Vzťahy: Prečo počas Vzťahových večerov flirtujeme

17.03.2017

V rámci vzťahov s inými je jedna otázka, pred ktorou málokto dokáže ujsť - či sme mladí, alebo starí, zadaní alebo nie, fešáci a fešandy, alebo tí druhí. Príde nám na um hocikedy cez deň a ani si ju neuvedomíme. Odpoveď je, odhadujem, častejšie pochybujúca. A to nás zneisťuje. Tá otázka znie:

Som príťažlivá? Som atraktívny?

Je tento človek, s ktorým práve som, so mnou rád? (Váži si ma? Obdivuje ma? ... a podobne).

Možno konáme pod jej vplyvom viac, ako si pripúšťame, viac, ako sme si všimli. Teda pod vplyvom túžby, aby odpoveď bola Áno! Možno sú takí, ktorí si túto otázku vraj nekladú, ale mne sa zdá, že kladú, len už rezignovali, pretože ich odpoveď je dlhodobe jedno veľké Nie. 

V rámci partnerských vzťahov k tejto otázke priskakuje ešte jedna, a tú máme, odhadujem, odlišnú podľa toho, či žijeme v uspokojivom partnerskom vzťahu, alebo nie. Tí nezadaní si kladú otázku:

Dokážem niekoho zbaliť?

Zadaní sa možno, naopak, pýtajú:

Dokážem nezbaliť? Byť verná, verný? A ... dokáže môj partner, partnerka nezbaliť?

Nezadaní chcú byť príťažliví a chcú niekoho zbaliť. Zadaní sa boja tej nehody, že by oni alebo ich partneri niekoho zbalili ... ale aj oni chcú byť príťažliví. 

"Flirtovať?" Neveriacky opakovala jedna krásna účastníčka Vzťahových večerov, mamička troch malých detí. Chvíľu sa neprítomne pozerala pred seba, ako by si chcela na niečo spomenúť. Viac sama pre seba si hovorila: "Naozaj, posledné roky som catering a caddy (občerstvenie a nosič, pozn. Ir), viac než čokoľvek iné. Väčšinu dní niečo alebo niekoho niekam veziem, ťahám, alebo nesiem. Zvyšok času poskytujem stravu všetkého druhu a upratujem po jedle. Obliekam sa prakticky. Češem sa prakticky. Vášeň s manželom je malá príjemná prestávka v tomto behu, ale počas dňa nie je atraktívnosť súčasťou mojej identity." Potom to v sebe našla: "Možno ... najstarší má trénera na tenise ... takého frajera. Že by som sa naňho usmiala? Poviem mu, že je dobrý tréner, no nie?" Prijala hru. 

"Jéééj, ja si vyberiem svojho muža. Furt sedí s pivom pri telke, to bude kukať!" Vymyslela svieža bruneta v dobrých rokoch. 

"Ja to asi vôbec neviem ... môžem flirtovať tajne?" cítil sa nesvoj čerstvo rozvedený štyridsiatnik. 

Slovník slovenského jazyka definuje flirt ako "dvorenie len pre zábavu, predstierané, nezáväzné dvorenie". My si v našom cvičení všímame tú časť flirtu, ktorá sa odohráva v nás, v našom vnútri.  

Prečo dostanú úlohu flirtovať účastníci Vzťahových večerov už v prvej šestici stretnutí? 

Pretože považujem za veľmi dôležité, aby táto téma mala našu vedomú pozornosť. Téma príťažlivosti je pre väčšinu z nás taká, jemne povedané, ošemetná, že ju radšej potláčame, neuvažujeme nad ňou a nie sme pri sebe prítomní, keď nás straší. Vďaka tomu si potom nie sme takí vedomí toho, čo v tejto veci robíme a prečo to robíme. 

Zadanie znie jednoducho: Nájdi si jedného človeka, pri ktorom budeš počas nasledujúcich dvoch týždňov preciťovať svoju ženskosť/mužskosť. Tvoje správanie sa vôbec nemusí zmeniť. Len príjmi na dva týždne hru, že vždy, keď si pri tomto človeku, vyžaruje z teba, z tvojho najvnútornejšieho stredu neodolateľná iskra osobnej príťažlivosti. Vnímaj v tej chvíli seba, svoje telo ako balík pulzujúcej príťažlivej energie. Čokoľvek v prítomnosti tohto človeka robíš, alebo hovoríš, časť tvojej pozornosti nech je v tvojom vnútri a v tej šteklivej, radostnej, žiarivej sile.

Chvíľu si ten pocit hneď na mieste, na seminári, so zatvorenými očami skúšame, trénujeme jeho objavovanie v sebe. Po otvorení očí si účastníci vyberú jedného človeka, ktorého v živote stretávajú, a ktorého si zvolia za "spúšťač" tohto vnútorného pocitu. 

Niektorí z vás v tomto cvičení už možno objavili, že ide len o verziu tréningu bdelej prítomnosti. Veru, nie je to nič iné! Preciťovanie osobnej príťažlivosti je ďalší zo spôsobov, ako prehlbovať kontakt so sebou. 

A čo hovorili účastníci Večerov a individuálnych terapií po dvoch týždňoch, na záver nášho pokusu ?

  • Spomenula som si, že viem robiť veľké oči. Urobila som ich na trénera a on povedal, že môj syn je na tenise veľmi šikovný, hoci viem, že ani nie je. Domov som prišla ľahkým krokom a obliekla som si kvetovanú sukňu. Neviem, či je to tým, ale môj muž povedal, že ďalší cyklus Večerov mi zaplatí zo svojho vreckového!
  • Viac si uvedomujem, že občas žiarlim na svoju ženu. Dochádza mi, že som zodpovedný za svoju osobnú príťažlivosť. Hanbím sa, ale doteraz som sa skôr snažil, aby si ona a jej okolie neuvedomovali tú jej. Keď som takto v sebe, pri svojom vnútornom svetle, zrazu robím to, po čom ona túžila, ale nedokázal som jej dať: prejavím jej svoj obdiv, dokonca som jej už raz kúpil kvety.
  • Je to krásne bláznivé! Po bolestivom rozchode, keď všetko bolo také ťažké, zrazu - neviem tomu uveriť - môžem v tejto oblasti zažívať hravosť, slobodu, tvorivosť? Usmiala som sa denne na viacerých mužov a oni mi úsmev opätovali. MNE! Sivej myši! Je to skvelá, bláznivá hra, moje dni sú slnečné. Nehľadám ešte nový vzťah, ale mám pocit, akoby som sa vovnútri rozbaľovala, uvoľňovala.
  • Všimla som si, ako veľa v priebehu dňa hrám, predstieram. Všetko moja pozornosť je vtedy pri tom druhom človeku, ale zaujíma ma len to, či sa mi ho podarilo zaujať. Pritom mám pocit, že v mojom vnútri nič zaujímavé nie je a môj vnútorný hlas mi hovorí, že je to všetko len môj zúfalý pokus konečne si nájsť životného partnera. Byť vo svojom vnútri, kým hovorím s nejakým mužom, je dosť nové. Ešte som v tom nemotorná a často sa nájdem, ako znova afektujem, ale cítim, že sa niečo deje. 
  • Pribrala som a neviem schudnúť. Už dlho sa necítim vo svojej koži. Teraz vidím, ako veľmi som túžila po tom, aby mi môj manžel povedal, že aj takáto som pre neho atraktívna. Verila som, že keď ma bude on akceptovať, budem sa môcť aj ja prijať. Ale on to nedokázal, ak mal byť úprimný. Bol by rád, aby som mala pôvodnú váhu. Žila som ten začarovaný kruh. Mať odpor k vlastnej fyzickej schránke nie je dobrý predpoklad na vyliečenie. Pochopila som, že ja som tá, ktorá musí prijať moje telo - aj keby sa nikdy nemalo zmeniť. Je to osobné rozhodnutie a každodenná práca, ktorú za mňa nikto neurobí. Uznávam, že je to pre mňa veľmi tažká práca, ale vymýšľam si na seba rôzne finty. A viete čo? Včera mi manžel po dlhom čase vystrúhal poklonu - povedal, že v tých šatách vyzerám pekne. Usmiala som sa vďačne a v duchu som si povedala "Ja viem."
  • Žiaril som pri jednej kolegyni, ale celkom tajne. To svetielko cítim ako celkom malé, ale je moje a som s ním v kontakte. Je to úľava od pocitov viny a smútku po rozvode. Občas sa zhlboka nadýchnem a cítim sa znova ako muž ... a hodnotný človek.  
  • Mám už vnúčatá, koža na mne kde-tu ovísa a manžel je dosť rezignovaný človek. Svoj voľný čas som trávila radšej s kamarátkami. Dva týždne skúšam, či čosi také ako sex-appeal vo mne ešte je. Mám skvelú zábavu! Často si na to spomeniem a vtedy vystriem chrbát a pohybujem sa pružnejšie. Spomenula som si, že kedysi ľudia obdivovali pôvabný pohyb mojich rúk a odvtedy si svoje ruky znova všímam. S manželom trávim viac času a venujem mu pozornosť a popri tom skúšam preciťovať svoju ženskosť. Je to skvelý pocit, aj keď môj muž asi nepostrehol zmeny - to nevadí, robím to pre seba a on z toho tiež môže mať úžitok, uvidíme.  Slová ako šmrnc, šik a šarm, ktoré celkom vymizli z môjho vnútorného slovníka, som tam teraz vrátila!  
  • Môj manžel je dobrý a láskavý človek, ale má taký zlozvyk, že občas žartom zadrapuje. Nemôžem si roky pomôcť, často ma to zabolí. Vždy ma to trošku otrávilo, aj môj vzťah k nemu. Nech som sa snažila akokoľvek, vtedy sa vo mne rozbehli myšlienky o tom, či ma vôbec má rád, keď peknými slovami šetrí, ale po ironickú poznámku nejde ďaleko. Teraz, podľa pravidiel bdelej prítomnosti, sa odstrihnem od myšlienok na neho a sústredím sa na krásu v sebe. Niekedy to chvíľu trvá, myšlienky sa vracajú k výčitkám voči nemu, ale keď vytrvám, napokon sa ocitnem prítomná v sebe a rozhostí sa vo mne akési pekno. Niekedy vidím trebárs pekné farby, alebo cítim teplo. Vtedy nemusím samu seba presviedčať o tom, že sa nič nestalo, ani potláčať trpkosť. Cítim, aj keď to možno znie prehnane, lásku. Slobodu a voľnosť. Ten incident je zrazu nedôležitý. Občas mi dokonca samo od seba vhupne do mysle poznanie, v čom som ja manžela nechtiac zranila, ani som si to neuvedomila - a až potom on reagoval svojou poznámkou. Niekedy si to vyrozprávame, niekedy stačí úsmev, pohladenie ... ako to cítime. Zistila som, že keď obnovím spojenie so sebou, obnoví sa, na hlbokej úrovni, samo od seba aj spojenie s ním.

Tak čo, súhlasíte, že vychutnávanie krásy v sebe a zdieľanie tohto potešenia, toto jemné flirtovanie by malo byť súčasťou zdravého životného štýlu človeka každého veku, hmotnosti a rodinného stavu?  

Osobitne ma zo spätných väzieb teší ten muž, ktorý objavuje vzťah medzi žiarlivosťou a osobnou príťažlivosťou. Podľa mňa nemá zmysel trápiť sa otázkou, či je, bude, možno dokonca ani či bol niektorý z nás neverný. Iná otázka je dôležitá: Priťahujeme dnes jeden druhého? Sme pre seba zaujímaví, podnetní, inšpiratívni? Je nám spolu dobre? A možno ešte jednoduchšie: 

Je mne so mnou dobre?

Ak áno, potom si ťažko bude chcieť ten druhý nechať ujsť to svetlo a teplo, ktoré z nás dnes žiari. 


PS: Vzťahové večery - budete vítaní, sú to malé podporné skupinky po 8 ľudí. Jeden cyklus je šesť stretnutí a je v cene jednej individuálnej terapie. Viac info, najbližší začiatok a možnosť predbežne sa prihlásiť nájdete TU. 

PS2: Dve z tých spätných väzieb sú moje. Aj ja, samozrejme, robím všetky domáce úlohy, lebo aj ja chcem zlepšiť svoj vzťahy. Ak vás to bude zaujímať, na skupine vám prezradím, ktoré to sú. 

PS3: Niektoré charakteristiky účastníkov sú ako vždy, kvôli zachovaniu dôvernosti, pozmenené.