšie ja zo spomienky, ale pozvala svoje súčasné ja! Takže tam bola "táto Katka" (meno je zmenené) a súčasná Katka. "Táto Katka" sa dívala na "súčasnú Katku" a bola schopná opísať všetky jej pocity! Smelo za ňu hovorila s partnerom, aj s poradcom (súčasná Katka len preciťovala, ale nevedela to vyjadriť, bolo ju treba pozorovať). Perfektný proces, ja som bola len divák. Chápem to tak, že zaujala pozíciu pozorovateľa a bola schopná pozorovať samu seba a vcítiť sa do seba, akosi z odstupu. Fungovalo to!

Miluška dodáva: Ak má klient pocit, že má nejakú "zlú" časť: Irenka v idividualni systematice jak znám ja z vlastních zážitků se necha podivat ta část na to co způsobuje a jestli je to to, co chtěla. Zistiť, čo potrebuje, a trebárs jej aj niečo ponúknuť. Treba jen to ze muze odpočívat.

Nedávno ma jedna osôbka žiadala o radu, čo s klientom, ktorý je v odpore. Tak zdieľam, čo funguje mne, možno sa hodí aj vám:

Považujte odpor, či neschopnosť uvoľniť sa, alebo neochotu prijať nejakú emóciu, ZA VRSTVU. Nemá význam vyčítať klientovi (v duchu, alebo dokonca nahlas), že keď sa neuvoľní a neprijme, nikam sa nedostane. Netreba ho tlačiť a myslieť si, že MUSÍ niečo cítiť, prijať. Tým mu dávame najavo, že sme s ním nespokojní, že ho neakceptujeme v jeho pocite zaseknutia - že by vlastne nemal cítiť to, čo cíti, ale niečo iné. Ako potom môže on prijímať samého seba? Brandon hovorí: Keď sa klient zasekne, skontroluj svoje telo. Pravdepodobne TY si stuhnutý a v odpore.

Akonáhle sa uvoľníš a pomôžeš klientovi privítať jeho odpor, blok, alebo čokoľvek to je, môžeš už ísť podľa intuície: hľadať odpor v tele, zosilniť ho a vojsť doň ako do vrstvy, alebo mu dovoliť, aby sa zhmotnil do veci či človeka ... no nebudem vymýšľať, na mieste ti zíde na um, čo treba. Hlavné heslo znie: VŽDY PRIJÍMAJ, ČO JE. Prajem veľa úspechov!

Eli dodáva: mozem pridat svoj poznatok??? ja to robim tak ze ho vo svojej mysli prizvem do mojho zdroja kde moze prezit ten klud , zazrak.....vacsinou sa potom otvoria ovela lahsie :). ale ja vo vseobecnosti robim vela terapii bez klienta, tak mne to ide lahko aj takymto sposobom.