doTerra: Denné rituály

12.11.2018

Ak chceme nastúpiť svoju cestu za optimálnym zdravím, potrebujeme sa zamerať na zdravé denné rituály v troch oblastiach: 

 1. Strava
 2. Pohyb
 3. Meditácia a duševné zdravie.

Pri všetkých troch nám môžu pomôcť éterické oleje.

Strava

Základ tvorí zelenina (tepelne upravená - varená, parená, dusená, pečená, surová - vrátane kvasenej), celé zrná (ryža, pohánka, pšeno, ovos, quinoa), ovocie, biekoviny (v podobe strukovín, prípadne mäsa z dobrých zdrojov). Veľmi pomáhajú zelené smoothies, napr. na raňajky. V súčasnosti je nutričná hodnota potravín nižšia, ako bola napr. pred 50 rokmi. Súčasne mnohí z nás majú menšiu škálu druhov baktérií v tele, ako by sme potrebovali na dobré spracovanie živín. V tomto nám môžu pomôcť prírodné potravinové doplnky doTerra (LifeLongVitality, Mito2Max, probiotiká PB Assist. Jestvuje aj detská verzia).  

Pohyb

Aeróbny (pri ktorom sa zapotíme), aj anaeróbny (posilňovací). Joga, tanec, rýchla chôdza, čokoľvek, čo nám robí dobre. Denne by sme sa mali hýbať, aspoň na 10 minút sa zapotiť rezkým pohybom. Počas tohto pohybu posilňujeme svaly aj srdce aj cievy, ale aj detoxikujeme. 

K starostlivosti o telo patrí i výdatný spánok, 7-8 hodín. 

Meditácia

Počas dňa by sme mali každé 3 hodiny odpočívať na 30 minút. Telo nám dá signál - potreba na toaletu, smäd, hlad. Počas tohto času buďme naplno prítomní pri sebe (nie pozerať na sociálne siete, alebo čítať, klebetiť, rozčuľovať sa). 

Modlitba, koncentrácia na dych, počúvanie relaxačnej hudby, joga, taiči, spievanie mantier, pozorne prežívaná masáž, pomalá vedomá chôdza, bdelá prítomnosť, skúmanie myšlienok ... hľadajte svoj denný rituál. 

Až tretina západnej populácie má podľa odhadov vážnejšie emocionálne problémy. Nenamýšľajte si, že vy nemáte žiadne. Spíte dobre? Hnevajú vás niektoré veci? Mávate obavy, úzkosti? Neviete sa zmieriť s niečím, čo sa stalo, alebo ste urobili? Máte zdravotný problém? Pociťujete nespokojnosť v hlavnom vzťahu? Deje sa niečo s vašou kariérou? Je vám dobre a chcete si to udržať? Ak ste čo i len na jednu otázku odpovedali Áno, stojí za to pohľadať si dobrého terapeuta, alebo prinajmenšom kouča a dohodnúť si pravidelné stretnutia ako súčasť rutinnej starostlivosti o seba. Raz za 2-3 týždne jedno stretnutie je optimum napr. pri terapii The Journey. 

Očisťovanie

Časť z toho, čo môže naše telo toxicky zaťažiť, nemôžeme ovplyvniť - napr. vzduch, vodu, materiály. Preto sa zamerajme na to, čo ovplyvniť môžeme: čistiace prostriedky, kozmetika, potraviny, potravinové doplnky. Tu rozhodujeme my, za čo použijeme svoje peniaze. Mnohé konzervanty pôsobia v tele ako hormóny a mätú náš hormonálny systém. Buďme preto k sebe a svojim blízkym láskaví.

Výrazne môžeme naše telo podporiť v prirodzenom očisťovaní dostatkom tekutín, pravým oddychom a pohybom na čerstvom vzduchu. doTerra ponúka prírodné prostriedky na posilnenie pečene a očistu čriev.

Pamätajme tiež, že úzkosť z toho, že by sme mohli zjesť, či vdýchnuť niečo nezdravé, je ešte toxickejšia, ako tieto materiáne potenciálne záťaže.  

Denný rituál - prehľad

Potravinové doplnky (minerály, vitamíny, Omega-3, antioxidanty)

Probiotiká

Citrusový olej 2-5 kvapiek do vody, vypiť v priebehu dňa

Ráno na chodidlá On Guard (ochrana) alebo Balance (rovnováha, stabilita)

Cez deň difúzujme príjemné oleje, napr. citrusy

Večer do difúzera levanduľa alebo Air

Denná rutina s doTerrou podrobnejšie

 • Po zobudení: Natrieme na každé chodidlo Balance
 • Hygiena a kozmetika: s použitím prírodných prostriedkov.
 • Vypijeme vlažnú citrónovú vodu (do mixéra alebo šejkra dáme šťavu z polovice citróna, 3 dl vlažnej vody, 2 kvapky citrónovej esencie, zmixujeme, vypijeme. Môžeme pridať niečo na osladenie: stéviu, topinamburový sirup, agáve sirup. 
 • Po raňajkách 2 tobolky z každého prípravku LLV (spolu 6 toboliek) 1 tobolka Mito2Max. Radšej ešte zajeme jedným-dvoma sústami, aby nám nebolo ťažko. (Alternatívne, Phytoestrogen complex pre ženy). 
 • Po raňajkách: 1 kvapku zmesi Copaiba+Kadidlo+Pomaranč kvapnúť na jazyk, alebo do kapsule.  
 • Po obede: 1 Terrazyme, 1 PB Assist
 • Po obede alebo po olovrante: 2x3 tobolky LLV (trochu zajesť)
 • V priebehu dňa: On Guard difúzovať, vtierať do dlaní a vdychovať.
 • V priebehu dňa: pomaranč (na dobrú náladu) alebo mätu (na koncentráciu a osvieženie) do dlaní, vdychovať. 
 • Alebo akákoľvek zmes esenciálnych olejov, ktorá vám práve v tomto období robí dobre - difúzovať, privoniavať z dlaní, alebo používať ako osobný parfum. 
 • Cvičenie: pred a po natierať Deep Blue rub do svalov
 • Po večeri: 1 Terrazyme, 1 PB Assist
 • Po raňajkách: 1 kvapku zmesi Copaiba+Kadidlo+Pomaranč kvapnúť pod jazyk.  
 • Pred spaním: Na chodidlá a na šiju natrieme levanduľu alebo serenity.
 • Kedykoľvek počas dňa, ak necítite vnútorné šťastie, zastavte sa a spýtajte sa seba: čo potrebujem? A postarajte sa o seba. 
 • Počas dňa: difúzovať oleje: OnGuard, Citrón, Pomaranč, Elevation, Lemongrass, Grapefruit ... podľa chuti.

Rutiny pre niektoré špeciálne situácie

Ženy: fytoestrogény, aby vyčistili telo od syntetických látok, ktoré telo číta ako estrogény a bránia tvorbe skutočných estrogénov.

Ženy - PMS, klimaktérium, nepravidelná menštruácia, túžba otehotnieť: Clary Calm. Ráno nakreslíme na podbruško úsmev a rozotrieme. Jednoducho pol-oblúčik, od jedného vaječníka po druhý.

Sezóna, situácia hroziaca prechladnutím: natierame On Guard na chodidlá, medzi dlane+ vdychujeme, difúzujeme. Natierame na šiju zmes čajovník+citrón.

Cítime sa prechladnutí: ako vyššie + na chodidlá každé 2 hodiny kvapku oregana.

Ak chceme schudnúť: Smart - and - sussy

Poznámka k synergickému efektu kombinovania olejov:

Pôsobenie týchto jednotlivých zložiek nie je súčtom, ale mnohokrát prevyšuje jednotlivé účinky.

Príklad:

levanduľa, mäta, citrón samostatne nemajú žiaden významný vplyv na zvládanie alergie (mäta zlepšuje dýchanie, v tom trochu pomáha), no tieto tri oleje spolu niekedy až zázračne zrušia alergickú reakciu.

Čajovník (melaleuca) a Levanduľa, oba tieto oleje samostatne pôsobia dobre proti plesniam, napr. na nohách. No ich zmes je ešte oveľa, oveľa účinnejšia.

Mäta zlepšuje dýchanie, no v spojení s kardamomom a rozmarínom pôsobí ešte oveľa lepšie.  

Že to vyžaduje čas? Skvelý postreh! Všetko, čo má prospievať, potrebuje starostlivosť a čas - i ten kvet na okne. O to viac vaša duša a telo. Tí najviac zaneprázdnení ľudia na svete sa nezanedbávajú, choďte podľa ich vzoru. 

Už ste to isto počuli, ale teraz je čas, aby sme to aj realizovali: potrebujeme postaviť seba (svoju stravu, pohyb a duševné a duchovné zdravie) plnou parou na prvé miesto. Tým sa všetko v našom živote začne ukladať na správny poriadok.