Citrusové oleje v zime

22.11.2018

Prečo sú také užitočné?

Citrusové éterické oleje sa nachádzajú v kôre citrusových plodov a ich úlohou je chrániť ovocie pred škodcami a baktériami. Majú teda silný dezinfekčný a antimikrobiálny účinok a preto sú skvelou prevenciou i terapiou pri prechladnutí. Všetky citrusové oleje sú tiež bezvadnými podvihovačmi nálady a väčšina z nich podporuje zdravý metabolizmus.

Citrón

Skvele čistí telo od plastov. Osviežuje - natierajte, inhalujte, pridajte 2-3 kvapky počas dňa do vášho nápoja.

Grep

Podporuje aj hormonálnu rovnováhu, pôsobí očistne, zlepšuje metabolizmus a (podobne ako bergamot) podporuje chuť do jedla.  

Pomaranč

Olej dobrej nálady, kreativity a optimizmu. Olej hojnosti. Pomáha ľuďom so sklonom k depresiám. Nemal by chýbať v žiadnej domácnosti, najlepšie ani v žiadnej kabelke a aktovke. Niet lepšieho darčeka k Vianociam - má prijateľnú cenu, vynikajúce účinky a je to najlepšie tolerovaný olej - inými slovami, najmenej ľudí povie, že sa im nepáči. Pridávajte ho do nápojov a jedál, aj do čokolády a cukroviniek.

Mandarínka / Tangerínka / Klementínka

Rôzne verzie mandarínky pôsobia, ako všetky citrusy, protizápalovo a tonizujúco. Okrem osvieženia v nápoji a v difúzeri ich oceníme ako skvelý prostriedok na regeneráciu unavených svalov, napr. po lyžovačke - dolu je recept. 

Limeta

Jej silný protizápalový účinok využijeme, keď nás začína bolieť hrdlo - kloktáme teplou vodou s niekoľkými kvapkami limety.

Okrem toho má výborné diuretické účinky. Pre tých, ktorí majú vysoký krvný tlak a užívajú diuretiká, toto je príjemný spôsob, ako ich spotrebu postupne znížiť - užívajte 2 kvapky limety denne.

Bergamot

Používa sa na ovoňanie slávneho čaju Earl Grey. Horkastá chuť výborne sedí do voňaviek, pánskych i dámskych. Podporuje trávenie. Jeho detoxikačná schopnosť, pri použití vnútorne i masážne, pomáha mužom i ženám. Je to kôra malého nejedlého pomaranča, ktorý sa pestuje iba kvôli kôre, z ktorej sa lisuje silica.

Recepty

Prechladnutie

Kloktajte trochou vlažnej vody, do ktorej ste kvapli 3 kvapky limety.

Opuchanie nôh, vysoký tlak

2 kvapky limety denne v nápoji. Nevyraďovať lieky, ale limeta podporí odvodnenie. 

Nechutenstvo

Limeta, Bergamot: pridajte 2-3 kvapky do nápoja alebo do jedla.

Nanič nálada

Difúzujte niektorý z citrusov, alebo ich kombináciu. Natrite si do dlaní a ovoniavajte. Hrajte sa s ich vôňami, zistite, ktorá vám práve dnes najviac vyhovuje. 

Napätie, nespavosť

Citrus v kombinácii s niektorým z týchto: bergamot, levanduľa, šalvia "sprítomňuje", podporuje sebauvedomenie. Podporí uvoľnenie, ale nepôsobí sedatívne. Nezaspíte, len sa budete cítiť harmonickejšie. 

Potrebujeme byť sami (so) sebou, no nie vždy sme na to naučení. Schopnosť cítiť seba, svoje telo, myšlienky a emocie, teda sebauvedomenie, je rozhodujúca pre naše fyzické aj duševné zdravie. 

Bergamot a levanduľa v kombinácii sú sedatívne, výborne vás pripravia na spánok. Difúzujte, vtierajte do dlaní a chodidiel. Ovoniavajte z dlane. 

Masáž unavených svalov

1 kvapka peppermintu (mäty) alebo škorice

4 kvapky mandarínky alebo klementínky alebo tangerínky

Vmiešame do 2 lyžíc (alebo plnej dlane) kokosového (alebo iného) oleja a masirujeme svaly.

Kúra na detoxikáciu prsníkov: 

Po 2 kvapky z kadidla, grepu a bergamotu pridáme do dlane plnej oleja (olivový, jojobový, argánový) a masirájeme prsníky, ráno a večer, 28 dní po sebe, 2-3x do roka. Tie, ktoré mávajú bolesti prsníkov pri menštruácii, alebo trpia cystami, si tým veľmi pomôžu.

Úľava pre močové cesty, žlčník, obličky:

Kto máva zápaly močových ciest, alebo podráždený žlčník, 4 kvapky citróna alebo grepu denne v nápoji.

Stabilizujúca, harmonizujúca voňavka

10 kvapiek zmesi Balance, 10 kvapiek bergamotu, 5 kvapiek Citrus Bliss, 5 kvapiek Limety, dolejeme rovnakým množstvom oleja (ak dávame do fľaštičky s guličkou), alebo alkoholu (do fľaštičky s rozprašovačom). Nanášajte niekoľko krát denne na šiju, do dlaní, aj na chodidlá. Budete krásne voňať a cítiť sa dobre v sebe, "u seba doma".

Emocionálna pohoda

V zime máme menej slnka a celkovo, ak chceme mať dobrú náladu, potrebujeme sa o to viac pričiniť. Difúzovanie citrusov pomáha nastoliť pohodu a optimizmus. Taktiež kvapnúť jednu kvapku medzi dlane, pošúchať ich o seba, strčiť medzi ne nos a vdychovať - olej pôsobí cez čuchový nerv aj cez pokožku.

Pomarančová čokoláda

100 g kvalitnej horkej čokolády (70%), 1 smotana na šľahanie. Postavíme na sporák, zohrejeme - nevaríme. Na záver vmiešame EO pomaranč, podľa chuti. Ak dáme jednu kvapku, nebudeme pomaranč cítiť, len čokoláda bude chutnejšia. Ak chcete pomarančovú, alebo mandarínkovú čokoládu, pridajte viac kvapiek. 

Skvelý zimný nápoj

2 citróny a zázvor veľkosti palca rozmixujte vo vode a preceďte. Tekutinu vráťte do mixéra, pridajte niečo sladké (med, cukor, agávový sirup, topinamburový sirup, steviu), 8 kvapiek citrusov podľa chuti a krátko pomixujte. Skladujte v sklenej nádobe v chladničke. Do pohára nalejte 2-3 cm tohto koncentrátu a dolejte vodou alebo sódou. Skvelé!

Čistenie plôch v domácnosti (plasty, podlahy, parapety, stôl, stoličky):

Do vedra dáme čistiaci prostriedok On Guard (obsahuje okrem iného pomaranč), alebo EO pomaranč s trochou olivového oleja (alebo octu), prilejeme teplú (nie horúcu) vodu a umyjeme. Ak si chceme byť istí, že deti budú chránené pred chémiou, čistíme domácnosť pomocou éterických olejov. 

Sviatočný zimný punč

Jablková šťava, alebo červené víno, alebo čaj (napr. rooibos)

Trocha rumu

Podľa potreby med, cukor, stevia

Môžu sa pridať hrozienka a opražené mandle (potom je to glogg)

2 kvapky pomarančového EO

1 kvapka klinčekového EO

1 kvapka škoricového EO


Bezpečné používanie: 

Deťom dávame oleje vnútorne od 12 rokov, a to spolu s natieraním najviac 8-12kvapiek denne. Dospelí môžu prijať až 24 kvapiek denne v prevencii (krátkodobo, na terapeutické použitie, sa môže toto množstvo zvýšiť). 


Podstatná časť článku čerpá z prednášky Danice Bezákovej.

Najnovšie články na mojom blogu

Dada

19.01.2020

Dada je mama s dvomi malými deťmi, ktorá nemá kde bývať a my jej chceme pomôcť. Bývať, vyzdravieť, normálne žiť.

... lebo to tu vždy bolo, len som to nevidela a preto toto píšem, aby mne podobné ženy nezmeškali svoju príležitosť, čo príležitosť, POVINNOSŤ byť mamou.

Miška, Danka a Kristínka práve tejto Jánskej noci dokončili webinár o tom, ako s pomocou aromaterapie zvládnuť nástrahy leta a dovoliť slnku, dovolenke, cestám do neznáma i prírode, aby nás regenerovali, inšpirovali, ale dali nám aj pokoj :) Leto môžeme chápať aj ako 120-dňovú výzvu viac sa o seba starať. Webinár ma tak nadchol, že som sa rozhodla...