Voňavá lekárnička - ako ju urobiť

25.11.2018

Stručná osnova

 • Moje vyznanie - ako hápem aromaterapiu, čo pre mňa znamená - prečo používam oleje a prečo ich zdieľam.
 • Predstavenie účastníkov
 • Tlačivo "lekárnička", vypísanie osobných potrieb
 • Def. esenciálny olej + demonštrácia s olejovou škvrnou
 • Mäta: ochutnanie, ovoňanie, natieranie (TRI spôsoby použitia olejov). Prvá zmienka o Domácej lekárničke (balík nevyhnutností)
 • Základy bezpečného používania olejov. Oregano, čajovník, levanduľa.
 • Kde sa berú oleje: časti rastlín.
 • Kde sa berú oleje: destilácia
 • Kde sa berú oleje: testovnie
 • Kde sa berú oleje: podiel CPTG na trhu.
 • Kde sa berú oleje: koľko materiálu treba na fľaštičku
 • TRI fakty o olejoch: sú účinné, bezpečné a cenovo výhodné
 • Účinnosť olejov - antibakteriálne, antivirotické
 • Emocionálne pôsobenie olejov
 • Ako a čo kúpiť: TRI spôsoby nakupovania. 
 • Alysse zaraďuje: ČO RIEŠIME?Čo mať so sebou

 1. Sada 10 olejov Domáci lekár 
 2. Pomôcku na prezentovanie - "kalendár" z TerraMia
 3. Knižka - brožúrku pre každého (Sprievodca A-Z alebo Voňavý pomocník) na požičanie, prípadne ako prémia za registráciu.
 4. Vzorkové fľaštičky ako darčeky (naplň citrón, pomaranč, mätu, citrónovú trávu, limetu ... najlacnejšie a príjemné oleje).
 5. Kokosový frakcionovaný doTerra olej, alebo aj iný kuchynský olej, ako ukážku a na demonštráciu škvŕn.
 6. Kľúčenku naplnenú (svoju), 
 7. 2-3 nenaplnené kľúčenky na darovanie organizátorom
 8. Kalendár s dátumami nasledujúcich lekárničiek - pre organizátorov.
 9. Svoje vizitky (alebo iný propagačný materiál s adresou)
 10. Vodu s citrónovým/pomarančovým olejom
 11. Difúzer (difúzuj citrón+pomaranč, OnGuard+pomaranč, mandarínku a podobne. Ľahké oleje.)
 12. Registračné formuláre  
 13. Letáky TRIEDA 
 14. Cenník olejov
 15. Ak chcete, letáky k použitiu aromaterapie
 16. Ak chcete, pochúťku "štrúdľové jabĺčka". Recept je úplne dolu.
 17. Ak chceš, perá pre účastníkov (napr. propagačné - s tvojou adresou)

Príprava

 • Na voňavú lekárničku pozývame len tých, ktorí majú pozitívny zážitok - zažili vzorkovanie (o vzorkovaní bude osobitný článok), alebo ich pozval niekto, kto už má túto skúsenosť.
 • Asi tri dni pred konaním lekárničky sa uistíme, či príde.
 • PRESNE DVE HODINY pred začiatkom lekárničky pošleme sms, že sa tešíme na stretnutie. Teda, už sa nepýtame, či príde, ani nevoláme. Ale pravda je, že dve hodiny sú presne tá chvíľa, kedy sa človek ešte raz rozhoduje, či pôjde a naša sms môže posunúť misky váh. Navyše, existujú výskumy, v ktorých sa ukázalo, že ten, kto sa uistí o účasti a potvrdí ju, je potom považovaný za väčšieho odborníka, za kompetentnejšieho.
 • Na miesto konania dorazíme s predstihom aspoň pol hodiny a pekne si to pripravíme - vyvetráme, zapálime sviečku, pustíme difúzer, pripravíme vodu s citrónovým olejom, prípadne iné občerstvenie. 
 • Pred začiatkom chvíľu medituj, aby si sa naladila na svoju vnútornú múdrosť a na vnímanie účastníkov.
 • Je dobré, keď sa stretnete okolo stola, na ktorý sa všetko zmestí.
 • Pozri sa na prostredie očami účastníka. Je príjemné, vítajúce, pohodlné? Odstráň rušivé elementy - zvuky, pachy, predmety. 
 • Ako prichádzajú hostia, vítaj ich, uč sa ich mená a zisťuj, čo ich priviedlo, aké majú potreby, aby potom dostali, po čo prišli. (Čo už viete o EO? Čo sa dnes chcete dozvedieť?).
 • Na úvod povedz, čo bude predmetom stretnutia a rozdeľ stretnutie na tri časti: o olejoch, o spôsobe nakupovania a o podnikaní. 
 • Začni a skonči včas.

Úvod - prečo to robím(e)

Šťastie domova tvorí aj to, že mama vie pomôcť. Voľakedy staré mamy zbierali bylinky a používali babské recepty na riešenie drobných úrazov a boliestok. Dnes sa tá hranica, kedy zveríme svoje zdravie odborníkom, výrazne posunula, oveľa skôr bežíme k lekárovi a do lekárne. Pritom mnohé chemické prostriedky majú aj nežiadúce účinky.

Aromaterapia je určená na svojpomoc. Je súčasťou, našťastie, súčasného trendu preberania zodpovednosti za svoje zdravie - za prevenciu a životný štýl (zdravá strava, pohyb, zdravý relax a znižovanie toxínov), aj podpora liečenia bežných úrazov a ochorení v rodine. Zodpovednosť za svoje zdravie znamená aj viac cítiť, vnímať svoje telo a dušu, rešpektovať, čo potrebuje a venovať sa mu celý čas, aj skôr, ako nastane problém.  Znamená aj zdravo experimentovať a zisťovať, čo nám vyhovuje, lebo každý sme iný.

Povedz na úvod niečo takéto, alebo svoje vlastné vyznanie, prípadne na 2 vety svoj príbeh, ako ťa aromaterapia "dostala" a prípadne, prečo s ňou aj podnikáš.

Predstavenie účastníkov: aké je vaše krstné meno a aké sú zatiaľ vaše skúsenosti s aromaterapiou?

Predstavenie olejov, zistenie potrieb

Rozdaj tlačivo "lekárnička" - ak ho nemáš, tak čisté papiere a vypíšte si s účastníkmi potreby - najviac boľavé zdravotné záležitosti.

Čo sú oleje: aromatické prchavé látky. ("Olej" vlastne nie je správne.). 

Urobte demonštráciu prchavosti s olejom a éterickým olejom Citrón - do polovice stretnutia zostane len olejová škvrna, Citrón sa vyparí - môžu zostať trošku žlté pigmenty.

Sme rôzne typy - pre každého je užitočný trochu iný olej, napr. na bolesť. 

Tri spôsoby použitia olejov - osobná skúsenosť

Kvapka mäty na dlaň, nič nerobte.

 1. Prstom pomiešajte, dajte si na tvrdé podnebie. Čo cítite? Nechať každého odpovedať. 
 2. Teraz pošúchajte dlane a vdýchnite. Ako sa cítite? Čo sa deje?
 3. Teraz si zvyšok natrite na šiju. Ak treba, pridáme olejček. Ako to na vás pôsobí? 

Teraz sme si vyskúšali všetky tri spôsoby použitia olejov: vnútorne, aromaticky aj masážne - cez kožu. Súčasne sme si predstavili mätu piepornú - peppermint.

Mäta zlepšuje trávenie, pomáha pri nevoľnosti v aute, uvoľňuje bolest z napätia (napr. šija, kríže, hlava), aj migrénu, pomáha pred športovým výkonom aj po ňom. Skvele pomáha pri uštipnutí hmyzom. Vdychovaná zlepšuje koncentráciu a vytrvalosť pri práci. V spreji s vodou chladí v horúcich letných dňoch. 

Mäta je jeden z desiatich olejov, ktoré vybrala doTerra do základnej sady, tak, aby v rodine pomáhali zvládnuť až 80% bežných problémov, ako prechladnutie, trávenie, dýchanie, bolesť hlavy a svalov, uštipnutia hmyzom, nespavosť, napätie, smútok, šok, únava. 

Postupne si tieto oleje predstavíme.  (Pozn.: jedna možnosť je, predstaviť pri každej téme aj jeden z olejov a ostatné na záver. Druhá, predstaviť najprv témy a potom oleje, jeden po druhom. Nemusia sa predstaviť ani všetky, dokončíme na wellness konzultácii s tým, kto si objednal.)

Bezpečnosť esenciálnych olejov

Každý má svoje jedinečné vnímanie olejov a tak je to správne. Postupne sa budete učiť preciťovať, čo je pre vás príjemné, napr. pre zvládanie bolesti máme dosť širokú paletu olejov. 
Výnimku tvoria pravidlá bezpečnosti, tam nevymýšľame, ale pamätáme a nasledujeme pravidlá.
Nie sú zaznamenané alergické reakcie (oleje neobsahujú peľ), ale je veľa prípadov nesprávneho použitia.

1. pravidlo: Horúce oleje vždy riedime a nikdy ich nedávame deťom do 6  rokov. Oregano, zázvor, cassia, škorica, klinček, tymián + peppermint (ten sa dospelým nemusí riediť).
2. pravidlo: MENEJ JE VIAC, alebo Pravidlo jednej kvapky: Jedna kvapka éterického oleja peppermint (mäta pieporná) obsahuje 26 šálok mätového čaju. Potrebujeme viac? Väčšinou stačí jedna kvapka, potrebujeme však dávkovať každé 1-3 hodiny, lebo sa z tela rýchlo vylúči.

Angína: 1 kvapku Oregana do kapsule, najlepšie keď pridáme do kapsule pár kvapiek kuchynského oleja, prehltnúť a trošku zajesť. 5x denne. Plus, po jednej kvapke na každé chodidlo, rozotrieme, tiež 3-5x denne. Čím skôr to zachytíme, tým skôr sa vyliečime. Dokopy by zdravý človek mal prijať najviac 24 kvapie esenciálnych olejov denne (vnútorne aj cez kožu spolu). Oregano výborne bojuje proti zápalu v tele. Ďalšie použitie: bradavice. Opatrne s okolím bradavice a ak sa dostane na prsty, očistiť ich, nesiahať si na tvár.

Kapsule sa dajú kúpiť na e-shope doTerra (veggie caps, #34100001 ). Kapsula sa dá zmenšiť strihaním, ak by sa niekomu ťažko prehĺtala.

3. pravidlo: Nedávame do očí, uší, nosa. Výnimka: na krvácanie z nosa veľmi efektívne použijeme neriedenú levanduľu. Na ostatné sliznice (okrem očí, uší, nosa) použijeme oleje riedené (obecné pravidlo je 1 kvapka éterického oleja a 10 kvapiek tzv. nosného oleja). Napr. na vaginálne mykózy je výborná Melaleuca (čajovník) - je výborná na všetky ťažkosti, kde je teplo a vlhko, aj na ústne infekcie. Ak máme zapálené hrdlo, kloktáme slanou vodou s pridaním Melaleuca. Ak to hrdlo aj bolí, striedame s kloktaním slanou vodou s pridaním On Guard, lebo ten obsahuje klinček, ktorý uľavuje od bolesti. 

4. pravidlo: Tuk riedi, voda posilňuje. Ak nám olej dráždi pokožku, alebo používame horúci olej, ktorý preventívne chceme riediť, použijeme doTerra kokosový frakcionovaný olej, alebo iný dobrý olej z kuchyne. Do vane - do kúpeľa oleje VŽDY riedime, napr. v soli, oleji, mede.  Oleje sa zásadne nepokúšame odplaviť vodou, len by sme ich posilnili (vždy sa nájde niekto, kto to skúsi, kto si nakvapká oregano do úst a opláchne to vodou).

Pozn.: ostatné dobré rady a pravidlá nájdete v osobitnom článku Používajme oleje bezpečne na tejto stránke. Bezpečnosť používania u detí je podrobne rozpísaná v dvoch článkoch. 

https://www.mojaterapeutka.sk/l/doterra-pre-deti/

https://www.mojaterapeutka.sk/l/doterra-pre-deti-ii/

Kde sa berú esenciálne oleje

Obrázok - oleje sú z rôznych častí rastlín. Levanduľa z kvetu, pomaranč a citrón z kôry plodu, škorica z kôry/lyka stromu, mäta z listov, kadidlo je živica, zázvor je koreň, klinček je púčik. Pochádzajú tiež z rôznych častí sveta. Rastliny esenciálnymi olejmi reagujú na prostredie - vlhkosť, sucho, baktérie, plesne, škodcov. Bránia sa nimi pred zožratím, dokonca sa nimi aj zhovárajú - posielajú si správy po vetre.

Mnohé z nich preto majú silný antibakteriálny účinok, ktorý môžeme využiť v prevencii aj v podpore liečenia.

Napr. On Guard - natierame na chodidlá počas chrípok, vdychujeme v lietadle a klimatizovanom autobuse, užívame vnútorne pri riziku brušných ťažkostí, pri prechladnutí. Emocionálne pôsobí veľmi dobre na pocit ochrany, alebo očistenia. Po ťažkom či šokujúcom zážitku (napr. pohreb, konflikt) sa okúpať v slanej vode s pridaním On Guard (ochranná zmes), Melaleuca (olej hraníc), alebo Purify (zmes očistenia). Pred náročnými stretnutiami si ho môžeme dať preventívne na chodidlá, na ruky, do "aury" - potrieť si dlaňami akoby celé telo.

Obrázok - destilácia, najčastejší spôsob získavania oleja. Horúca para prechádza rastlinným materiálom, strháva so sebou oleje, v kondenzátore sa skvapalní a steká dolu - nazýva sa hydrolát. Na jej povrchu pláva olej. Niektoré hydroláty pekne voňajú, napríklad ružový a levanduľový, a využívajú sa tiež v kozmetike. Citrusové oleje sa získavajú lisovaním za studena. 

Obrázok - testovanie. Oleje terapeutickej kvality (CPTG) podliehajú testom v nezávislých laboratóriách a majú predpísané zloženie. Jedným z testov je test otáčavosti - prírodné molekuly sú pravotočivé, umelé sú ľavotočivé. Vonia to rovnako (napr. syntetický mentol a prírodný), ale jedno pomáha telu a druhé zavadzia. Levanduľa má 70 zložiek, z toho vôňu tvorí 5-6, terapeuticky však pôsobí len vtedy, keď sú tam všetky.

Obrázok - pomer prírodných a syntetických olejov na trhu. Aróma v drogistických výrobkoch, aj v potravinách a dokonca liečivách je častá. Aroma-priemysel produkuje a používa predovšetkým umelé arómy. Pre zaujímavosť, keď prídete domov, otvorte špajzu a chladničku a prečítajte, na koľkých výrobkoch je napísané "aróma". "Prírodne identická" je umelá. 

V tomto kontexte je absurdné spochybňovať, či sa majú, alebo nemajú esenciálne oleje terapeutickej kvality používať vnútorne, keď ich potravinársky, a dokonca farmaceutický priemysel dodáva v potravinách hojne v umelej, oveľa menej zdraviu prospešnej, podobe. 

Obrázok - aké množstvo rastlinného materiálu treba na fľaštičku. Aj z tohto vyplýva, aké koncentrované sú esenciálne oleje terapeutickej kvality. Používame menej, ale častejšie. Obrázok nám pomáha aj vážiť si obsah fľaštičky, zaobchádzať s ním šetrne, na druhej strane ho vypoužívať, lebo len vtedy funguje (keď je na poličke, nezaberá :).

Trvanlivosť olejov po otvorení: Citrusy 2 roky, Stromové 8 rokov, živicové zrejú: myrha, kadidlo, copaiba, vetiver. Nikdy by nám však nemali toľko vydržať, mali by sme ich oveľa skôr vypotrebovať.

TRI fakty o olejoch: sú účinné, bezpečné a cenovo výhodné

Obrázok - účinok esenciálnych olejov. Ničia baktérie a zabraňujú vírusom množiť sa, pretože dokáže prejsť bunkovou membránou. 

Pomáhajú aj pri odolných infekciách. Esenciálne oleje sú zložené len z troch prvkov: uhlík, vodík, kyslík (C, H, O). Z toho istého je aj bunková membrána.

Napr. Zlatý stafylokok alebo Staphylococcus aureus je grampozitívna baktéria, ktorá je normálnou súčasťou flóry tela: každý tretí človek je jej nosičom a ani o tom nemusí vedieť. Horšie je, ak nás trápi zmutovaný zlatý stafylokok (MRSA, VISA, VRSA), no aj tu esenciálne oleje pomáhajú, lebo pôsobia antibakteriálne, napríklad On Guard.

Miška - operovaný zapálený koreň implantátu - odmietla antibiotiká, kloktala kadidlo+melaleuca+levanduľa, vnútorne denne 5x1 tobolka OG+.

Keby sa 1 kvapka rozdelila rovnomerne do celého tela, každá bunka by dostala 6,1 milióna molekúl esenciálneho oleja. 

Esenciálny olej sa správa selektívne - pomôže opraviť, alebo zničiť bunku, ako treba.

Obrázok - obsahové látky v olejoch (pre chemicky založených).

Emocionálne pôsobenie olejov

Prečo reagujeme na oleje emocionálne a to rýchlo? Môže za to čuchový nerv, ktorý končí na jednej strane v nose a na druhej v mozgu. Preto sme po vdýchnutí niektorého OKAMŽITE sviežejší, radostnejší, alebo uvoľnenejší. Dobre je kombinovať to s pôsobením cez pokožku, ktoré nastupuje pomalšie, ale dlhšie vydrží.

Náš vkus na esenciálne oleje sa počas života môže meniť, a to niekedy dosť rýchlo. Ak nejaký olej "potrebujeme", ak nám robí dobre, môže byť, že je čas, aby v našom živote vykonal nejakú službu.

Ak sa nám nejaký olej nepáči: môžeme sa mu vyhnúť. Je možné, že v nás prebúdza, odomyká schované emócie, ktorým nemáme chuť či silu čeliť. Môžeme to nechať na neskôr, alebo sa zahrať na detektívov a pátrať, čo to s nami urobí. Tiež môžeme pátrať v literatúre, napr. kniha Emocionálne pôsobenie olejov.

Existuje názor, že ak si občas privoniame k oleju, ktorý sa nám nepáči, spúšťame liečenie, ktoré bude prebiehať na pozadí a na to, že hojenie pokročilo, budeme upozornení tak, že sa nám olej zapáči. 

Obrázok: Cenová výhodnosť olejčekov 

Porovnanie u niektorých bežných ťažkostí v rodine je výrazne v prospech olejov, napr. detská bolesť uška, s ktorou sa často ide na PN, no s olejom, ak sa zachytí včas, sa vylieči za pár hodín. (Zmes levanduľa + čajovník + bazalka. Môže sa pridať aj kadidlo). 

Jednotlivé oleje zo základnej sady

Môžeme sa jednotlivých olejov dotknúť buď počas prvej časti výkladu, alebo v tejto osobitnej časti.  

Miška ich predstavuje priebežne, počas výkladu, reaguje aj na otázky účastníkov (takže inokedy uvedie aj iné vlastnosti olejov, ako v tomto prípade) a na tomto mieste len zhrnie a doplní oleje, o ktorých sa ešte nehovorilo. 

Kristínka to robí tak, že ukazuje ich v kalendári a vyzýva: Povedzte svoje skúsenosti. Pridáva svoje, alebo vysvetľuje, prečo to zabralo, ako to funguje.

Netreba prebrať všetky oleje počas jednej lekárničky a nie je možné, ani potrebné vymenovať všetky účinky. 

Prekrytie pachov (toaleta, auto) napríklad:

 • Citrón + mäta
 • Citrón + levanduľa
 • Lemongrass
 • On Guard + pomaranč
 • Zmes Purify

Zdroj informácií o 10 olejoch:

TRI spôsoby nakupovania - prechod k registrácii

Sú tri spôsoby, ako si kúpiť oleje. 

 1. Maloobchodné ceny: u maséra, na kozmetike, v obchode - ak je nám to súrne.
 2. Veľkoobchodné ceny: registráciou do e-shopu.
 3. Pod veľkoobchodnými cenami - vernostný program, ten používam ja pre seba a pre svoju rodinu. Za to dostaneme: (1) vrátenie poštovného v bodoch, (2) pri objednávke nad 125 bodov olej zadarmo a (3) ďalšiu zľavu, začínajúcu na 10% a rastúcu až na 30% - po roku. (4) Výhodou vernostného programu je aj to, že otvára cestu podnikaniu, ak niekto chce robiť prácu, ktorú práve robím ja - o tom sa môžeme porozprávať neskôr s tými, ktorých to zaujíma.

Dnes si tu nikto nekúpi olej za maloobchodnú cenu, je to nevýhodné. Keď budete mať veľkoobchodný účet, nesmiete predať za veľkoobchodnú, ale len za maloobchodnú cenu. 

Výber balíčka - verzia Alysse

Rozdaj brožúrky A-Z, alebo Voňavého pomocníka a ponúkni, aby si podľa najdôležitejších tém, ktoré si označili na začiatku, vybrali svoje oleje. Čupni si k nim s otázkou: Čo riešime? 

Pomôž každému účastníkovi podľa problémov, ktoré i na začiatku napísal do tlačiva, vyhľadať vo Voňavom pomocníkovi oleje, ktoré by mu mohli byť užitočné. Podľa toho pomôž vybrať balíček: "Keby som bola vami, zvolila by som toto." Alysse najčastejšie odporúča ako dobrý základ do domácnosti Balík prírodných riešení (Natural Solutions Kit) za 682 €. 

Alysse na svoje lekárničky vodí začínajúcich poradcov, ktorí v tomto bode pomáhajú s vyhľadávaním, rozhodovaním a vyplňovaním registrácie. Na každých 3 účastníkov má 1 asistenta.

Výber balíčka - verzia Miška

Ak sa vám aromaterapia páči, najlepšie je začať Domácim lekárom, je to 10 olejov za výhodnú cenu a - ako ste asi aj videli z nášho predstavenia olejov - riešia až 70% bežných fyzických a emocionálnych problémov v rodine. 

Registráciu samotnú sa kupovať neoplatí, je to pár papierov, ktoré prídu poštou, za takmer 30 €. 

Existujú dve verzie, menšia za 138 € s dph, to je 10 olejov v 5 ml fľaštičkách za výhodnú cenu, plus dve balenia guľôčok ako bonus. Väčšia verzia je balenie v 15 ml fľaštičkách, teda trojnásobok objemu, za dvojnásobnú cenu, k tomu je ako bonus difúzer v hodnote 48€.

Ak práve prebieha nejaká akcia, spomenieme aj tú, vrátane podmienok (obvykle býva viazaná na výšku objednávky).

 • Ktorú sadu ste si pre seba vybrali? 
 • Potrebujete ešte nejaké olejčeky mimo túto sadu? 

Obrázky a ceny registračných balíčkov nájdete tu.

Cenník všetkých produktov je tu. 

Ako naplánovať ďalšiu triedu

Na konci každej lekárničky odporúča Alysse zajednať 2-3 termíny. Ak nebuduješ triedy z tried, musíš sama hľadať svoje kontakty. 

Allyse si obstaráva nové triedy kľúčenkou:

"Pozrite sa, aké je to zlaté, ja i moje deti to stále používame. Toto nie je na predaj. To je darček. Keď budem môcť učiť vašich priateľov a rodinu, naplním vám ju toľkými fľaštičkami, koľko účastníkov tam bude."

Dá k dispozícii dva alebo tri termíny, z toho niektoré aj ráno či popoludní, nielen večer. 

A dá tej osobe, ktorá sa prihlási, prázdnu kľúčenku. To je spoločný commitment. 


Rovno po lekárničke môže začať Základná trieda o podnikaní, ktorá trvá asi hodinu a je určená tým, ktorí sa chcú dozvedieť viac o systéme odmeňovania, kariérnom postupe, systéme práce a časovej náročnosti. Niektorí na ňu zostanú, niektorí prídu práve na ňu. 

Dobré rady na začiatok

Od Bena Baldena

 • Nech je celá lekárnička jednoduchá.
 • Nehovorte príliš o sebe, nie je to o vás.
 • Môže sa konať doma, u niekoho, v kaviarni, v pracovných priestoroch, ale aj on-line, cez webinár alebo cez sociálne médiá.
 • V Štyroch príručkách, časť ŠTART - str. 10
 • Ak sa to koná na pozvanie niekoho iného, pripravte hostiteľa, aby vás predstavil (stručne, ako sa poznáte, ako mu pomohli EO), aby previedol dôveru zo seba na vás.
 • Povedzte vašu story. Aké ste mali problémy, ako vám doterra pomohla a ako je to teraz, keď zdieľate oleje a máte šancu pomáhať iným.

Od Irenky:

 • Voňavá lekárnička má poskytnúť základné zoznámenie s olejmi a pomôcť účastníkom zistiť, ako by ich mohli začleniť do svojho života. Usilujme sa preto disciplinovane držať desiatich olejov Domáceho lekára (Balík domácich nevyhnutností), ktorý obsahuje tie najviac univerzálne oleje a spravidla je aj najlepšou voľbou na začiatok. Individuálne témy a špeciálne požiadavky si necháme na wellness konzultáciu, ktorá sa koná pre tých, ktorí sa zaregistrujú, po tom, ako im príde prvý balík. Iné oleje a iné prípravky teda spomíname na základnej lekárničke len výnimočne. Výnimku môže tvoriť LLV, niektorí poradcovia zmienku o tejto sade štandardne zaraďujú.
 • Alysse Sedivy veľmi odporúča, aby sme mali prednášku, tzv Voňavú lekárničku pravidelne na tom istom mieste, v tom istom čase. My môžeme robiť svoje lekárničky, alebo môžeme svojich hostí priviesť hociktorú stredu o 17:30 do TerraMia na Mierovú 83. Tí, ktorí sa tam zaregistrujú, budú registrovaní na toho, kto ich tam priviedol. 
 • Vyhnite sa vymenúvaniu účinkov jednotlivých olejov. Skôr použite štruktúru "od potreby k riešeniu": Koho tu bolieva hlava? Použite mätu. Poznáte niekoho, koho občas trápi nespavosť? Vyskúšajte levanduľu.  

Zdroje pre tento článok a pre vás:

 • Voňavá lekárnička v podaní Mišky Začkovej
 • Voňavá lekárnička v podaní Kristínky Kapustovej

Navštívte aj vy ich voňavé lekárničky, konajú sa každú stredu o 17:30 v TerraMia na Mierovej 83.

 • Voňavá lekárnička v podaní Moniky Baťkovej a Martinky Valníčkovej na Elite Retreate, okt 2019.

Navštívte ich lekárničky, vždy v pondelok o 17:30 v Esenciálnom servise na Bajkalskej 25.

Recept na Štrúdľové jabĺčka

Sprej: do malej sprejovej fľašky dáme vodu, mierne ju osladíme (medom, cukrom, agávovým sirupom) a pridáme esenciálny olej 

On Guard, 3 kvapky na 5 ml tekutiny. Pred použitím zatrasieme.

Jabĺčka nakrájame, nemusíme ani čistiť, dáme do misky. Na mesiačiky jabĺk nastriekame sprej. Hotovo.  

Dorobiť

Článok o 10 olejoch

Tento text o Martinku, Kristínku

Tento text o pomocné texty z "kalendára".