VZŤAHY: Tucet vecí, ktoré keď v partnerskom vzťahu urobíte, nikdy sa nestratia

12.12.2016

Opakuj si milé slová, trénuj kľudne ďalej znova. 

Príprava sa oplatí, až raz budeš plešatý. 

Nehovor mi "sladká, mladá", vypočujem si to rada keď budem mať šesťdesiat, a budeš o mňa ešte stáť! 

Potom sem-tam nešikovne zabehneme do úschovne pre tie milé pohľady, ľahko si už poradíš."

(spieva Beáta Dubasová v starej piesni Úschovňa pohľadov.)

Načo nám je úschovňa pohľadov?

Preto, že život je nevyspytateľný. Dnes žijeme celkom obyčajný rutinný život a zajtra tu jeden z nás nemusí byť, alebo nás môže postretnúť nečakaná skúška vzťahu chorobou, problémami, alebo obyčajnou nudou.

Čo dnes vložiť do úschovne? Urobte ktorúkoľvek z nasledujúcich malých pekných vecí pre seba, partnera a váš vzťah. Keď prídu ozajstné problémy, budeme sa musieť osvedčiť - vernosťou, obetavosťou, trpezlivosťou. Ako radi budeme potom zo svojej úschovne pohľadov - pokladov čerpať!

Na kurze Vzťahové večery získal každý účastník svoju krabičku vďačnosti - moja výroba :)
Na kurze Vzťahové večery získal každý účastník svoju krabičku vďačnosti - moja výroba :)

1. Poďakujte za celkom bežné veci, aspoň raz denne, trebárs pri raňajkách, alebo pred spaním. Ďakujem, že si ma dnes vypočul, veľmi ma to povzbudilo ... ďakujem, že si mi pripomenula narodeniny mojej mamy, tvoja starostlivosť robí môj život krásnym ... som ti vďačný za to, ako múdro vychovávaš naše deti ... ďakujem, že si vyniesol smeti, mohla som si oddýchnuť ... Ďakujem, že si mi pomohol s mojím článkom, aj keď si chcel pozerať telku ... alebo stručne Hmmm, pekná blúzka... v tej košeli si fešák ... naozaj? Deti už sú okúpané? Poďakujte sa za všetko, čo vám zíde na um, vyjadrite, ako sa kvôli tomu cítite. Bonusom je, keď vyjadríte, akí šťastní a vďační ste vďaka svojmu partnerovi, pred niekým iným .... a on to vášmu partnerovi možno povie. Druhým bonusom je vďačnosť za mimoriadne chvíle. Chceli by ste mať krabičku vďačnosti? Vezmite piksľu od kávy (alebo si urobte krásnu zdobnú krabičku, ako majú teraz absolventi kurzu Vzťahové večery) a celý rok do nej hádžte lístočky s poznámkami, kedy vám bolo spolu dobre, alebo za akú chvíľu či životnú okolnosť, ktorá sa vám dvom prihodila, ste vďační. Na Vianoce alebo na narodeniny ako by ste našli!

Že nemôžete chváliť, lebo kritizujete? Navykli ste si pomenovať všetko, čo vám nie je po vôli? Potom ste pupák na zadku svojho okolia. ODVYKNITE SI! Alebo si nebodaj myslíte, že máte pravdu? Žijete s človekom, ktorý si podľa vás tú vašu častú nespokojnosť zaslúži? Či dokonca dovoľujete svojim príbuzným - matke či otcovi - kritizovať ho? ZBAĽTE SA a choďte za svojím šťastím ešte dnes! Hlavne, aby ste prestali otravovať svojho partnera. Nikto na tomto svete nie je taký zlý, aby musel denne znášať, že mu niekto kritikou strpčuje život. 

2. Venujte jeden druhému čas. Pozerajte sa jeden druhému do očí a zdieľajte, čo máte nové a ako sa cítite. Aspoň pár minút denne. Podľa knihy G. Chapmana Päť jazykov lásky je toto pre niekoho najpodstatnejšie, čo potrebuje, aby sa cítil milovaný - keď s ním trávite obyčajný čas, trebárs idete spolu nakupovať, k lekárovi, alebo len tak sedíte pri jazere. (Pre zaujímavosť, ďalšie jazyky sú: darčeky, dotyky, ocenenie, služba - veci, čo pre seba robíme. Prečítajte si útlu knižku na túto tému).

3. Robte spontánne romantické gestá. Ak sa ponúka mimoriadna chvíľa, využite to! Nebuďte suchári! Odvezte sa na koči, gondole či mestskom vláčiku, kúpte spolu romantické šaty, alebo hoci obom rovnaké námornícke tričká. Zložte druhému kompliment, napíšte báseň, vystreľte na púti ružu. Sadnite si na kávu na miesto s vyhliadkou. Ak zahrá pekná hudba, zatancujte si chvíľu, nech ste kdekoľvek. Ak život prinesie plavbu na loďke či bozky v daždi, to je tu pre vás! Nečakaná kytica, objatie na ulici ... no veď viete, kto má oči otvorené, neprehliadne tento typ šance. Urobte za partnera nejakú prácu. Vidíte vo výklade niečo krásne? Kúpte darček len tak. Pátrajte po tom, čo vyživuje srdce vášho partnera. Staňte sa na chvíľu filmovým hrdinom či filmovou hrdinkou a urobte romantické gesto, len pre ten pocit. (Nezapierajte, aj vy pri nich v kine slzíte). Nemusí to byť nič časovo ani finančne náročné. Len čosi inak a prekvapivo - jednoduché veci, ktoré vám pripomenú, aký výnimočný je váš život.

4. Môj najlepší kamarát mi dal radu, ktorá sa mi roky osvedčuje: V partnerstve je jedno, kto má pravdu. Dale Carnegie hovorí: spor vyhráva ten, kto sa nesporí. Často to tak je. Neznamená to, že sa máte nechať utláčať, ale jednoducho neberte sami seba tak vážne. Čia svokra pečie lepšie koláče a ako to bolo, keď sme sa pred rokom pohádali ... je jedno. Niekedy stojí za to zasmiať sa na sebe. Tak ako v reštaurácii, dôkladne si vyberajte  - aj bitvy, ktoré stojí za to bojovať.

5. Postaviť sa a povedať, čo si myslíme, vyžaduje odvahu. Posadiť sa a vypočuť si, čo si myslí a hlavne, čo cíti ten druhý, jej vyžaduje dvojnásobok. Uplatnite toto pravidlo v hádke: pozorne počúvajte, aj to, čo sa vám nepáči, a snažte sa pochopiť, ako sa druhý cíti. Postup: pýtajte sa, vciťujte sa, zhŕňajte (čo hovorí, čo vnímate, že cíti). Po nejaký čas neponúkajte svoje postoje, buďte len poslucháčom! Zo začiatku to bude ťažké a oplatí sa trénovať to na nevinných názorových rozdieloch a s ľuďmi, na ktorých nám až tak nezáleží, potom postupovať ďalej. A tiež je dobré vedieť, že miera, do akej dokážem počúvať druhého, vnímať ho a "dovolím" mu byť samým sebou, je miera, do akej máme túto pozornosť a toto dovolenie pre seba. To môžeme a potrebujeme zdokonaľovať celý život, tak aspoň začnime. Na kurze Vzťahové večery to trénujeme priebežne celý čas a s partnerské dvojice, ktoré chodia do indidivuálneho programu, si na to dávajú 12 týždňov.

6. Ak ste sa ešte nenaučili uznať si chybu a poprosiť o prepáčenie, urobte to rýchlo.

7. Zabudnite na pomstu. Nech vám to ani nenapadne. Ak váš partner niekedy zlyhal a neposkytol vám oporu vtedy, keď ste to potrebovali, máte tri zdravé možnosti: 1. naučte sa o podporu požiadať zreteľnejšie, pokojne aj tri krát, alebo 2. sa zmierte s tým, že toho nebol schopný a možno ani nebude, no a čo. Ani vy nie ste vždy pre neho oporou, zmierte sa s tým. Alebo 3. sa rozíďte. Ale počkať si na to, kedy bude slabý on/ona, aby pocítil, ako bolo vám ... to je pod vašu úroveň, a na to je život príliš krátky.

8. Chýba vám teplo? Môžete to byť vy, kto prikúri. V dobrom vzťahu každý prináša niečo iné a v tej veci sa druhý môže trochu "viezť". Možno, že láskyplná vrúcnosť, intimita a neha sú vaše "rezorty".  Urobte vy pre vzťah niečo hrejivé, niečo, čo naladí, povzbudí, poteší vás oboch. Robte to systematicky - vezmite si to takpovediac na starosť. Staňte sa ministrom pre intimitu. Toto je plánovaná a premyslená romantika - no a čo? Naladí vás záhradné kino, výlet do mesta s adventnou výzdobou, večera v krásnej reštaurácii? Upečte koláč, urobte nástenku fotografií vás dvoch, zarámujte partnerov diplom či kresbu. Zapáľte sviečky, ponúknite vzájomnú masáž (využite aj napríklad moc éterických olejov), nájdite pekný film, rezervujte miesta na prednáške o láske, čítajte si spolu knihu o milovaní. Spoznávajte sa navzájom kladením zaujímavých otázok. Choďte na seminár o partnerských vzťahoch a uplatnite poznatky z neho vo vašom spoločnom živote. Vychutnajte si svoju vlastnú schopnosť podporiť blízkosť a vrúcnosť vo vašom vzťahu.

9. Ubližujú vám? Bráňte sa! Žiadajte, vyjadrujte sa, povedzte "nie". Prestaňte platiť drahé členské v klube "Keby ma miloval/a, tak vie, čo potrebujem" a odhláste sa aj zo spolku "Keby ma miloval/a tak toto ne/robí." Ak niečo potrebujete, alebo naopak, nemôžete zniesť, robte s tým voľačo. Vezmite plnú zodpovednosť za svoje hranice - za to, že ich budete vedieť vnímať, aj vyjadrovať, a to taktne, ale dôsledne. Je trápne v šesťdesiatke hovoriť, že partner celý život nerešpektuje vaše potreby.

10. Buďte pre seba aj pre druhého cenní, zaujímaví a zábavní. Vladimír Savčenko, ruský psychiater a učiteľ sebapoznania, pôsobiaci na Slovensku, hovorí: musíte byť pre partnera, partnerku ako nedočítaná kniha. Ráno sa prebudí a nebude sa vedieť dočkať, kedy si zase pár nových stránok prečíta. To dosiahnete len vtedy, keď sa budete sami vyvíjať, spoznávať sa ... keď nebudete nudiť sami seba.

11. Buďte fyzicky príťažliví. Buďte vo dne v noci čistí a voňaví, pekne učesaní a šarmantne oblečení. Preč s teplákmi. Nájdite si na doma niečo pohodlné, ale šmrncovné. Ženy, trénujte si pôvabné pohyby a chôdzu - choďte na kurz brušných tancov, jogy, na kurz tanga. Muži, skočte do posilky - v každom veku sa vám môžu o trošku viac vyrysovať svaly a spľasnúť "pivný sval". Nemotivuje vás už k takýmto snahám libido? Urobte všetko pre to, aby ste si ho obnovili, dobre vám radím. Kto sa vo vzťahu spolieha na zotrvačnosť, môže ľutovať. 

12. ... a to hlavné nakoniec: Nezabudnite, že je len málo takých spoľahlivých korení lásky, ako je humor. Kedy ste svojho partnera, partnerku naposledy rozosmiali? Ak je tomu už viac ako deň, tak šup šup, máte čo doháňať.