doTerra: Čo stále nosím v kabelke

10.11.2018

Doterácke olejčeky nosím stále v kabelke a mám s nimi mnoho inšpiratívnych, aj komických príhod. 

Takže, najprv čo v tej kabelke mám a potom tie príhody. 

V prvom rade tzv. kľúčenku. 


Bez nej nejdem do divadla, ani na Téryho chatu. Je to malá kapsička, v ktorej sú, ako hovorí moja neter, mini-pidi fľaštičky s objemom 2 mililitre, presne akurát na akútne použitie. Vojde sa tam 8 fľaštičiek, kto natlačí, má 10. Mám tam presne všetky olejčeky z Home essentials, čiže Domáceho lekára, ktorý si väčšina z nás kúpila ako prvú vec v doTerra a dobre sme urobili.

Pomarančový olejček, 5ml. 

Ten nie je súčasťou Home essentials a keďže je taký príjemný a zlepšuje náladu, nosím ho pri sebe, jeden mám aj v aute, v kuchyni a jeden je v obývačke v knižnici, by bo poruke. Stačí JEDNA kvapka do dlane, pošúchať ich o seba, strčiť medzi ne nos a vdychovať. Časť sa vdýchne, časť vsiakne do pokožky. Deťom i dospelým, ak sa cítia nepokojne či smutne, hneď treba dať. Bežne doTerra predáva tento olejček v 15 ml balení, tak si buď prelejte, alebo urobte ako ja: dva razy do roka (pred Vianocami a pred letom) kúpim balenie 20 kusov, prihodia vám aj veľmi informatívne časopisy o aromaterapii a katalóg - ak ste registrovaní, cena za to všetko je 35€+dph (ak nie ste registrovaní, zavolajte mi, poradím: 0903236230). Polovicu z tých 20 olejčekov rozdám ako vítaný darček a druhú polovicu spotrebujeme v rodine.  Tu je názov a kód:  EU Empower Kit (Slovak) 48068905. Majú to aj v angličtine a nemčine. 


Môj parfum. 


Napíšem, aké si teraz robím ja, ale každý si urobí podľa seba a momentálnej nálady. Moje sú: 

Whisper, pomaranč 1:1

Balance, bergamot, citrus bliss, limeta 2:2:1:1

Vetiver, Douglas fir, pomaranč, limeta 1:1:2:2

Douglas fir, pomaranč 1:1

Citrus bliss

Grapefruit, levanduľa, geranium 3:2:1

Nalejem do tretiny až polovice fľaštičky, dolejem olejom (ak je na fľaštičke gulička alebo kvapátko) alebo alkoholom (ak je to sprejová fľaštička), označím štítkom a je to. 


Correct-X

Maličká tuba super-hojivého gélu. Nosím ho, aj keď mám v kľúčenke olejček tea tree, k nemu zopár náplastí, keďže máme 9-ročné slečny - vnučku a neter, ktoré podchvíľou zažijú nejakú životu nebezpečnú dvojmilimetrovú ranu :)


Príbehy s olejmi v kabelke

S olejčekmi na loď

Na jednej z AHA dovoleniek, ktorá sa konala v Gréckej Parge, zachránili moje olejčeky jednej účastníčke výlet. Celá skupina sme si na jeden deň objednali účasť na celodennom výlete veľkou loďou. Aby bola naša radosť ešte väčšia, hodinu pred nástupom na loď sme si dali zraz v jednej z kaviarničiek na pobreží, aby sme tam kávičkovali a kochali sa výhľadom. V jednej chvíli hovorí pani Oli (meno je zmenené): 

Ja radšej zostanem tu.

Pýtam sa jej, či jej zvykne bývať zle na lodi, alebo či má strach, a ona len nevýrazným tónom opakovala, že zostane na pevnine. Navrhla som jej, že jej natriem na šiju pomaranč a kadidlo. Ak má nejakú predtuchu, nezmení ju olejček, ale ak sa jej len vybavila nejaká spomienka, alebo zlý pocit, ktorý je iracionálny, bolo by škoda výletu. Ledva som jej začala jemne olejčekom masírovať krk, zhlboka vydýchla a rovnako nevzrušene vyhlásila: Môžeme ísť.

No o päť minút neskôr, keď sme už my s kolegyňou Vierkou čakali hore na lodi a mávali na príchodzí zvyšok skupiny, že im držíme miesto, prichádzala už pani Oli takmer tanečným krokom a svojím obvyklým slobodným spôsobom nám oboma rukami mávala.

Kadidlo pomáha na šok a náhlu úzkosť a pomaranč povzbudzuje a rozveseľuje. Majte vzácny olej z kadidla poruke a pomôžete sebe, alebo inému, keď sa ocitne v úzkych.

Mätou na osí štípanec - aj v plnej rýchlosti

Odpusť, osa! V lete 2018 som sa vracala zo záhrady v Gajaroch a v Malackách som natankovala, na čerpacej stanici, ktorá je tesne pred výjazdom na diaľnicu.

Ako som si sadla do auta a zaradila sa na diaľicu, pocítila som na nohe prudkú bolesť. Domyslela som si, že som si na sukni (tenkej, letnej) priniesla do auta osu a sadla si na ňu. Bolesť mi takmer vyrazila dych. Odpočívadlo nebolo na dosah, a tak som za jazdy siahla do kabelky pre tubu s mätovými guličkami (tzv. beadlets, malé gélové guličky, ktoré sa môžu prehltnúť pre lepšie trávenie, alebo prehryznúť pre dobrú chuť v ústach), ktorú som tam mala výnimočne (inak ich mám len v kľúčenke), tubu otvorila, nechtom prerazila obal guličky a - stále za jazdy! - vyhrnula sukňu a natrela nohu. 

Domov som prišla síce akoby s miernou horúčkou, ale bolesť tam na diaľnici veľmi rýchlo odoznela a hlavne, nedostavil sa žiaden opuch a o dve hodiny som nevedela, že sa nejaký incident stal. 

Mätový olejček pomáha aj pri ťažkom žalúdku, únave svalov a bolesti hlavy. Skvelý je aj na komárie štípance, ak sa natrie hneď po poštípaní. Ak už je to neskôr, nepomáha tak dobre. 

Bez mätového olejčeka nevychádzajte z domu, je to malý pomocník na veľa ťažkostí.

Na čajové plantáže so ZenGestom

Ďalšiu z AHA dovoleniek sme usporiadali na Srí Lanke. Keď sme ráno vychádzali z horúceho pobrežného mestečka Tangale, čakala nás dlhá cesta do hôr. Tešili sme sa na horský vzduch a sýto zelené plantáže, rozprestierajúce sa na pahorkoch-široko ďaleko, vzdávajúce úctu ich zakladateľovi, pánovi Liptonovi. Samozrejme, stúpanie od mora do hôr bolo nekonečným pokračovaním serpentín, ktoré sme absolvovani najprv v autobuse, potom na tuk-tukoch a napokon pešo. Netrvalo dlho, v autobuse hlási jedna účastníčka: je mi zle, zastavte. O chvíľu druhá. Nemala som so sebou Zázvor (ginger), ktorý je výborný na kinetózu (nabudúce budem mať). No vytiahla som mätové guličky, každej udelila dve a požiadala ich, aby si na žalúdok natreli kvapku ZenGestu. Onedlho pomoc využili takmer všetci účastníci a autobus voňal ako továreň na pelendreky.

No na vyhliadku, kde sme prestupovali do tuk-tukov, sme dorazili v skvelej nálade, bez jedinej zastávky navyše a "celí". 

Pri každej nevoľnosti, dokonca aj cestovnej, použite mätu a Zengest a žalúdok sa ukľudní.