Vôňami proti sopľom - recept, ako neprechladnúť

24.11.2018

Včera mi zavolal náš najlepší kamarát Danko, že "to na neho lezie" - prechladnutie. Schytila som všetko, čo v takej situácii používam ja a zbalila som mu voňavú prvú pomoc. Práve sa ozval, že leží, všetko užíva a už sa cíti lepšie. 

Trpím autoimunitným ochorením, takže som náchylnejšia na prechladnutie, napriek tomu som zdravšia ako mnohí ľudia z okolia, odkedy užívam éterické oleje na prevenciu, čo mi šetrí veľa času a síl. 

Na moju voňavú prvú pomoc používam produkty zn. doTerra - majú terapeutickú kvalitu. Účinnosť iných značiek nemám overenú. 

Čo som teda tomu Dankovi zo svojich zásob odliala a odsypala?  

Oreganový éterický olejček proti infekcii

Ak na vás "lezie" prechladnutie a neurobíte nič iné, len si každé dve hodiny na každé chodidlo natriete Oreganový olejček, môže to stačiť! 

Kvapnite si JEDNU kvapku na chodidlo a vmasírujte ju do pokožky bočnou stranou dlane, tou časťou, čo je pod malíčkom - teda časťou, kde je najmenšia šanca, že sa ňou dotknete tváre, oregano by vás mohlo štípať. Po nanesení si umyte ruky mydlom a nakrémujte, aby ste olej rozriedili a nechali vstrebať, aby vás na rukách nedráždil a nebolo riziko, že si ho prenesiete do tváre, alebo nebodaj do očí.  Olej vmasírujte a potom si dajte na nohy ponožky, aby sa olej zbytočne neodparoval, ale vstrebal. 

O dve hodiny to zopakuje a potom ešte raz. Olej sa z tela pomerne rýchlo vylúči (cca do 4 hodín), takže udržiavať vysokú hladinu môžeme práve častejším natieraním. No dávať si viac ako jednu kvapku na každú nohu pri jednom nanášaní by bolo plýtvaním. 

Deťom do 5 rokov oregano nedávajte, väčším deťom len krátkodobo, zriedené v pomere 3 kvapky éterického oleja do 1 čajovej lyžičky nosného oleja (kokosový, olivový, jojobový - aký máte) a trošku vždy vmasírujte do chodidla. Alebo použite verziu Oreganou Touch, to už je pre deti zriedené.

Komplex celoživotnej vitality - "mulťáky" na výživu

V tej veľkej dóze na obrázku je odsypaných 36 toboliek, to má na tri dni. LLV (LifeLongVitality) sú tri prípravky: multivitamín+multiminerál, Omega3+osem éterických olejov a Bylinkové extrakty. Spolu tvoria veľmi účinnú kombináciu a keď ich užívam, neochoriem, tak som si zvykla zaradiť ich do svojho každodenného životného štýlu. Problém je trochu dostať ich do seba, lebo potrebujete dva krát denne zjesť 6 toboliek. Chápem, že ak to je prírodné, je to objemnejšie. No najprv mi z toho bývalo zle, potom som našla spôsob, dávam si ich uprostred jedla, najlepšie s polievkou a aj ich zapijem. Nedávajte si ich nalačno. Nedávajte si ich úplne večer, boli by ste zbytočne dlho čerství. Lepšie ráno a poobede. 

Prečo ich užívať pravidelne? Dva dôvody sú hlavné. Niekde som čítala, že dnešné jablko má len 30% výživných látok oproti jablku zo sedemdesiatych rokov. Neviem, či je to presné, v každom prípade dnešná pôda je oveľa menej výživná a z nej i naše potraviny. To je prvý dôvod. Druhým je fakt, že nám, "civilizovaným" ľuďom, chýba veľké množstvo druhov baktérií, v oboch črevách, takže je pre nás ťažšie vstrebať z potravy to, čo v nej pre nás je. Preto je užitočné užívať potravinové doplnky - a keď už, tak kvalitné. Navyše, doTerra má službu, že keď máte nastavený pravidelný odber a kúpite si LLV a nebude sa vám páčiť, môžete ho po mesiaci užívania reklamovať a vrátia vám peniaze. 

Deti majú v doTerra vlastné mulťáky, tiež sú to tri zložky, vrátane výborných probiotík : AtoZ, PB Assist Junior a IQ mega.  

K mulťákom sa dobre hodí pridať

PB Assist - probiotikum a prebiotikum

V šikovnej dvojitej tobolke, prehltnúť (nie na úplne prázdny žalúdok). Deti majú v doterra detské probiotiká, PB Assist Juniior. 

On Guard ničí nepriateľské mikroorganizmy

Tento komplex antibakteriálnych olejov, ktoré sa navzájom potencujú (Pomaranč, Klinček, Škorica, Eukalyptus, Rozmarín) má super vlastnosť, že hubí škodlivé baktérie a dokonca i vírusy a tie "naše" necháva nedotknuté. Ak sa pozriete na zloženie, vidíte, že okrem eukalyptu sú všetky z nich súčasťou nášho bežného jedálneho lístka - sú to potraviny, len v éterickom oleji sú nepomerne viac koncentrované. S prechladnutím vám pomôžu:

Recepty, ako chrániť pred prechladnutím, aj ako liečiť batoľatá a deti, nájdete v osobitných článkoch
Recepty, ako chrániť pred prechladnutím, aj ako liečiť batoľatá a deti, nájdete v osobitných článkoch
 • On Guard cukríky - na bolesť hrdla
 • On Guard 15 ml olejček: difúzujte 3-4 kvapky, preventívne, ak je niekto doma chorý, aby ste to nechytili, ale aj na dezinfekciu pre chorého. Preventívne tento olejček natierame aj na chodidlá. Keď sme to nestihli a choroba sa prejavuje, na chodidlá nastupuje Oregano. Veľmi dobré použitie je tiež kvapnúť 1 kvapku On Guard do dlaní, pošúchať a vdychovať.
 • On Guard tobolky - 2x1 denne vnútorne.

Tobolky On Guard sú obohatené o Oregano, Čierne korenie a Medovku. Na obrázku sa veci z radu On Guard nenachádzajú, lebo vrecko s tobolkami je schované v dóze, aby sa nepotlačili, olejček On Guard Danko už má doma vo svojich zásobách a na cukríky som si spomenula až v aute a tak som mu dala ten, čo nosím so sebou ako pohotovostný. 

On Guard cukríky sú skutočným požehnaním ako prevencia na cestách a tam, kde je klimatizácia, ako aj pri bolesti hrdla. Naučil ma na ne kamarát Lukáš, ktorý mi ich vytrvalo dával na Bali. Až neskôr som zistila, že jeden cukrík vyjde na 1€ a ešte viac si to začala vážiť. Odvtedy bez nich necestujem a jeden-dva mávam v kabelke, keby niekto potreboval, alebo ja.   

Deťom je táto zmes príliš silná. Možno ju použijete pre dieťa nad 5 rokov, krátkodobo, veľmi zriedenú (verzia Touch, alebo 3 kvapky v 1 ČL nosného oleja), na chodidlá. Vnútorne oleje deťom do 12 rokov nedávame - možno starším a krátkodobo, vo verzii Beadlet (malinké želatínové guličky, vždy jednu, dobre zapiť a trošku zajesť. V jednej guličke je pol kvapky). 

Čajovník + Limeta (alebo citrón) povzbudí imunitu

Zmiešajte ich 1:1 do malej fľaštičky a raz za dve-tri hodiny natierajte šiju. Ako asi viete, organizujeme už piaty rok s kolegami-terapeutmi relaxačno-sebapoznávacie víkendy, aj objavné dovolenky. Keď sme išli prvý raz dlhú cestu do exotiky (Bali), vzrušenie z cesty, únava a prudké striedanie teplôt urobili svoje - viac ako polovica skupiny ochorela. Nasledujúce razy som "ordinovala" pred cestou mulťáky a On Guard a každému som na letisku pred odletom, pri prestupe aj po pristátí natrela šiju touto zmesou. Na tej najnovšej dovolenke, na Srí Lanku, neochorel nikto!

Túto zmes si teda natierame, keď sa vyskytneme v situáciách náročnejších na imunitu. Limetu som začala dávať namiesto citróna len nedávno, má vraj zo všetkých citrusov najsilnejšie antibakteriálne účinky, ale aj citrón dobre zaberal. 

Túto zmes môžete v pohode natierať aj deťom, len im predtým na šiju naneste trochu kokosového alebo iného oleja. Bábätkám rieďte v pomere 2 kvapky zmesi + 1 čl nosného oleja.

Éterická citronáda

Dva citróny a zázvor veľkosti palca rozmixujeme vo vode a precedíme. Vrátime do mixéra a pridáme sladidlo (stevia, med, topinamburový alebo agávový sirup, kokosový cukor) a citrusový éterický olej podľa vlastnej voľby, 3 - 6 kvapiek, môžeme dať aj viacer druhov. Opäť pomixujeme. Nalejeme do sklenej nádoby a skladujeme v chladničke. Pridávame do pohára s vodou alebo vlažným čajom. 

Čerstvý zázvor môžeme výborne nahradiť jednou kvapkou zázvorového éterického oleja. Citrónový éterický olejček bude "klasika". Limetka je ešte silnejšie antibakteriálna a podporuje chuť do jedla. Pomaranč to ozvláštni a mandarínka zjemní. Bergamot ukľudňuje, preto sa najviac hodí na večer - a tiež pri dlhšom používaní podporuje chuť do jedla.

Dankovi som tento limonádový koncentrát doniesla v sklenej fľaši a dala som pozor, aby ani uzáver nebol plastový, lebo citronový éterický olejček má schopnosť rozkladať plasty, čo je výborné, keď to robí v našom tele a detixokuje ho tým, ale z plastových nádob by nám ho práve viac do tela poslal. Zajtra idem za mojou tetou Magdou, ktorú chceme mať zdravú, a tak hneď, ako dopíšem tento článok, vyrobím takúto istú limonádu, len pridám trošku bergamotového oleja, lebo teta máva slabšiu chuť do jedla. 

Túto limonádu deti v pohode môžu dostať. Možno im budete chcieť pridať viac nejakého zdravého sladidla, aby im to chutilo, alebo vymeniť citróny za pomaranče.

Moja súkromná terapeutická aj preventívna "bodkovaná bomba".

Copaiba, Kadidlo (Frankincense), Wild Orange (Divoký pomaranč) v rovnakom pomere, 1 kvapka zmesi pod jazyk ráno a večer.

Spoľahlivo podporí celkovú obranyschopnosť a regeneračnú schopnosť organizmu. Copaiba a Kadidlo sa (popri Myrhe a Narde) považujú odvekov za panacea, všeliek. 

Priznávam, že som ju krátkodobo dávala aj mojej 9-ročnej neteri, hoci oficiálne sa olejčeky deťom dávajú až od 12 rokov. Boli sme na výlete v USA, kde v horúcom lete teplota v reštauráciách klesá aj na 18 stupňov. Striedanie teplôt, námaha a určité napätie z cestovania je tiež náporom na imunitu a ja som nechcela, aby jej prechladnutie pokazilo pobyt.  Zabralo to perfektne, zostali sme zdravé. 

Aby sa mi nemýlil s ostatnými olejčekmi, oblepila som ho bodkovanou tapetou a odvtedy sa v našej rodine nazýva bodkovaným olejčekom. 

Zhrnutie

 1. Prevencia: zdravá strava, pohyb v prírode, relax. Vnútorne mulťáky a probiotiká, éterickú citronádu. Čajovník (Tea Tree Oil, Melaleuca) +citrón na šiju, On Guard difúzovať, vdychovať z dlane, natierať na chodidlá. Prípadne pridať "bodkovanú bombu".
 2. "Lezie to na mňa": to isté ako prevencia, len vynechať pohyb (namiesto toho nárazovo vetrať) a na chodidlá natierať Oregano. Bodkovaná bomba nadobúda naplno svoj význam. 
 3. Choroba prepukla: To isté ako v bode 2. Plus proti horúčke peppermint (mäta), na vykašliavanie difúzujeme a natierame Breathe. Pri silnom zahlienení natierame zriedený DigestZen/Zengest.  
 4. Doliečenie: ako prevencia. 
Potrebuješ sa niečo spýtať? Chceš konzultáciu? Chceš prísť na prednášku? Volaj 0903236230, píš na irena.ritomska@gmail.com
Potrebuješ sa niečo spýtať? Chceš konzultáciu? Chceš prísť na prednášku? Volaj 0903236230, píš na irena.ritomska@gmail.com

Dôležitá poznámka

Bez oddychu to nepôjde. Vezmite si voľno, svet sa nezrúti. Reklama vás nahovára, že stačí naliať do seba pár sáčkov hnusnej chémie a môžete fungovať ako keby ste nemali chrípku. To nedáva zmysel. Choroba sa nestratí, len ju necítite a potom sa môžete čudovať, že o mesiac sa vráti, keď ste si tak vyčerpali imunitný systém.

Preto použite metódu "Čo najhoršie sa mi môže stať", na otázky "Keď si teraz ľahnem" a "Keď prechodím túto chorobu - budem čoskoro znova prechladnutá, prechladnutý, zaťažím si imunitný systém, obličky a ktovie čo ešte".

Hlavné heslo: ODDYCHUJTE

Iba tak bude mať váš imunitný systém dostatok síl na svoju prácu. Ako na to? 

 • TIcho-Teplo-Tekutiny. Teplá posteľ, ponožky, dostatok horúcich tekutín.
 • Ľahnite si. 
 • Zastavte sa aj duševne: nerobte v posteli na počítači, nepozerajte telku, stíšte telefón, zaveste na dvere izby ceduľu "Nevstupovať". Áno, spite, alebo bdite, ale zastavte si telo aj myseľ. Krátke meditácie vám veľmi prospejú - preukázateľne znižujú hladinu stresu a liečia zápalový proces. Môžete si nejakú riadenú nájsť na nete (existuje aj množstvo appiek), alebo jednoducho sledujte svoj dych a počítajte nádychy vždy od 1 do 4 a potom zas od 1, alebo si predstavujte, že do vášho thymu (tzv detská žľaza, v priestore medzi kľúčnymi kosťami) vstupuje liečivé svetlo, teplo, alebo niektorá vám príjemná farba alebo vibrácia. 
 • Oddych pre žalúdok a črevá: odľahčite stravu. Ideálne len tepelne upravenú zeleninu a nejaké obilniny, napr. celozrnná ryža, pohánka a pod. Tri dni vynechajte živočíšne produkty, lepok, cukor a kysnuté cesto, kávu a alkohol. 

Ak k fyzickému a duševnému oddychu pridáte podporu z éterických olejov a vitamínov, ako je popísané v tomto článku, do 2-3 dní by ste mali byť úplne fit.  

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Dada

19.01.2020

Dada je mama s dvomi malými deťmi, ktorá nemá kde bývať a my jej chceme pomôcť. Bývať, vyzdravieť, normálne žiť.

... lebo to tu vždy bolo, len som to nevidela a preto toto píšem, aby mne podobné ženy nezmeškali svoju príležitosť, čo príležitosť, POVINNOSŤ byť mamou.

Miška, Danka a Kristínka práve tejto Jánskej noci dokončili webinár o tom, ako s pomocou aromaterapie zvládnuť nástrahy leta a dovoliť slnku, dovolenke, cestám do neznáma i prírode, aby nás regenerovali, inšpirovali, ale dali nám aj pokoj :) Leto môžeme chápať aj ako 120-dňovú výzvu viac sa o seba starať. Webinár ma tak nadchol, že som sa rozhodla...