Ako neochorieť na cestách

12.11.2018

Predvčerom sme sa s 9-ročnou neterou vrátili z 2-týždňového poznávaieho výletu spoza "veľkej mláky". Naplánovala som si, čo nám budem dávať, aby sme neochoreli a fungovalo to, tu je môj recept:

Dva týždne pred odchodom probiotiká.
Denne: ráno obe na chodidlá Balance, na zátylok zmes 1:1 Melaleuca a Citrón na posilnenie imunity, vnútorne On Guard (ja 1 kapsulu, malá 2 beadletky, ešte nevie prehltnúť kapsulu), mulťáky - ja LLV (2 ks z každého denne), malá jednu detskú doTerra cmúľaciu tabletku. Ráno i večer sme si každá dali pod jazyk po kvapke z "bodkovaného olejčeka" (oblepila som fľaštičku z 5 ml pomaranča, aby sa neplietla), ktorý tvorili rovnakým dielom Kadidlo, Copaiba a Wild Orange. Tá fľaštička nám vydržala presne dva týždne. Poobede podľa potreby mäta na uchodené chodidlá a večer levanduľa touch alebo pomaranč, len na dobrú náladu a aby jej nebolo tak smutno za maminkou. Malá máva problémy s uškami, tak v deň letu a deň pred tým a deň potom som natierala viac krát zmes levanduľa-čajovník-bazalka  (rovnaký pomer, riedená 1:1 kokosovým frakcionovaným olejom) okolo ušiek, dala som si to do 3ml fľaštičky s guličkou (plus sme počas klesania a stúpania pili vodu a prehĺtali a držali-zaštipcovali si pri tom nos).
Mala som so sebou na pobyt aj Digest zen, keby nám netrávilo, TriEase, keby sme kýchali z klímy, ale nebolo treba. Plus ja som si dávala, čo si dávam aj doma, ClaryCalm ráno na podbruško (som v prechode) a môj osobný parfum, 1:1 Whisper a Wild Orange.
Každá z nás bola jeden deň nezvykle unavená, vtedy som pár krát pre istotu dala na chodidlá oregano (je súčasťou mojej "kľúčenky", ktorú stále nosím so sebou) a skôr sme si ľahli, do rána sme boli fit.
Väčšinu toho som mala aj so sebou na palube lietadla, pekne v priesvitnom uzatváracom sáčku to prešlo kontrolou a mohlo sa využiť pri medzipristátiach.
Hrdo hlásim, že sme domov prišli zdravé a šťastné. Cestou tam sme nemali dokonca ani "jet leg", po ceste nazad trochu máme.

Svoje skúsenosti som čerpala z AHA dovoleniek, ktoré, podobne ako AHA víkendy, organizujeme s kolegami - terapeutmi Cesty už piaty rok. Je to kombinácia spoznávania krajiny, jej prírody, pamiatok a ľudí, s hlbokou relaxáciou a ozdravením tela a duše. Keďže niektoré dovolenky sa konajú v exotických krajinách a let je dlhý, postupne sme vypracovali skutočne "nepriestrelný" návod, ako si počas takejto cesty udržať zdravie. Možno prospeje aj vám, tu je. 

Story: Nepoužívajte aromaterapiu v lietadle

Cestou na našu prvú AHA dovolenku na Bali sa ma účastníčka, ktorá sedela ďalej odo mňa, cez všetky osoby sediace medzi nami, spýtala, či nemám niečo proti bolesti hlavy. Usúdila som, že to bude zo stuhnutého krku, už sme mali za sebou tri hodiny letu z Dubaja, a poslala som jej Past Tense, olejček probi bolesti zo spaziem (je vynikajúci aj na migrény). 

Čo to je? Pýtali sa tie, po ktorých som olejček poslala a zrazu si každá chcela "pre istotu" trošku na zátylok natrieť. Nedomyslela som, čo bude nasledovať. 

O šiestej večer som poslala olej adresátke.

18:01 voňala celá turistická trieda tohto 200-miestneho lietadla nezameniteľnou vôňou PastTense, ktorej dominuje koriander, majorán a bazalka. 

18:02 Pasažieri naokolo sa začali mrviť a zisťovať, čo sa deje.

18:03 Iniciatívny pán z maďarskej rodiny sediacej pred nami sa postavil a baby olejček nestihli skryť, takže identifikoval našu grupu ako pôvodcu. 

18:04 Privolaná školená letuška ani brvou nehla, nevynadala nám, jemu sa ospravedlnila a odkráčala.

18:05 Klimatizácia beží naplno. Náhlivo gestikulujem a zakazujem ďalšie používanie oleja, čím zastavím v pohybe tú poslednú, ktorá si ho vypýtala. Bude ju musieť hlava bolieť ešte nejakých šesť hodiniek. 

18:10 Všetci sme zmrznutí, lebo klíma fučí chladný vzduch, ale zdá sa, že koriander už sa stal neoddeliteľnou súčasťou samotnej ventilácie a fúka na nás z jej výduchov.

18:15 Maďar sa znova sťažuje letuške a k sťažnosti za smrad pridáva aj sťažnosť na zimu a ukazuje na nás. 

18:16 Letuška Emirates, Boh žehnaj jej dušu, z našich sklopených pohľadov chápe, že sa to už viac krát nestane, ale žiaľ ani to prvé neodstane, takže nám nič nehovorí, dokonca sa ani karhavo nepozerá, len sa znova chápavo ospravedlní otcovi maďarskej rodiny a odkráča, vytočiť už aj tak zúfalo kvíliacu klímu na plné obrátky. My sa pre istotu stále tvárime, že s tým nič nemáme spoločné.

24:00 Nášho času vystupujeme v Denpasare, trochu vyspatí, poriadne zmrznutí a nádherne predýchaní vôňou byliniek. Veď sa nič také nestalo! 

PS: V lietadle éterické oleje nepoužívajte, urobte to ešte pred nástupom do eroplánu. Možno pomaranč by sa zniesol, vyskúšajte. A podajte správu :)