Ako sa zbaliť na štyri dni

08.04.2018

Práve sme sa s manželom vrátili zo 4-dňového výletu z Bologne. Moja kamarátka mi napísala: "Ty sa máš, že nemáš problémy zbaliť sa. Ja často radšej nikam necestujem." Samozrejme, v takom prípade je užitočné pozrieť sa na problém v terapii, ale aj pár praktických rád pomôže. Keďže teraz som bola so zbalením spokojná, tu je moja verzia štvordňového ruksaku, aj pre vás. 

Samozrejme, ani netreba dodávať, že vy si vezmete veci podľa svojich potrieb a podľa toho, čo máte doma a radi používate. Takže toto je len taká inšpirácia. Cestu sme podnikli na začiatku apríla, tomu zodpovedá aj obsah ruksaku. 


Celkovo mám na cestu dve batožiny, ruksak na chrbáte a príručnú kabelku krížom cez rameno. Do neznámych končín a na krátky čas uprednostňujem ruksak pred kufrom na kolieskach, keďže neviem, po akom teréne by som ho ťahala a koľko krát niesla napr. po schodoch. Vybrali sme si ruksaky, ktoré sú dokonca pomenované "na mestskú turistiku", najviac sa približujú kufru. Náš ruksak bol taký malý, že nás s ním Ryanair pustili na palubu.  

Mám taký trik na univerzálne oblečenie: legíny, šaty bez rukávov a do toho tričko. Teraz som si vzala spolu s tým, čo som mala na sebe, dvojo šiat, dvojo legín (jedny pod kolená, druhé "nohavicové", dlhé).  

Farebnosťou odevov sa pridŕžam čiernej a modrej, s farebnými doplnkami. 

Päť tričiek, ani som ich nevyužila: jedno s krátkymi rukávmi, jedno tenké termo-tričko a tri s dlhými, ale ľahko vyhrnuteľnými. Najradšej by som všetko mala z funkčných materiálov, ktoré púšťajú pot a rýchlo schnú a sú pohodlné na nosenie. 

Všetko som zbalila do silonového-sieťového obalu, ktorý to stlačí a uprace.

Spodné prádlo v obale: gaťky, ponožky, dve prsenky (jedna na cestu), funkčné tielko, dámske hygienické potreby. športový pás na kríže (taký pruh elastickej umelej tričkoviny). Veľký šál je dar od priateľky Vlasty - môžem sa ním omotať, keby sa veľmi ochladilo, aj ho použiť ako deku, keby bol v ubytovaní tenký paplón.  

Na seba: Krátky kabátik (alebo mikina), veľká bavlnená šatka (tenká veľká šatka je super, zmotaná okolo krku zahreje a roztiahnutá na ramená a ruky ochráni pred slnkom, keby bolo veľmi teplo a slnečno), poruke pršiplášť, slnečné okuliare, šiltovka, rezervný klobúčik do slnka a rezervná tyrkysová hodvábna šatka (len tak, mám rada šatky). 

"Maličkosti", ktoré väčšinovo zbalím do priloženého uzatvárateľného sáčku, aby sa ľahko našli, pre mňa to sú: náhradná spona a gumka do vlasov, papierové vreckovky, pilník na nechty, tyčinky do uší, zatvárací špendlík, baterka, redukcia na taliansku elektriku, slúchadlá, nabíjačka na mobil, vejár (placka), maličký uterák (v ubytovaní uteráky budú - tento malý, spratný, tzv. "športový" je pre istotu), lepiaca páska, kefa na vlasy, deozodorant -antiperspirant v tyčinke, zošit na cestovateľské zápisky, pero a liehová fixka (rada si takú beriem, občas niečo potrebujem označiť), kniha a farbička na podčiarkovanie v nej, zbalený ľahký červený ruksak na výlety, skladacia silikónová fľaša, zopár pevnejších sáčkov alebo euroobalov (tie som už vymenila za kompostovateľné sáčky) - na použité prádlo či malé suveníry, mapa a sprievodca, ak máme už z domu. V okrúhlej krabičke sú nasypané multivitamíny, nevošli sa do lekárničky. 

"Potravinová sekcia": V sáčku je sušené mäso "Jerky", polievky do hrnčeka, niekoľko vrecúšok čaju a kávy, kokosové tyčinky a malá mikrofázová handrička (ktorá sa mi už veľa krát osvedčila na umytie či utretie niečoho, často nosím aj malú fľašku saponátu), varná špirála, varný hrnček a ešte jeden hrnček - dokonalá súprava na varenie čaju, kávy a jednoduchej večere (hodil by sa aj sáčok vločiek s hrozienkami), keby bolo treba. Tu sme špirálu nepoužili a čaj nám dala domáca, ale polievky sa zišli. Skladacia krabička - ráno si na výlet na nakrájané ovocie a nazad príde zložená, alebo v nej prinesieme nezjedené jedlo z reštaurácie. Vzala som pre nás dvoch aj malé a veľké lyžičky.

Topánky v tejto ročnej dobe: ľahké vzdušné tenisky a na seba na cestu pevné nepremokavé poltopánky. Keby bolo teplejšie obdobie, dám na nohy tenisky a do kufra sandále alebo šľapky. Strčila som ich do silonovej nákupnej tašky, možno sa tá taška aj na niečo iné hodí.

Lekárnička - suchá časť: Náplaste, čierne uhlie, Uroval, Brufen, cukríky proti boleniu hrdla, Claritin na prípadnú náhodnú alergiu, rezerva osobných liekov (ďalšia dávka je v kabelke), v malej krabičke sladidlo pre muža - keby si zabudol, homeopatiká proti fóbii z lietania a únave. V modrej krabičke je práškový C-vitamín, ktorý dávame do vody. 

Kapsička s najzákladnejšou dekoratívnou kozmetikou.
Kapsička s najzákladnejšou dekoratívnou kozmetikou.
Lekárnička
Lekárnička

Dve kapsičky, ktoré pôjdu do vonkajšieho vrecka ruksaku a pri kontrole ich spolu s mobilom vyložím: Lekárnička - tekutá časť (éterické oleje mäta, levanduľa, pomaranč, citrón, kapsička s 10 olejmi prvej pomoci - na prechladnutie, bolesť, nepokoj, trávenie, dýchanie), nechtíkový krém - univerzálny na tvár, ruky i hojivý, borievkový krém na kríže, malé balenie kostihojového krému a Deep blue - na zranenia alebo bolesti svalov a kĺbov, levanduľový krém - na popáleniny, mykózy a nepokoj) a toaletné potreby (šampón, kondicionér, tekuté mydlo, zubná pasta, krém na tvár, opaľovacia emulzia).

Takto vyzerá zbalený "kufor". Celkom hore je fľaša s čajom, ktorú na letisku dopijeme, alebo vylejeme. Tesne pred odchodom z chladničky pridám ešte dva "lepáky", chleby so šunkou, ktoré dobre padnú po prílete. Z vrecka v spodnej časti vrchnej časti :) trčia kľúče, je dobré dať ich niekam, kde celú dovolenku nezavadzajú, ale po príchode domov ich ľahko vylovíme. Psa sme do kufra nezbalili, ale keď už sa do fotografie nebadane nachomejtol, treba povedať, že súčasťou prípravy na cestu je zabezpečiť niekoho láskavého, kto sa oňho postará. 

Zbalený ruksak. Môj je farby denim, manželov červený.
Zbalený ruksak. Môj je farby denim, manželov červený.

Zbalený "kufor" sme pohodlne stiahli popruhmi. Časť spoločných vecí (jedlo, lekárnička) bola v mojom, čas v manželovom ruksaku. Na rukoväť ruksaku sme pripevnili visačku s adresou a ruksaky sme zaregistrovali v systéme Okoban podľa štítku, ktorý bol na ruksaku.  

Čo sa hodí na výlet - do tenkého ruksaku

Ráno opúšťame ubytovanie a vyrážame za pozoruhodnosťami, vrátime sa až večer. Berieme si ten tenký ruksak a do neho: malý snack - jabĺčko, tyčinka, lyžičky, pršiplášť (ak to vyzerá na dážď), rezervná prikrývka hlavy, pre prípad ochladenia športový pás na kríže a/alebo funkčné tričko či termotričko. Fľaša s vodou (sypeme do nej c-vitamín). Na seba šiltovka, mikina, slnečné okuliare, veľká šatka. Prípadne vitamíny a lieky podľa úvahy.

Čo ide do kabelky na let a výlet 

Mobil a slúchadlá, modrá peňaženka (cestovateľská - malá. Má však dve oddelenia smerom hore - na dve meny a jedno smerom dolu - na kreditnú kartu, prípadne kľúčovú kartu od hotela), malý zápisník a pero, dezinfekčné vreckovky, obyčajné vreckovky, zubná niť, krém, pomáda,  puzdro (ružové) s dokladmi, oranžové puzdro: náplaste, hygienické potreby, osobné lieky. Lupa (zle vidím malé písmenká). Počas letu aj boarding pas, homeopatiká na pomoc pri lietaní. Pre dlhší let aj kniha a farbička. Na výlet (aj to, čo do lietadla musí byť osobitne zabalené): sada olejčekov (tyrkysové puzdro), malý parfum, krém, gél na rany, ešte jedna šatka (už som ju viac krát niekomu požičala, kto nemal).  Zlepšovák: na uchu kabelky mám karabínku, na ktorú vešiam šiltovku, ale v prípade potreby aj zložený ruksak, alebo zložený pršiplášť či fľašu s vodou. 

Mohla som zbaliť menej?

Samozrejme, mohla som vziať polovicu liečivých vecí, aj tak sa nám nič nestalo a viaceré sme mali duplicitne. Aj jedno tričko som priniesla domov čisté, nepoužili sme ani čaje a špirálu, rezervná bola jedna čiapka a šatka. Naopak, nič nechýbalo, nezabudlo sa. 

Čo som kde kúpila?

 • Letenky som kúpila pre nás oboch za 130€ na Pelikáne od Ryanairu ešte v decembri, na výročie našej svadby. Ubytko som objednala cez Airbnb a poistila som nás cestovným poistením v Unione.
 • Na počesť tohto nášho výletu som nám objednala nové ruksaky. Sú značky Cabine Zero a presne zodpovedajú predpisom Ryanairu. Chcela som také kufro-ruksaky a tieto neboli až také drahé (70€ jeden) a celkom sa mi páčili. Objednala som ich v Bagalio, veľmi milý e-obchod.
 • IKEA: pršiplášť, silonová taška (dala som do nej topánky), silonový ruksak do mesta, fľaštičky na šampóny, silonové obaly na veci do kufra, menovky na kufre, zatváracie igelitové sáčky. V IKEA majú aj športové uteráky. 
 • DoTerra: Corrext-X (gél na rany a vyrážky), kabelkové puzdro s olejčekmi, parfum (zmes Whisper+Pomaranč), olej na spanie Serenity, na unavené svaly Peppermint, na osvieženie do vody a do dlaní Pomaranč, Citrón. Prírodný deodorant - tyčinka, cukríky proti prechladnutiu On Guard, proti bolesti svalov a kĺbov Deep Blue. 
 • Kompostovateľné sáčky a iné dobré veci kupujem tu: https://www.menejodpadu.shop/domacnost/
 • Lieky, čaje a homeopatiká v lekárni. 
 • Just: krém na boľavé svaly a chrbát s borievkou, nechtíkový krém (univerzálny hojivý, na zapareniny, ale aj na tvár a ruky).
 • Tú skladaciu silikónovú fľašu som kúpila v Lidli, ale mávajú ju aj v športových.
 • Skladacia silikónová krabička na jedlo je z Tchibo, ale podobné bývajú aj inde. Z Tchibo je aj funkčné tielko a športový pás (je to také akoby priliehavé tričko bez ramienok, nosím to v taške, má to malý objem a dobre to zohreje kríže, keď sa ochladí), oboje držia aj v športových. Tu mali aj tie celkom maličké mikrofázové handričky a v bežnej ponuke sú športové podprsenky s jemnou podporou za 7,99 €, v ktorých pohodlne vydržím celý deň.
 • Tenučké termo tielko s dlhými rukávmi som kedysi kúpila v Marks a Spencer. Majú podobné v športových. 
 • Zatváracie igelitové sáčky, pilník, papierové vreckovky, slúchadlá zn Nuovo: DM
 • Európsko-Taliansku redukciu do zástrčky som kúpila kedysi v Taliansku na letisku. 
 • Špirálu na varenie vody už nedostať, treba ju od niekoho zdediť, kto si ju kúpil počas socializmu.
 • Plastový hrnček je od Tupperware, plechový termo-hrnček, v ktorom sa dá variť špirálou voda, je zo športových.
 • Karabínku na kabelku som kúpila v športových potrebách, aj šiltovku.
 • Kabelku som kúpila na trhu od Vietnamca a je to zatiaľ najlepšia príručná cestovná kabelka, akú som mala, má správny počet vrecák a je relatívne ľahká.
 • Ľahké tenisky sú značky Skechers, veľa vydržia a ľahko sa vysušia po daždi. Už majú v Decathlone podobné, oveľa lacnejšie, vyzerajú celkom fajn, hoci kvalitu neviem posúdiť. Z Decathlonu sú aj môj klobúčik do slnka, športový uterák a slnečné okuliare. 
 • Kokosové tyčinky Happy Life som si obľúbila, lebo sú sýte, ale neroztopia sa. Chutia mi tieto s kakaom. Tie s ovocím sú divné. Majú ich v zdravých obchodoch aj v Bille.
 • Placku-vejár som nekúpila, bol to reklamný predmet, ktorý kedysi rozdávala nejaká firma na Pohode. 

Terapeutické stretnutia

na riadenie stresu, metódou The Journey - Cesta

Aromaterapiu ľahko objednáš tu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Dada

19.01.2020

Dada je mama s dvomi malými deťmi, ktorá nemá kde bývať a my jej chceme pomôcť. Bývať, vyzdravieť, normálne žiť.

... lebo to tu vždy bolo, len som to nevidela a preto toto píšem, aby mne podobné ženy nezmeškali svoju príležitosť, čo príležitosť, POVINNOSŤ byť mamou.

Miška, Danka a Kristínka práve tejto Jánskej noci dokončili webinár o tom, ako s pomocou aromaterapie zvládnuť nástrahy leta a dovoliť slnku, dovolenke, cestám do neznáma i prírode, aby nás regenerovali, inšpirovali, ale dali nám aj pokoj :) Leto môžeme chápať aj ako 120-dňovú výzvu viac sa o seba starať. Webinár ma tak nadchol, že som sa rozhodla...