Ako používať olejčeky bezpečne

14.11.2018

Používajte esenciálne oleje terapeutickej kvality

Chceli by sme si kúpiť olej za pár eur a dúfať, že prinesie výsledky, ktoré sa v literatúre uvádzajú, no tak to žiaľ nefunguje. Väčšina olejov, používaných v potravinárstve a kozmetike, je umelá, syntetická. Lacným éterickým olejom v lepšom prípade chýba časť užitočných zložiek, v horšom prípade obsahujú škodlivé látky. 
Esenciálne oleje terapeutickej kvality, ako je doTerra, sú z rastlín, pestovaných organicky, zberaných v správnej zrelosti, skladovaných a spracovaných podľa najvyšších štandardov a hlavne, oleje sú testované nezávislými organizáciami. Chcete vedieť, akými testami prešiel a čo obsahuje olej vo vašej fľaštičke? Zadajte číslo šarže (uvedené naspodky fľaštičky) na stránke www.sourcetoyou.com a dozviete sa. 

Sledujte, čo VÁM vyhovuje a prospieva. 

Ak je aj niektorý olej povolený, ale vám nevonia, alebo sa po ňom necítite dobre, nie je dôvod používať ho. 

Pozorne čítajte štítky na olejoch a návody 

 • Viaceré oleje nie sú na vnútorné použitie! Je to uvedené na fľaštičke. Z 10 olejov zo základnej sady (Home essentials) sú nejedlé Deep Blue a Breathe.
 • Niektoré oleje sú kontraindikované pri určitých diagnózach, pri tehotenstve a pre deti do 12 rokov. Ak máte pochybnosti, poraďte sa s tým, kto vás do e-shopu registroval, alebo navštívte semináre Pokračujúceho vzdelávania.

Skladujte oleje na vyššej poličke, z dosahu detí a zvierat

Niektoré oleje škodia aj zvieratkám, napríklad čajovník (Tea Tree, Melaleuca).

Už máme aj na Slovensku k dispozícii Detskú sadu, ktorá je v praktických "guličkových" baleniach, takže dieťa nemôže olej vypiť. No aj tieto oleje je lepšie pri deťoch do 3 rokov skladovať v priloženej uzatvárateľnej kapsičke.

6+2 oleje, ktoré treba dospelým vždy riediť a nikdy nedávať deťom

Oregano, klinček, škorica, cassia, tymián, zázvor riedime vždy, v pomere 1:10. Na pokožku riedime olejom, pri vnútornom použití dávame v oleji riedené do kapsule (dostať v e-shope doterra pod názvom Veggie caps). Kvapneme do kapsule, zatvoríme ju a hneď prehltneme a zapijeme - rozpustila by sa, keby sme dlhšie váhali. 

Deťom riedime aj mätu a lemongrass. Spomenutých osem  olejov nedávame deťom do 12 rokov vôbec. 

Výnimky: 

 • Oregano možno dospelým nanášať (ak znesiete) neriedené na chodidlo, je výborné proti prechladnutiu (každé 2 hodiny 1 kvapka na každé chodidlo, nášľapná plocha pod prstami). Nanášame hranou dlane (to miesto za malíčkom), aby sme ho nemali na končekoch prstov, ktorými by sme sa mohli dotknúť jemnejších častí tela) a po nanesení si ruky umyjeme mydlom a nakrémujeme. Aj tak sa chvíľu pre istotu nedotýkame tváre.
 • Niektoré z uvedených olejčekov sa nachádzajú v zmesiach, ktoré sú pre deti povolené, no sú v neškodnom množstve. 
 • Niektorí autori uvádzajú, že jednorázové použitie oleja (napr. 1 kvapka mäty v čajovej lyžičke oleja na zmiernenie horúčky alebo na bručko pri zastavených vetroch) dieťaťu neuškodí. No malému dieťaťu mäta môže dieťaťu spôsobiť dýchacie ťažkosti (dospelému, naopak, uľahčuje dýchanie). Na horúčku použite radšej silno zriedený Eukalyptus (natrieť pozdĺž chrbtice, riedenia podľa veku sú na konci článku), alebo levanduľu s citrónom, zasa riedené. Na bruško masírujte zriedený Digest Zen/ZenGest. Podrobnejšie o olejoch pre deti nájdete v dvoch osobitných článkoch na tomto blogu.   

Citlivosť na slnko

 • Citrusové oleje (citrón, pomaranč, mandarínka, tangerínka, limeta, grep, kumquat, petitgrain, bergamot, neroli, yuzu), plus citrónová tráva a cummin sú tzv. fototoxické, teda spôsobujú na slnku škvrny (teda, chápeme sa, tie škvrny nevzniknú na slnku, ale na pokožke). 
 • Ak tieto esencie nanesieme na kožu, vyhýbame sa slnečnému žiareniu (pozor na zmesi, mnohé ich obsahujú, a ak si doma robíte vlastný parfum, tak schovajte na leto aj ten). 
 • Fotosenzitivita po pomaranči trvá 2 hodiny, po bergamote 48-72 hodín. 
 • V lete je rozumné nahradiť citrusy zelenou mandarínkou, krásne vonia a nie je fototoxická.
 • Vnútorné použitie citrusových olejov nevyvoláva citlivosť na slnko. 

Vnútorné užitie

 • Okrem citrusových olejov dávajte všetky oleje do kapsule (prázdne kapsule dostať v e-shope doterra), 
 • alebo využite to, že doTerra ponúka už mnohé oleje a zmesi v želatínových tobolkách a malých guličkách (beadlets), napr. TriEase - zmes proti alergii, Mäta - na trávenie a príjemný dych, ZenGest na trávenie, OnGuard na imunitu a ďalšie). 
 • Ak nemáte kapsulu, rozrieďte do lyžičky oleja/cukru/medu. Citrusové oleje môžete kvapnúť do vody, no aj tu treba sledovať, ako sa cítite. 

Citrusové oleje (citrón, pomaranč, mandarínka, tangerínka, limeta, grep, kumquat, bergamot, zelená mandarínka, yuzu)

 • Ako jediné sa považujú za bezpečné užívať vo vode, v množstve 1 kvapka na jeden 3-4 dl pohár vody.
 • Ak si ich pridávame do vody, vodu skladujeme výlučne v sklenej nádobe, lebo rozkladajú niektoré plasty.

Recept na osviežujúci nápoj 

Lepšie trávenie, krásna pleť, imunita, klby, hmotnosť, hydratácia
Lepšie trávenie, krásna pleť, imunita, klby, hmotnosť, hydratácia
 • 1 -2 kvapky citrusového oleja (citrón, pomaranč, grep, limetka alebo mandarínka) na pol litra vody. 
 • môžeme pridať trošku medu alebo agávového sirupu, čerstvú citrónovú, alebo pomarančovú šťava,
 • Lepšie, ak to dáte na chvíľu do mixéra, ten to zhomogenizuje. Olej potom nepláva na povrchu. 
 • Vlejeme do pohára, navrch môže ísť ľad, mätové lístky, krúžok citróna a podobne. 
 • Podávame a skladujeme v sklenených nádobách, lebo, ako vieme, citrusový olej rozkladá plasty. 
 • Budete očarení!

Do kúpeľa vždy riedime

Oleje nikdy nedávame do kúpeľa priamo, pretože by plávali na povrchu, voda zosilňuje účinok oleja, takže by mohli pôsobiť dráždivo.

V čom riedime: soľ, olej (kokosový, olivový, argánový, mandľový), med, smotana. U jemnejších olejov stačí dať si do dlane tekuté mydlo, pridať tri kvapky esenciálneho oleja, zmiešať v dlaniach a rozpustiť vo vani - alebo sa rovno umyť.

Chránime oči, uši, nos

Nikdy tam nedávajte olej, ani riedený! Pri zápale ušiek natierame zmes levanduľa-bazalka-kadidlo-čajovník OKOLO uší. Okolo očí jestvuje v doTerra očný krém so šikovnou masážnou koncovkou. Okolie očí je aj jedno z miest, kam nanášame obľúbenú zmes Immortele, ale dávame pozor, aby sa nedostali do očí. Ak chceme uvoľniť dýchanie nosom, nanášame riedenú mätu alebo eukalyptus POD nos, alebo na hrudník, odkiaľ bude k nosu príjemne stúpať. 

Výnimku tvorí levanduľa a kadidlo, tie môžu do nosa v malom množstve neriedené (napr. pri krvácaní z nosa), na ostatné sliznice ich nanášame riedené. Do uší nepatria ani tieto dva oleje, ale máme dobrú zmes proti bolessti uší, ktorá sa nanáša okolo uší (levanduľa+kadidlo+čajovník+bazalka).

Zvieratá

 • Tieto oleje nie sú vhodné pre psov a mačky: klinček, oregano, tea tree, breza, tymián, wintergreen.
 • Naopak, bezpečné a užitočné pre vaše domáce zvery sú: kadidlo, levanduľa, slamienka (helichrysum). 

Deti, budúce mamičky a kojace mamičky majú osobitné obmedzenia.


Pre tehotné mamičky sú nevhodné: clary sage (šalvia lúčna), breza, škorica, klinček, fenikel, wintergreen, myrha a všetky zmesi, ktoré ich obsahujú. 
Príklad: Clary Sage výborne pomáha pri PMS aj klimaktériu, a mnohým pomohol pri otehotnení. Ale tehotné ho majú zakázané, podľa niektorých zdrojov má moc vyvolať kontrakcie.

Zázvor, levanduľa, kadidlo, ylang - ylang - tie sú pre tehotné vhodné.  

Pre deti rôznych vekových kategórií platia osobitné pravidlá. Všeobecne, najlepšie je používať Kid´s collection, detskú sadu, ktorá už je v predaji aj u nás. Jedným z najlepších samostatných olejov pre deti je Roman chamomille (rímska kamilka, rímsky harmanček).

Nižšie nájdete dobré rady na riedenie "dospeláckych" olejov a tu sú o tom podrobnejšie články: 

https://www.mojaterapeutka.sk/l/doterra-pre-deti/

https://www.mojaterapeutka.sk/l/doterra-pre-deti-ii/


Chcete vedieť viac?

Váš text začína práve tu. Kliknite sem a môžete začať písať. Porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat.